Jaunieji Panevėžio išradėjai, suderinę studijose bei savarankiškai eksperimentuojant sukauptas teorines ir praktines žinias, kuria mažesnius ar didesnius stebuklus. Ir visai nesvarbu, ar tai naujas prietaisas, jo modelis, ar verslo idėja – drąsiai ir kūrybiškai mąstyti nebijantys kūrėjai nusiteikę garsinti Panevėžio vardą galbūt ne tik šalyje, bet ir pasaulyje.
Panevėžietė 22-ejų Eglė Parfionovaitė su komanda sukonstravo 3D spausdintuvo plastiko perdirbimo mašiną. Šio prietaiso idėja merginai kilo spontaniškai. Pasak išradimo autorės, sukurtoji mašina gali padėti spręsti net kelias šiandien aktualias problemas.
Visų pirma, naudojant tokį įrenginį, prisidedama prie atsakingo vartojimo, nes pagrindinė prietaiso funkcija – plastiko perdirbimas, taip pat narpliojami ir painesni – socialiniai – iššūkiai.
Vykstant sparčiai technologijų plėtrai, 3D spausdintuvus įsigytų vis daugiau mokslo įstaigų, tačiau jos susiduria su finansiniais iššūkiais – spausdintuvas ir spausdinimo medžiagos yra gana brangi investicija. Sukurta plastiko perdirbimo mašina leistų esamus ir nereikalingus ar brokuotus 3D gaminius ir vėl paversti pradine spausdinimo medžiaga. Taip, Eglės teigimu, mokyklos sutaupytų ir 3D spausdintuvo galimybėmis galėtų naudotis dar daugiau moksleivių.
Pradinį prietaiso prototipą E. Parfionovaitė su komanda gamino visą savaitgalį ir, teigia, visi buvo maloniai nustebę dėl pasiekto rezultato.
„Tai pirmasis mano ir mano kolegų bendras išradimas. Tikimės ateityje taip pat įgyvendinti kokią nors idėją“, – pasakojo Eglė.
Šiuo metu 3D spausdintuvo plastiko perdirbimo mašina yra nenaudojama. Pasak jaunosios išradėjos, kol kas trūksta lėšų, leisiančių pabaigti modelį. Vis dėlto, darbus pabaigus, visiškai įmanoma masinė mašinos gamyba.
Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakultete E. Parfionovaitė mokosi automatikos ir valdymo specialybės. Šiandien savo sprendimu būsima ketvirtakursė džiaugiasi, tačiau prisipažįsta, jog niekada nebūtų pagalvojusi, jog studijuos technologinių mokslų srityje.
Merginos pasirinktos studijos sudėtingos, tačiau vertos pastangų – įgyta specialybė perspektyvi ir leidžianti žengti koja kojon kartu su inovacijomis.
Fakulteto grupėje E. Parfionovaitė vienintelė mergina ir tai ji vadina privalumu.
„Laikai, kai profesijos buvo skirstomos pagal lytį, jau senai praėję – šiandien tiek vyrai, tiek moterys gali dirbti įvairius darbus. Be to, moterys kur kas kruopštesnės, tad kai kuriais aspektais jaučiuosi netgi pranašesnė“, – pripažįsta Eglė.
Visgi, anot jos, dar atsiranda atkakliai besilaikančiųjų įsisenėjusių stereotipų ir įsitikinusių, esą technologijos ne pati tinkamiausia sritis moterims. Ji pati, matydama savo fakulteto technologijų katedros dėstytojas, kitas daug šioje srityje pasiekusias moteris, yra visiškai tikra, jog ateityje jos ir toliau sėkmingai darbuosis šioje aplinkoje.
Studijuojanti Eglė dirba dar ir pedagoginį darbą Robotikos akademijoje. Keliuose Lietuvos miestuose veikianti neformaliojo ugdymo įstaiga skirta lavinti mažųjų loginį mąstymą ir kūrybiškumą, pasitelkiant interaktyvius mokymo metodus, naujausias technologijas bei, žinoma, praktinius užsiėmimus.
Šis darbas jaunąją mokytoją žavi ne tik dėl to, kad čia gali pasidalyti sukauptomis žiniomis su vaikais, bet tvirtina ir pati iš mažųjų išmokstanti daug naujo. Mergina teigia, jog vaikų akimis net sudėtingi dalykai atrodo kur kas paprasčiau, o jų sugalvoti problemų sprendimai – elementaresni ir tik todėl pernelyg rimtai nusiteikusių suaugusiųjų dažnai praleidžiami pro akis. Vaikai itin atviri naujovėms ir naują informaciją sugeria neįtikėtinai greitai. Visgi Eglė neslepia, jog šiame darbe iškyla ir iššūkių.
„Turbūt sunkiausia – prisitaikyti prie kiekvieno vaiko. Visi jie labai skirtingi, individualistai, tad ir bendrauti su kiekvienu reikia vis kitaip“, – patirtimi dalijosi neseniai pedagoginį darbą išbandžiusi E. Parfionovaitė.
Nors šiandien studijas pabaigę jaunuoliai neretai Panevėžį iškeičia į didesnius miestus, E. Parfionovaitė bent jau artimiausią ateitį mato Panevėžyje. Anot jos, darbštiems profesionalams ir čia galimybių netrūksta.
„Manau, jog nuolat augantis pramonės miestas ateityje privilios daug rimtų užsienio ir Lietuvos investuotojų, kurių įmonės lauks įvairiausių specialistų“, – tiki Eglė.
Jaunoji išradėja tikra – inovatyvios technologinės idėjos, sprendimai yra ne tik pelningi, bet ir naudingi tiek miestui, tiek valstybei. Todėl galimybių rasti savo nišą šioje srityje mergina mato išties daug. Vis dėlto tam, kad viskas klostytųsi sklandžiai, tokiems kaip ji jauniesiems išradėjams svarbus valstybės ir individualiųjų įmonių pasitikėjimas bei pagalba pradžioje.
Visgi E. Parfionovaitė palieka erdvės ir nenumatytoms galimybėms – juk „išburti“, kuo užsiims po dešimtmečio ar dviejų, greitai besikeičiančiame ir sunkiai nuspėjamame karjeros pasaulyje – sudėtinga.
Kito panevėžiečio 23-ejų Dovydo Burbulio išradimas – spausdintuvas, tačiau ne toks, kokį daugelis turime namuose, skirtą spausdinti popieriniams dokumentams. Vaikino idėja – kur kas išmanesnis ir sudėtingesnis įrenginys, priverčiantis iš naujo pažvelgti į kasdien naudojamų prietaisų galimybes.
Sukurtas prietaisas, pasak išradėjo, originalus tuo, jog yra daugiafunkcis, pritaikytas vykdyti keliems procesams vienu metu. Sukurta konstrukcija leidžia keisti apdirbimo antgalius į 3D spausdintuvo plastmasės kaitinimo aparato antgalį, į juos montuoti graverius, lazerį, peilį, piešimo priemones.
Tokį projektą vaikinas pasirinko siekdamas palengvinti savo paties kūrybinę kasdienybę. Aviacija, modeliavimu besidomintis išradėjas panoro sukurti prietaisą, leisiantį geriau atlikti reikiamas užduotis ir dar sparčiau bei kokybiškiau įgyvendinti kūrybinius siekius.
Idėją apčiuopiamu modeliu paversti D. Burbuliui padėjo trys draugai – savanoriai bei du darbo vadovai Donatas Pelenis ir Dovydas Barauskas. Šiandien unikalusis spausdintuvas jau pasirengęs dirbti keliomis skirtingomis funkcijomis, tačiau jo autorius prietaisą vis dar tobulina. Konstrukcija pajėgi atlaikyti didelę jėgą ir svorį, tad erdvės ateities korekcijoms – apstu.
Apie savo išrastą prietaisą D. Burbulis gali kalbėti daug ir išsamiai, pasakodamas apie kiekvieną detalę, sunkiai suprantamą su technologija nesusijusiam klausytojui, o štai sprendimą pasirinkti inžinerinę sritį paaiškina trumpai.
„Elektronika žavėjausi nuo vaikystės – kiek save pamenu, visada domėjausi išradimais, kurdavau įvairius pagalbinius prietaisėlius“, – pasakojo Dovydas.
Baigęs gimnaziją, vaikinas įstojo į Panevėžio kolegiją, kurią šiemet baigė, įgijo elektros ir automatikos įrenginių specialybę.
Šiuo metu vaikinas gyvena Norvegijoje – Lietuvos įmonė, kurioje įsidarbinęs, siunčia jį į komandiruotes, bet kartu ieško kito, studijuojant įgytas kompetencijas atitinkančio, darbo. Pasak vaikino, jeigu darbas pateisins lūkesčius, jam visai nesvarbu, kur susikurs gyvenimą – užsienyje ar gimtajame mieste.
„Mano darbas labai artimas hobiams – elektronikai, smulkiajai mechanikai, inžinerijai. Tuo labai džiaugiuosi, nes šios sritys – tarsi neatrasti stebuklai, kuriems nėra ribų“, – azartišku naujovių troškimu spinduliuoja Dovydas.
Anot jo, patį ir daugelį besižavinčiųjų technologijomis pakeri naujovės ir neišsenkančios galimybės. Technologijų tikslas – palengvinti žmonių kasdienybę. To paties sako siekiantis ir D. Burbulis.
Komentarai
O dar sako, kad Panevėžys mirštantis miestas. Šaunuoliai!