Guy Verhofstadtas (Europos Parlamento nuotr.)

Europos Parlamento „Brexit“ koordinatorius prabilo apie „tikrą maištą“ Britanijoje

Europos Parlamento „Brexit“ koordinatorius prabilo apie „tikrą maištą“ Britanijoje

Europos Parlamento (EP) „Brexit“ proceso vyriausiasis koordinatorius antradienį pareiškė matantis „tikrą „Brexit“ maištą“ Didžiojoje Britanijoje.

Buvęs Belgijos premjeras Guy Verhofstadtas (Liberalai ir demokratai) spaudos konferencijoje pabrėžė svarbiausius pastarųjų dienų įvykius kitapus Lamanšo: milijoninę prieš pasitraukimą iš ES nukreiptą demonstraciją Londone ir daugiau nei 5 mln. parašų internete surinkusią to paties reikalaujančią peticiją, bet labiausiai – Jungtinės Karalystės (JK) Parlamento sprendimą perimti „Brexit“ sprendimų kontrolę iš Theresos May vyriausybės.

„Dabar įmanoma Didžiojoje Britanijoje siekti partijų ribas peržengiančio pasiūlymo, partijų ribas peržengiančio aljanso, kuris galėtų iš pagrindų pagerinti politinę deklaraciją“, – sakė G. Verhofstadtas.

„Iš aš tikiuosi, kad jis atves prie pasiūlymo, kurį gali paremti Bendruomenių Rūmų dauguma, nes iki šiol kiekvienas balsavimas britų Parlamente buvo prieš ką nors nukreiptas – prieš susitarimą, prieš išėjimą be susitarimo, prieš antrąjį referendumą. Taigi dabar yra pirmas kartas, kai turime balsavimą, kuris yra už kažką arba už galimybę partijų ribas peržengiančiam bendradarbiavimui britų Parlamente“, – teigė EP „Brexit“ koordinatorius.

JK Parlamento žemesnieji Bendruomenių Rūmai vėlų pirmadienio vakarą 27 balsų persvara laikinai atėmė iš Th. May vyriausybės galimybę formuoti jų darbotvarkę. Tai turėtų leisti įstatymų leidėjams patiems susidėlioti alternatyvius pasiūlymus premjerės pasiektam pirminiam susitarimui su ES ir už juos balsuoti. Tarp jų gali būti ir pasirinkimas JK rengti antrąjį referendumą, kuris galėtų apskritai atšaukti pasitraukimą iš ES, kam kategoriškai nepritaria Th. May, ir priimti kompromisą dėl muitų sąjungos su ES.

Kitas EP „Brexit“ koordinacinės grupės narys Philippe’as Lambertsas antradienį negailėjo karčių žodžių britų premjerei.

„Th. May gali jausti pagundą imtis „išdegintos žemės“ politikos ir sakyti, kad „ką gi, kad ir ką darytų Parlamentas, net jei jis turi pozityvią daugumą kažkam, kas man nepatinka, aš to nedarysiu“. Štai toks yra pavojus. Nes jei yra viena pamoka, kurią mes išmokome apie Th. May požiūrį, tai jos negebėjimas įvertinti, ką kiti galvoja“, – sakė Ph. Lambertsas.

Jis taip pat pastebėjo, kad net optimizmo nestokojantis Liuksemburgo premjeras Xavieras Bettelis po praėjusios savaitės Europos Vadovų Tarybos buvo supykęs ant Th. May. „Jai greičiausiai trūksta bazinių žmogiškųjų įgūdžių, būtinų politiniam lyderiui“, – tvirtino Ph. Lambertsas.

Leidinys Politico.eu pirmadienį vakare spėjo, kad pastarieji JK Parlamento sprendimai gali paskatinti britų premjerę Theresą May griebtis paskutinio kozirio – sušaukti dar vienus priešlaikinius rinkimus. Tačiau sunku įsivaizduoti, kaip Konservatorių partija dabartinėje padėtyje prie balsadėžių galėtų pagerinti savo pozicijas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų