Site icon sekunde.lt

Elektroninis bilietas gims po devynių mėnesių

Šį rugsėjį, o vėliausiai – gruodį Panevėžyje planuota įgyvendinti elektroninio bilieto sistema nukeliama bent devyniems mėnesiams į priekį.

G. Kartano nuotr.

Šį rugsėjį, o vėliausiai – gruodį Panevėžyje planuota įgyvendinti elektroninio bilieto sistema nukeliama bent devyniems mėnesiams į priekį.

Jau du šiemet miesto Savivaldybės skelbtieji viešųjų pirkimų konkursai ieškant, kas įdiegtų šią sistemą, sulaukė kritikos, tad teko keisti ar pildyti dalyviams keliamus reikalavimus.

Šiuo metu paskelbtas trečiasis elektroninio bilieto sistemos diegėjams turėtų būti jau paskutinis.

Už tokius pokyčius Panevėžio viešajame transporte atsakingas Savivaldybės Miesto plėtros skyriaus vedėjas Jokūbas Leipus pabrėžia, kad naujovę privalu turėti iki 2023 metų vidurio. Tai galutinis terminas už Europos Sąjungos paramą įdiegti elektroninio bilieto sistemai.

Informacija ir telefone

Elektroninio bilieto sistemos įrengimui iš Europos Sąjungos paramos fondų Panevėžiui skirta 850 tūkstančių eurų. Dar tiek prisideda ir pati Savivaldybė.

Naujovė turėtų supaprastinti keliones po Panevėžį ir į priemiesčius – Piniavą ir Dembavą.

Pasak J. Leipaus, už 1,7 milijono eurų bus sumontuota speciali elektroninė įranga 70-yje miesto maršrutinių autobusų. Pradėdami darbo dieną, šią įrangą paleis veikti patys vairuotojai.

Kiekviename maršrutiniame autobuse garsinis įrašas ne tik pranešinės esamos ir būsimos stotelių pavadinimus. Duomenys apie tai, kurioje vietoje yra kiekvienas autobusas, pateks į dispečerinę bei į švieslentes, kurios bus įrengtos autobusų stotelėse.

Tad švieslentėse keleiviai matys, už kiek laiko atvyks jų reikiamas autobusas.

Panevėžys žada patekti į dešimtuką šalies savivaldybių, kuriose važiuojantieji viešuoju transportu naudojasi elektroniniu bilietu. G. Kartano nuotr.

Stebės ir dispečeriai, ir keleiviai

Miesto plėtros skyriaus vedėjo teigimu, Panevėžyje švieslentes planuojama įrengti šešiose stotelėse – ten, kur stoja daugiausia maršrutinių autobusų.

Įrengus elektroninio bilieto sistemą, galimybę sekti, kurioje vietoje yra autobusas, turės ne tik dispečeriai, bet ir kiekvienas žmogus, į išmanųjį telefoną įsivesiantis Panevėžio autobusų eismo programėlę.

Šiemet sueina jau penkeri metai, kai Panevėžyje pradėta ruoštis elektroninio bilieto sistemos įgyvendinimui.

Be visų kitų pasirengimo darbų, pateikta paraiška gauti finansavimą iš ES fondų.

J. Leipus patikino, jog, nepaisant infliacijos, elektroninio bilieto įdiegimo sistemos biudžetas nėra didinamas.

Naujovei penkiolika metų

Net ir devyniems mėnesiams nukėlus elektroninio bilieto įvedimą, Panevėžys bus pirmajame Lietuvos savivaldybių dešimtuke, kur keliaujantieji viešuoju transportu naudojasi ne vien popieriniais bilietukais.

Pirmasis tokią naujovę įdiegė Kaunas dar prieš 15 metų.

„Šiauliuose, be elektroninio, parduodami ir vienkartiniai bilietėliai, nemažai keliaujančiųjų jais naudojasi.“

A. Gražys

Kiek vėliau elektroniniais bilietais pradėjo naudotis vilniečiai, klaipėdiečiai bei šiauliečiai.

Panevėžį įdiegiant elektroninio bilieto sistemą aplenkė Alytus bei Jonava.

Elektroniniai bilietai galioja tik tose savivaldybėse, kur jie įsigyti. Su Vilniuje pirktu tokiu bilietu nėra galimybės važiuoti Kaune ar kituose miestuose.

Kortelės – vardinės ir paprastos

Panevėžiui artimiausiame Šiaulių mieste elektroninio bilieto kortelė, panaši į banko, kainuoja 1,5 euro.

Elektroninio bilieto kortelės parduodamos šio miesto autobusų stoties keleivių informavimo centre. Perkant tokią kortelę, ją privalu papildyti pinigais. Mažiausia suma – vienas euras, didžiausia gali siekti 100 eurų.

Parduodamos paprastos, t. y. nevardinės, elektroninės kortelės bei vardinės kortelės su įrašytu vardu ir pavarde. Perkant nevardinę kortelę, jokio dokumento pateikti nereikia. Vardines korteles paprastai įsigyja turintieji teisę į važiavimo miesto autobusu lengvatą, tad ją perkant prašoma pateikti teisę į lengvatą suteikiančius dokumentus.

Kaimyniniuose Šiauliuose prekybos centruose bei spaudos kioskuose parduodami ir vieno, trijų ir šešių mėnesių terminuotieji elektroniniai bilietai.

Jais naudojantis, kelionių skaičius pasirinktais maršrutais neribojamas. Iš vairuotojų taip pat galima nusipirkti ir vienkartinį važiavimo bilietą.

Liks ir vienkartiniai

Už kelionę miesto autobusu taip pat bus galima atsiskaityti specialia išmaniojo telefono programėle, vadinamąja e-pinigine, kuri bus papildoma iš internetinės sąskaitos.

J. Leipus atkreipė dėmesį, jog Panevėžyje įvedus elektroninio bilieto sistemą, vienkartinį bilietą bus galima nusipirkti ir iš vairuotojo. Visgi panevėžiečiai bus skatinami elektroniniu bilietu pasirūpinti iš anksto, kad nebūtų trukdomi vairuotojai.

Reikalinga alternatyva

Panevėžio autobusų parko vadovo Arnoldo Gražio nuomone, svarbu, kad miesto viešajame transporte įvedus elektroninį bilietą keliaujantiesiems būtų palikta ir alternatyva. Jie galėtų nusipirkti ne vien važiavimo kortelę, į kurią pervedami pinigai, naudotis mobiliojo telefono programėle, bet įsigyti ir vienkartinį bilietėlį.

„Kiek žinau, tokios vienkartinių bilietų alternatyvos nebuvo paliktos Vilniuje įvedus elektroninio bilieto sistemą ir dėl to kilo nemažai sumaišties. O štai Šiauliuose liko ir vienkartiniai bilietėliai ir nemažai keliaujančiųjų jais naudojasi“, – dėmesį atkreipė A. Gražys.

Jis pabrėžė, kad pasaulyje jau seniai veikianti elektroninio bilieto sistema yra palengvinimas ir maršrutinio transporto vairuotojams, ir keleiviams, o perprasti ją tikrai nėra sudėtinga.

Exit mobile version