Site icon sekunde.lt

Išalkusios erkės jau pradėjo sezoną

Atšilus orams gamtos prieglobstis itin vilioja. Tačiau nederėtų užmiršti, jog nuo pat ankstyvo pavasario vis aktyvesnės tampa ir erkės.

ARCHYVO nuotr.

Atšilus orams gamtos prieglobstis itin vilioja. Tačiau nederėtų užmiršti, jog nuo pat ankstyvo pavasario vis aktyvesnės tampa ir erkės.

Jau ne pirmus metus Panevėžio regionas skelbiamas endemine zona. Mūsų krašte pavojingą užkratą platinančių erkių yra kur kas daugiau, nei kitur, tad ir Laimo bei kitomis ligomis susirgusių gyventojų sąrašas būna ilgesnis.

Neapsaugotas nė vienas

Pačios patraukliausios aukos erkėms – visi gamtos mylėtojai. Vasarą ir rudenį prie jų dar prisideda uogautojai, grybautojai, o nuo pat pirmųjų pavasario dienų – į darbus skubantys sodininkai.

„Įsisegus erkei geriausia kreiptis į ligoninės Priėmimo skyrių, kad ją ištrauktų profesionalūs gydytojai, – primena Panevėžio Respublikinės ligoninės Infekcinių ligų klinikos vedėjas Eugenijus Preidis. – Žinoma, galima bandyti ją išsitraukti ir pačiam – sukant erkę prieš laikrodžio rodyklę.“

Taip pat būtina pasirūpinti profilaktika, pabrėžia medikas.

Norint apsisaugoti erkių, prieš einant į gamtą bent jau apsirengti šviesesniais drabužiais – ant jų lengviau pastebėti kraujasiurbes. Taip pat apranga turėtų būti kuo uždaresnė, ypač ties galūnėmis. Grįžus į namus privaloma atidžiai apsižiūrėti, ar kartu neatkeliavo nepageidautinos viešnios.

Būtina apsauga nuo erkių keliamų grėsmių turėtų būti ir skiepai.

Laimo liga – dažnas atvejis

Jeigu erkės įkandimo nepavyko išvengti, svarbiausia, pasak E. Preidžio, yra nepanikuoti, o palaukti – ar išryškės užkrato simptomai. Gydytojas sako suprantantis, kad baimės akys didelės, tačiau dažnai jo kolegų sulaukiamas prašymas ištirti vos ištrauktą erkę yra, deja, neįgyvendinamas. „Mes tiriame antikūnus, o ne antigeną, todėl organizmas dar nebūna sureagavęs, o atsakymas tokiu atveju visad neigiamas“, – aiškina Infekcinių ligų klinikos vedėjas. Ir pataria stebėti, ar mėnesio bėgyje neatsiras odos paraudimų.

„Įsisegus erkei geriausia kreiptis į ligoninės Priėmimo skyrių, kad ją ištrauktų profesionalūs gydytojai.“

E. Preidis

Galimą užkratą išduoda ir pablogėjusi savijauta: karščiavimas, pykinimas, galvos svaigulys. Pajutus panašius simptomus būtina kreiptis į gydytojus, nes jie gali įspėti apie Laimo ligą ar net erkinį encefalitą.

Dažniau, E. Preidžio duomenimis, užsikrėtusiųjų tarpe pasitaiko Laimo liga. Ją atpažinti ganėtinai nesunku: po erkės ištraukimo praėjus maždaug keturioms savaitėms išryškėja nemaža, beveik 5 eurocentų monetos dydžio raudona dėmė – vadinamoji migruojanti eritema. Ji gali atsirasti ne tik įkandimo, bet ir kitoje kūno vietoje.

Geriau pasiskiepyti, nei rizikuoti

Erkinis encefalitas – itin pavojingas ir klastingas. Jeigu ligonį vargina aukšta temperatūra, karščiavimo nepavyksta sumažinti, pykina, vemiama, sutrinka koordinacija, svaigsta galva, galima įtarti, jog erkė buvo šios ligos nešiotoja.

E. Preidžio aiškinimu, erkinio encefalito eiga labai priklauso nuo imuniteto. Jeigu jis nusilpęs, sveikimo procesas užtrunka. Nesigydant gali net ištikti mirtis, tačiau tokių atvejų Lietuvoje, pasak gydytojo, mažai. Mažėja ir pačios ligos atvejų.

Pavojingas erkinis encefalitas ir savo pasekmėmis: pasitaiko, kad persirgusieji lieka paralyžiuotomis galūnėmis ar kaklu, 30–40 procentų patiria kitus išliekamuosius padarinius – greičiau pavargsta, tampa nervingesni, juos kamuoja galvos skausmai.

Tad, pasak Infekcinių ligų klinikos vadovo, galima tik pasidžiaugti, jog kiekvienais metais daugėja teigiamai skiepus vertinančių gyventojų, kurie apsisaugoti nuo erkių platinamų pavojingų ligų skuba iš anksto.

Exit mobile version