Bendraujant su centro vadove aplink sukiojosi jaunuoliai, lankantys dienos centrą, – visi laimingi, plačiomis šypsenomis ir pasirengę bendrauti su kiekvienu sutiktu žmogumi. Mielai leidžiasi į pokalbį, dalijasi istorijomis iš savo kasdienybės, kuri, pasirodo, labai spalvinga, ir netgi siūlo savo paslaugas, pavyzdžiui, vienas jaunuolis dainuoja ir maloniai prašosi būti pakviestas į šventę koncertuoti. Jaunuolių centro vadovė Lina Trebienė sako, kad visi yra kuo nors užsiėmę. Centre jaunuoliai netgi yra pasidaliję atsakomybėmis, kas savaitę jomis keičiasi: kažkas yra atsakingas už higieną, kažkas – už tai, kad kalendorius rodytų reikiamą dieną, tačiau laukiamiausia atsakomybė yra pagalba silpnesniems – tada jie jaučiasi labai reikalingi, galintys prisidėti prie kito gerovės, kitaip tariant, jie tampa nebe paslaugų gavėjais, o paslaugų teikėjais.
Anot centro vadovės, sprendimas įsidiegti EQUASS kokybės standartą buvo vienas geriausių sprendimų per visą centro gyvavimo istoriją. Nors paslaugos visuomet buvo kokybiškos ir skundų nebuvo, tobulėti, pasak jos, visada yra kur. Pašnekovė pasakoja, kad iki tol su jaunuoliais buvo daugiau bendraujama kaip su globotiniais, jiems teikiama nuolatinė priežiūra ir pagalba. Diegiant EQUASS buvo nuspręsta pereiti prie didesnio savarankiškumo ugdymo – pasirodo, jaunuoliai daugumoje situacijų yra pajėgūs patys savimi pasirūpinti, ir tai jiems suteikia nuostabų pasitikėjimo savimi ir savo pačių sugebėjimų įgalinimo jausmą. Be to, pradėta skatinti išsakyti savo mintis, o tai, p. Trebienės teigimu, ne tik padeda jaunuoliams jausti, kad jų nuomonė svarbi, bet ir centro darbuotojams suprasti, ką galbūt reikėtų daryti kitaip.
Jaunuolių dienos centre stengiamasi, kad paslaugos gavėjai turėtų tokias pačias galimybes kaip visi jauni žmonės – pavyzdžiui, visi kartu vyksta į užsienį dalyvauti tarptautiniuose projektuose. „O tada atsiskleidžia jų tikrasis savarankiškumas ir gebėjimas ne tik pasirūpinti savimi, bet ir draugui padėti – jie tampa visai kitokie nei tada, kai būna su tėvais“, – pasakoja pašnekovė ir priduria, jog EQUASS labai padėjo išgryninti suvokimą, kaip turėtų būti bendraujama su jaunuoliais, kad veikla būtų kuo sklandesnė tiek paslaugų gavėjams, tiek darbuotojams.
Europos socialinių paslaugų kokybės sistema EQUASS skirta paslaugų gavėjų teikiamų socialinių paslaugų kokybei užtikrinti. EQUASS kokybės principai apima socialiniame sektoriuje pripažįstamas vertybes visoje Europoje. Vilniuje įsikūręs VšĮ Valakupių reabilitacijos centras jau trejus metus vykdo ES struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamą projektą „Socialinių paslaugų kokybės gerinimas, taikant EQUASS kokybės sistemą“. Į šį projektą kviečiamos įsijungti Lietuvos socialinių paslaugų įstaigos, norinčios diegti EQUASS standartą, stiprinti darbuotojų kompetencijas ir tobulinti teikiamų paslaugų kokybę. Planuojama, jog iki 2022 m. 120 įstaigų turės galimybę sertifikuotis EQUASS Assurance kokybės ženklu. Daugiau informacijos interneto svetainėje www.equass.lt.
(Užs.nr. 23254)