„Kiek supratau, teisininkai sako, kaip sakoma įprastai – sutartis yra šventas daiktas, jei ji sulaužoma, tai jau baudžiamas nusikaltimas. T.y., nematau kitos išeities „Perlas energija“ kaip tik bankrutuoti“, – pirmadienį „Žinių radijui“ sakė V. Jankauskas.
Tuo metu kiti tiekėjai, tokie kaip Lietuvos „Ignitis“ ir latvių valdoma „Elektrum Lietuva“ bei estiška „Enefit“, eksperto nuomone, sklandžiai tęsti veiklą esant tokioms aukštoms elektros kainoms pasiruošę geriau.
„Manau, kad jie gerai viską apgalvoję. Jie yra apsidraudę, turi ilgalaikes sutartis, turi sutartis su atskirais gamintojais, pavyzdžiui, atsinaujinančių elektrinių parkais. Pavyzdžiui, „Enefit“ siūlo vien iš atsinaujinančių, kur jiems visai nesvarbu, kokia biržos kaina“, – kalbėjo V. Jankauskas.
Jis svarstė, kad šie didieji elektros tiekėjai atsižvelgę į ankstesnių metų patirtį, kuomet nepriklausomus tiekėjus rinkosi komerciniai vartotojai, o dalis jų taip pat patyrė sunkumų, bankrutavo.
„Bet pasirodo, kad ne visi išmoko – ateina kiti, kurie mano, kad čia lengvas darbas, lengvai uždirbsime – tik perkame ir parduodame, ir iš to gyvename“, – pastebėjo ekspertas.
Penktadienį „Perlas energija“ paskelbė, kad visi iki šiol fiksuotą elektros kainą mokėję įmonės klientai nuo rugsėjo 5 d. mokės pagal biržos kainas.
Anot V. Jankausko, vartotojai neturėtų skubėti sutikti su naujomis šio tiekėjo siūlomomis sąlygomis, be to, jau turėtų galvoti, kad reikės pasirinkti naują tiekėją.
„(„Perlas energija“ klientams – ELTA) paprasčiausiai tikrai reiktų nenusileisti, reikia reikalauti kompensacijos, sutarčių laikymosi (…) nepulti prie to jų pasiūlymo, nes jis tikrai nėra labai viliojantis, vertinant, kokios dabar yra biržoje kainos ir kad tokios jos išsilaikys“, – teigė jis.
„Visa kaltė yra „Perlas energija“ ir ji turi už tai atsakyti. O su laiku reikia galvoti, kad reikės pasirinkti kitą tiekėją“, – pridūrė V. Jankauskas.
Liepos pradžioje pasibaigus antrajam elektros rinkos liberalizavimo etapui, „Perlas energija“ buvo antras daugiausiai sutarčių su klientais sudaręs tiekėjas – jį pasirinko apie 15 proc. 1–5 tūkst. kWh kasmet suvartojantys gyventojai (67 proc. rinkosi „Ignitis“, apie 8 proc. – „Elektrum Lietuva“ ir „Enefit“).