Ta proga šventiškai išsipusčiusių svečių laukė raudonas kilimas, gimtadienio tortas ir specialiai paruoštas punčas, o sielos atgaivai – senoji kino filmų klasika bei perkusininko Arkadijaus Gotesmano improvizacijos nebyliojo kino fone.
90-metis – gana nemaža kelio atkarpa. Per šį laiką, anot kino centro „Garsas“ vadovės Genės Pučinskienės, būta visko: nuopuolių ir pakilimų, praradimų ir atradimų. Keitėsi ir kino centro pavadinimas, ir pats teatras įgijo naują rūbą. O su Nepriklausomybės atėjimu, kai kino centras iš valstybės rankų perėjo į Savivaldybės, prasidėjo savotiškos savo tapatybės, kitokios kultūros vėjų paieškos, kol išsigrynino tikroji – nekomercinio, intelektualaus kino kryptis.
„Galiu kalbėti apie pastaruosius 26-erius metus, kai vadovauju šiai kultūros įstaigai. Su Nepriklausomybės atgavimu prasidėjo ir šiuolaikiškesnės kultūrinės veiklos paieškos. Tikriausiai dar daugelis prisimena, kad būtent „Garse“ buvo atidarytas pirmasis naktinis modernus klubas Panevėžyje. Jaunimas taip užguldavo, kad net prie įėjimo vitrinos siūbuodavo“, – kaip dabar pamena G. Pučinskienė.
Vis tiktai vėliau buvo nuspręsta, kad biudžetinė įstaiga tokių paslaugų negali teikti, tad teko grįžti prie tikros kino centro veiklos. Tik orientuotis ne į Holivudo produkciją, o nekomercinio kino kryptį. Tiesa, pradžia nebuvo lengva – savo žiūrovą teko jaukintis po truputį. G. Pučinskienė džiaugiasi, kad auditorija, išsiilgusi intelektualaus, verčiančio permąstyti savo vertybių pasaulį kino, kasmet vis auga. Tai savotiška atsvara populiariajai kultūrai.
Kaip kino centras „Garsas“ sutiks kitą dešimtmetį, kol kas gaubia nežinia. Mat vietoj jo planuojama įrengti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą.
„Džiugu, kad Panevėžio žmonėms reikia kitokio kino ir gilesnės kultūros. Kino centro pokyčiai niekada nebuvo lengvi, ne kartą teko viską pradėti nuo nulio, nors žvelgdami per istorijos prizmę matome, kad viskas išėjo tik į naudą. Su 90-ečio jubiliejumi ir vėl atėjome prie savotiško virsmo. Esu optimistė, tikiu, kad švęsime ir šimtmetį. Nekomercinis kinas turi didžiulį įdirbį ir atrado savo auditoriją. Bet kokį rūbą jis apsivilks – pamatysime tik ateityje“, – sakė G. Pučinskienė.
Į nemokamą kino centro gimtadienį atvyko itin daug žmonių. Sveikinimai plaukė ne tik iš miesto valdžios, kolegų, kino industrijos atstovų, bet ir paprastų žmonių. Gimtadienio šventę savotiškai atidarė unikalios parodos pristatymas – iš Teatro ir kino muziejaus specialiai šiai progai buvo atvežta paroda „Lietuvos kino filmų afišos 1953-2010 m.“
Žinoma, koks gimtadienis be šventinio torto – svečių laukė net trisdešimties kilogramų gardus šaltalankių pyragas ir imbierinis obuolių punčas, išvirtas pagal specialų receptą. O vakarą vainikavo kino išradėjų brolių Lumiere’ų bei mokslinės fantastikos ir siaubo filmų pradininko Georges’o Mélièso filmai, kuriuos įgarsino žmogus-orkestras perkusininkas – A. Gotesmanas.
Komentarai
Ko ne nušvilpta miesto valdžia dėl ketinimų sunaikinti Garso pastatą ir kultūros ir kino centrą. Tiek palaikymo ir pagarbos dabartinei įstaigai, tiek sveikinimų, linkėjimų į ateitį iš susirinkysių svečių. LIETUVOS Kino studijos, aktoriai, režisieriai, užsienio šalių ambasadoriai, politikai su didžiule pagarba sveikino Garsą ir džiaugėsi ko ne svarbiausiu kultūros objektu Panevėžyje, o gal net ir vienu didžiausiu Lietuvoje. Garsas — neatsiejama mūsų miesto, kino, istorijos dalis. Linkim sulaukt 100 kart VALIO!
Nenusišnekėk!
Pirmajam komentarui pritariu. Tikrai taip.