„Panikuoti, jei tam nėra būtinybės, yra labai bloga mintis. Tačiau, kai tavo namai dega ir tu nori, kad jis nesudegtų iki pamatų, prireikia ir tam tikro panikos lygmens“, – sakė G. Thunberg, komentuodama pastaruoju metu jai žeriamą kritiką dėl raginimo „panikuoti“ dėl klimato kaitos.
Plėtodama ugnies metaforą, klimato aktyvistė savo kalboje lygino žmoniją su Paryžiaus Dievo Motinos katedra. „Kai kurie pastatai yra daugiau nei tiesiog pastatai. Tačiau Dievo Motina bus atstatyta. Tikiuosi, kad jos pamatai yra tvirti. Tikiuosi, kad mūsų pamatai yra dar tvirtesni. Tačiau aš bijau, kad jie nėra tokie“, – sakė G. Thunberg.
Remdamasi mokslininkų prognozėmis, moksleivė pabrėžė, kad laiko ką nors pakeisti lieka vis mažiau. Esą tam, kad apie 2030 m. nebūtų padaryta neatitaisoma žala pasaulio klimatui ir žmonių civilizacijai, jau dabar būtina iš esmės keisti visuomenės požiūrį ir mažiausiai 50 proc. per 10 metų mažinti anglies dvideginio (CO2) išlakas.
„Mes dabar esame šeštojo masinio išnykimo įkarštyje, ir rūšys nyksta iki 10 tūkst. kartų sparčiau, lyginant su tuo, kas laikoma norma, – sakė G. Thunberg. – Iki 200 rūšių išnyksta kiekvieną dieną.“
Itin sunku paauglei buvo kalbėti apie konkrečias aplinkosaugos problemas: derlingo dirvožemio nykimą ir masinį miškų kirtimą, oro taršą ir vandenynų rūgštingumo didėjimą. Jos balsas drebėjo, o akyse tvenkėsi ašaros. Salėje susirinkę europarlamentarai bei kiti žiūrovai palaikė G. Thunberg plojimais.
Tęsdama savo kalbą, moksleivė stebėjosi, kodėl Jungtinės Karalystės pasitraukimui iš ES skiriami trys skubūs viršūnių susitikimai, galiausiai neduodantys apčiuopiamų rezultatų, kai tuo metu klimato kaita nesulaukia net mažos tokio dėmesio dalies.
„Jeigu jūsų namo sienos pradėtų virsti žemyn, jūs tikrai nustotumėte ginčytis ir imtumėte bendradarbiauti, – sakė G. Thunberg. – Ką gi, mūsų namas griūva, ir mūsų turimas laikas sparčiai tirpsta. Tačiau beveik nieko nevyksta.“
Kalbėdama apie artėjančius Europos Parlamento rinkimus, globalų klimato judėjimą įkvėpusi švedų moksleivė pabrėžė, kad ji stengiasi kalbėti balso teisės neturinčio jaunimo vardu. „Jūs turite išklausyti mus, tuos, kurie negali balsuoti. Jūs turite balsuoti už mus, savo vaikus ir anūkus, – sakė G. Thunberg. – Šiuose rinkimuose jūs balsuosite už būsimas žmonijos gyvenimo sąlygas.“
Paauglė užsiminė žinanti, kad kai kurių EP frakcijų atstovai nenori jos matyti ir girdėti. „Viskas gerai, jei atsisakote mane išklausyti. Juk aš – viso labo 16 metų moksleivė iš Švedijos. Tačiau negalite ignoruoti mokslininkų ar mokslo, ar milijonų moksleivių, kurie streikuoja už savo teisę į ateitį, – sakė G. Thunberg. – Prašau jūsų, nesugadinkite visko.“
Pirmoji reakcija iš salės buvo vokiečių europarlamentaro Peterio Liese (Europos liaudies partija) kalba, kurioje jis sutiko, kad lieka daug nepadarytų darbų ir kad visuomenei reikia toliau spausti ES institucijas, tačiau kartu pabrėžė, kad „be Europos nebūtų net Paryžiaus susitarimo“.
Miriam Dalli (Socialistai ir demokratai, Malta) sakė, kad jai yra artimos G. Thunberg išsakytos mintys, nes ji pati turi du mažus vaikus ir rūpinasi dėl jų ateities. Tačiau kartu ji pripažino, kad įprastai EP drąsios idėjos susiduria su gerokai didesniu pasipriešinimu – taip pat ir dėl interesų grupių spaudimo. Be kita ko, M. Dalli užsiminė, kad G. Thunberg yra puikus pavyzdys, pagrindžiantis būtinybę suteikti balso teisę 16 metų sulaukusiems ES piliečiams.
Antradienį ryte G. Thunberg susitiko su kadenciją baigiančiu Europos Parlamento pirmininku Antonio Tajani ir dalyvavo spaudos konferencijoje.
G. Thunberg, žinomos Švedijos operos solistės ir aktoriaus duktė, išgarsėjo praėjusių metų rugpjūtį, pradėjusi rengti vienasmenius piketus prie šalies parlamento. „Mokyklos streikas už klimatą“, skelbė jos plakatas. Vos per keletą mėnesių šis protestas virto ne tik Švediją, bet ir daugelį kitų šalių apėmusiu judėjimu. Tuo pačiu metu G. Thunberg, kuri iki šiol penktadieniais atsisako eiti į pamokas, imta kviesti į aukščiausio lygio klimato kaitai skirtas konferencijas. Kovo mėnesį ji netgi buvo nominuota Nobelio taikos premijai dėl didelio indėlio atkreipiant visuomenės dėmesį į aplinkosaugos problemas.