Site icon sekunde.lt

Eksperimentuotojo kaltė liko klaustuku

Draudžiamus eksperimentus su žmonėmis prieš dešimt metų vykdęs buvęs Respublikinės Panevėžio ligoninės Vidaus ligų skyriaus vedėjas Rimantas Pakšys vakar Panevėžio apygardos teisme taip ir neišgirdo, kaltas jis ar ne.

Jau kelerius metus teismo slenkstį minantis Rimantas Pakšys vakar Panevėžio apygardos teisme taip ir neišgirdo, ar yra kaltas, ar ne. T. Šiaudinio nuotr.

Pirmadienį sprendimą Lietuvoje ir Europoje precedento neturinčioje byloje, kurios nagrinėjimas užtruko ne vienerius metus, turėjęs paskelbti Panevėžio apygardos teismas pareiškė negalintis padaryti išvados dėl trūkumų kaltinamajame akte.
Valstybinį kaltinimą palaikiusiai Panevėžio apylinkės prokuratūros prokurorei Linai Šimonienei pasiūlyta papildyti kaltinamąjį aktą. Ji tai įsipareigojo padaryti per mėnesį. Tada bus atnaujintas įrodymų tyrimas, tai yra vėl nagrinėjama byla ir priimamas sprendimas.
Paprašyta išsamiau pakomentuoti, kokių trūkumų teismas įžvelgė kaltinamajame akte, L. Šimonienė sakė to padaryti negalinti, kol nėra išsamiai susipažinusi su teismo motyvais. Pasak prokurorės, tai vienintelė tokia byla ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Dėl jos unikalumo ir specifikos bei praktikos trūkumo nagrinėjamas yra gana sudėtingas.
R. Pakšiui šioje byloje buvo pareikšti kaltinimai piktnaudžiavimu, dokumento suklastojimu, dėl draudžiamų biomedicininių tyrimų su žmogumi ir neatsargaus gyvybės atėmimo. Per jo vykdytą eksperimentą mirė dvi pacientės, tačiau prokurorams pritrūko duomenų pateikti kaltinimus dėl abiejų mirčių. Vienai moteriai po mirties nebuvo atliktas skrodimas, o jos ligos istorija neaiškiomis aplinkybėmis dingo iš poliklinikos.
Kitos pacientės pomirtinis kūno tyrimas parodė tiesioginį jai leistų vaistų nuo reumatoidinio artrito ir mirties ryšį.
Vietoj mirusių pacienčių R. Pakšys į klinikinį tyrimą įtraukė kitus ligonius, kurie net nesuprato tapę bandomaisiais triušiais.
Gydytojas tyrimą užsakiusiai farmacijos kompanijai nepranešė apie pacientams vaistų sukeltą šalutinį poveikį.
Šioje byloje nukentėjusiais pripažinti 6 asmenys. Jiems teks apsišarvuoti kantrybe, kol teismas nuspręs, ar gydytojas buvo pagrįstai apkaltintas.
Jeigu teismas ir pripažins mediko kaltę, jam negresia baudžiamoji atsakomybė, nes šioje byloje yra suėjęs senaties terminas. Blogiausiu atveju R. Pakšiui gresia netekti licencijos.

Pasak prokurorės Linos Šimonienės, tai vienintelė tokia byla ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.

Bylos – skirtinguose teismuose
R. Pakšys į kaltinamųjų suolą sėdo iš viso dėl 3 klinikinių tyrimų – dviejų preparatų nuo reumatoidinio artrito ir paukščių gripo vakcinos bandymo su žmonėmis.
Panevėžio apylinkės teisme šiuo metu nagrinėjama byla dėl draudžiamų bandymų su žmonėmis minėtos vakcinos ir vieno iš preparatų reumatoidiniam artritui gydyti. Pastaroji byla yra didesnės apimties nei nagrinėta Panevėžio apygardos teisme. Joje – 12 nukentėjusių asmenų.
2006–2007 metais R. Pakšio su žmonėmis bandyti užsienio kompanijų sukurti vaistai dar nebuvo patvirtinti ir rinkoje jų nebuvo. Farmacininkai pasamdė Panevėžio gydytojus atlikti klinikinius tyrimus su žmonėmis, kad paaiškėtų, ar šie vaistai yra ganėtinai veiksmingi ir saugūs, kad juos būtų galima registruoti.
Tokie tyrimai yra legalūs, tačiau turi būti atliekami griežtai laikantis nustatytų taisyklių. R. Pakšys jų nepaisė.
Pasak prokurorės L. Šimonienės, tyrimui vadovavęs gydytojas klastojo dokumentus, dalį žmonių įtraukė į tyrimus apie tai jiems nežinant, daliai nesakė tiesos, kad preparatai nėra registruoti.
R. Pakšys nuo tyrimo užsakovų nuslėpė apie pacientams vaistų sukeltą šalutinį poveikį, nuslėpė ir dviejų pacienčių mirtį.
Prokurorės nuomone, byloje yra surinkta užtektinai duomenų, įrodančių gydytojo kaltę.
Beje, Panevėžio apylinkės teismo nagrinėjamoje byloje taip pat yra suėjęs senaties terminas. Bylos nagrinėjimą teko daug kartų atidėti dėl teisiamojo ligų.
Taigi ir šis teismas negalės mediko pasiųsti už grotų ar skirti kitą bausmę. Teismas tik galės konstatuoti mediko kaltę ar jį išteisinti.
Su žmonėmis tarsi su pelėmis eksperimentavęs R. Pakšys apskritai iš balos galėjo išlipti sausas, jeigu Lietuvos Konstitucinis Teismas šių metų birželį nebūtų priėmęs atitinkamų pataisų dėl baudžiamųjų bylų, kuriose suėjo senaties terminas.
Konstitucinis Teismas konstatavo, kad Baudžiamojo kodekso normos, kurios reglamentavo senatį, prieštarauja Konstitucijai.
Kitaip sakant, anksčiau suėjus senaties terminu teismas galėjo bylą nutraukti nepasisakęs dėl teisiamojo kaltės. Dabar privalo duoti išvadą, ar teisiamasis kaltas, ar ne.
Jeigu teismas konstatuotų R. Pakšio kaltę, prokurorai prašytų iš gydytojo atimti licenciją verstis medicinos praktika.

Exit mobile version