Garsusis Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimas su daugiau nei 600 kalinių jau iki kitų metų pabaigos bus iškeltas iš Vilniaus centro. Persikraustymas laukia ir vienintelės Lietuvoje kalėti iki gyvos galvos nuteistos Almos Bružaitės. Už savo dviejų vaikų nužudymą nuteistą kalinę planuojama apgyvendinti Panevėžio pataisos namuose, kur laisvės atėmimo bausmę atlieka vien moterys.
Visgi su jomis A. Bružaitei neteks susitikti.
Pataisos namų direktoriaus Edvardo Norvaišo teigimu, naujai gyventojai jau įrengtos specialios patalpos. Tokios, pasak direktoriaus, reikalingos, nes laisvės atlikimo bausmę A. Bružaitei paskirta atlikti kalėjimo tipo patalpose ir kalėjimo režimu. Tai reiškia, kad vaikžudė gyvens vienutėje, negalės susisiekti su kitomis nuteistosiomis, jai bus skiriama mažiau pasimatymų ir trumpesnis pasivaikščiojimų laikas nei kitoms Pataisos namų gyventojoms.
„A. Bružaitė galės mokytis, dalyvauti užimtumo veikloje, bet liks izoliuota nuo kitų nuteistųjų. Jai galios tos pačios taisyklės ir sąlygos kaip Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime“, – teigė E. Norvaišas.
Per Panevėžio pataisos namų istoriją tai bus pirmasis atvejis, kai iki gyvos galvos nuteista moteris kalės tokiomis griežtomis sąlygomis.
A. Bružaitė prieš kurį laiką skundėsi, kad Lukiškių kalėjime pažeidžiamos jos teisės, nes priversta gyventi belangėje, kuri pritaikyta tik vyrams. Tačiau į Panevėžį ji teigė irgi nenorinti. Baiminosi, kad šiuose Pataisos namuose jai tektų gyventi kartu su kitomis nuteistosiomis.
Kalėjime ištekėjo
Praėjo vienuolika metų nuo to, kai A. Bružaitė pasmaugė du savo sūnus. Vienam jų dabar būtų 18-iolika, kitam – 22-eji.
Šiaulių apygardos teismas 2008-ųjų vasario pabaigoje moteriai skyrė griežčiausią laisvės atėmimo bausmę – kalėti iki gyvos galvos. Aukštesnių instancijų teismai vėliau paliko galioti šį nuosprendį.
Po žudikės teismo nuo jos nusisuko visa šeima: vyras, dukra ir tuomet dar maži dvyniai. Nuo nuteistos moters atsiribojo ir jos broliai, sesės, su kuriais A. Bružaitė užaugo Panevėžio rajone, Geležių kaime. Tačiau dukros pagailo čia tebegyvenančiam tėvui Jonui Bružui. Šis nuo pat įkalinimo pradžios susirašinėja su A. Bružaite laiškais, kartais ir pasikalba telefonu.
Prieš keletą mėnesių „Sekundei“ interviu davęs vyras pasakojo su dukra kalbantis apie jos gyvenimą Lukiškėse, ši pasidomi Geležių naujienomis. Tėvo žiniomis, nuteistoji turėjo sveikatos problemų, gulėjo kalėjimo ligoninėje. Pasigydžiusi esą kimba į darbus – pinigų užsidirba siūdama, megzdama.
„Jau treji metai Alma ištekėjusi už tokio paties, iki gyvos galvos nuteisto vyro. Dukra džiaugėsi, kad ir jis dirba. Abu susitaupė pinigų, nusipirko televizorių. Bet jie negyvena kartu, tik gauna pasimatymus po kelias valandas“, – tąkart kalbėjo J. Bružas.
Sutuoktinį Rolandą Svirbutavičių Alma sutiko kalėdama Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime. Jis iki gyvos galvos kali už keturgubą žmogžudystę.
Panevėžio reforma sustojo
Šiuo metu Panevėžio pataisos namuose bausmę atlieka 254-ios nuteistosios. Direktoriaus teigimu, patalpos pritaikytos gyventi 405-ioms moterims.
Jau ne vieną dešimtmetį ir šią įkalinimo įstaigą planuojama iškelti iš Panevėžio centro, P. Puzino gatvės.
Kalbos apie tokią reformą prasidėjo dar prieš 28-erius metus. Pasak E. Norvaišo, 1992-aisiais netgi buvo parengtas naujos įkalinimo įstaigos projektas. Jos statyboms sklypas paskirtas Mastrakio gatvėje. E. Norvaišas sako, jog planai šioje vietoje statyti Pataisos namus ir dabar nėra atšaukti, tik kol kas pristabdyti.
Iškelti Lukiškių tardymo izoliatorių-kalėjimą iš Vilniaus centro turėtų kainuoti iki 1,5 mln. eurų. Nuteistųjų iškeldinimo procesas vyksta jau keletą mėnesių. Visi kaliniai etapais perkeliami į kitas Lietuvos įkalinimo įstaigas.
Šių metų pradžioje Lukiškėse kalėjo apie 750 kalinių, o šiuo metu bausmes atlieka 654 kaliniai. Daugumą iki gyvos galvos kalinčių nuteistųjų, kurių Lukiškėse yra kiek daugiau nei 100, planuojama perkelti į Pravieniškių bei Marijampolės pataisos namus.