Viliamasi, kad įdiegus naująją technologiją ir suteikus gyventojams galimybę detaliai stebėti savo energijos suvartojimo duomenis, vartotojai sutaupys apie 6 proc. elektros.
„Matėme vieno skaitiklio pakeitimą, kuris Lietuvoje jau vyksta. Tai vienas ESO strateginių tikslų, jis turės didelę įtaką Lietuvos energetikai“– simboliniame pirmojo išmaniojo skaitiklio keitimo renginyje sakė laikinasis ESO direktorius Renaldas Radvila.
„Yra atliktos studijos su 3 tūkst. klientų, kurios parodė, kad klientai detaliai matydami savo suvartojimo istoriją, keičia savo įpročius ir taip gali sutaupyti iki 6 proc. elektros. O dabartiniu metu taupyti ir matyti, kurie buitiniai prietaisai suvartoja daugiausiai, yra labai svarbu“, – pažymėjo ESO vadovas.
Jis kalbėjo, kad įgyvendinus atnaujinimą, elektros tinklas bus pilnai skaitmenizuotas, ESO „iki galutinio taško“ galės stebėti jo būklę.
Kaip žurnalistams pasakojo ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento direktorė Aurelija Židickytė-Orvydė, visi išmaniuosius skaitiklius įsidiegę buitiniai vartotojai ir verslas ESO internetiniame savitarnos puslapyje galės stebėti valandinį bei visos dienos savo elektros suvartojimą. Duomenys bus pateikiami 15 minučių arba valandos tikslumu.
„Šitoje informacijoje galima matyti bendrą suvartojimą dienos, kuriais momentais buvo elektros suvartojimo pikas. Pagal tai klientas gali įsivertinti: galbūt vieną daug energijos suvartojantį įrenginį reikia pakeisti efektyvesniu, galbūt jis kažkurią valandą paliko kažkokį įrenginį neatjungęs. Šioje suvestinėje klientai galės įsivertinti savo vartojimo įpročius“, – žurnalistams aiškino A. Židickytė-Orvydė.
Skaitikliai visiems gyventojams, kurie suvartoja virš 1 tūkst. kWh elektros kasmet (apie 65 proc. visų buitinių vartotojų), taip pat verslo klientams, turėtų būti pakeisti iki 2026 metų. Šiuo laikotarpiu bus pakeista 1,2 mln. prietaisų. Nuo 2026 m. jie bus keičiami, kai pasibaigs dabartinių skaitiklių metrologinė patikra. Procesą vykdo prancūzų įmonė „Sagemcom Energy and Telecom“.
ESO tvirtina, kad įdiegus skaitiklius pagerės ESO teikiamų paslaugų kokybė: operatorius nuotoliniu būdu greičiau gaus informaciją apie gedimus, tad greičiau juos ir pašalins.
Gyventojams išmaniųjų skaitiklių rodmenų nurašinėti nereikės, juos ESO gaus automatiškai, o tiksli mokėjimo suma bus automatiškai įrašyta sąskaitoje.
Apie konkrečią datą ir laiką, kada skaitikliai bus keičiami, ESO vartotojus informuos asmeniškai, jų keitimas nieko nekainuos.
ESO duomenimis, išmaniuosius skaitiklius jau įsirengė apie 35 tūkst. vartotojų. Pradėjus masinį diegimą planuojama įrengti apie 30 tūkst. skaitiklių per mėnesį, o didžiajai daliai vartotojų juos įdiegti per ateinančius trejus metus.
ESO atstovų teigimu, Lietuva, kartu su Čekija, yra paskutinės tokį projektą vykdančios valstybės, tačiau dėl to šalies vartotojams bus įdiegti moderniausi prietaisai.
Senuosius skaitiklius ketinama utilizuoti.