Site icon sekunde.lt

Ekonomikos vargo indekse Lietuva – trečia nuo galo

Rekordiškai sparčiai kylančios kainos stumia Lietuvos ekonomiką į vieną paskutinių Ekonomikos vargo indekso vietų Europos Sąjungoje (ES), skelbia Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI).

2021 m. trečio ketvirčio duomenimis, Lietuva atsidūrė Ekonomikos vargo indekso gale. Skaičiuojamas kaip suminis bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo, nedarbo lygio ir infliacijos rodiklis, šis indeksas leidžia atsakyti į klausimą, kaip iš tiesų gyvena šalies ekonomika.

„Kuo indekso vertė aukštesnė, tuo daugiau sunkumų patiria šalies ekonomika: BVP auga lėčiau, nei didėja nedarbas ir kyla kainos. Paskutiniai turimi duomenys apie padėtį ES rodo, kad mūsų šalies ūkio padėtis – buvo viena sudėtingiausių regione dar iki Rusijos agresijos Ukrainoje pradžios“, – teigia LLRI tyrimų vadovas Robertas Bakula.

Daugiausiai įtakos tam, jo teigimu, turi sulėtėjęs šalies ūkio augimas ir kone sparčiausiai regione kylančios kainos.
„Metų pradžioje siekusi kiek daugiau nei ES vidurkis, 2021 m. trečią ketvirtį infliacija Lietuvoje ėmė sparčiai augti. Europiečiams susidūrus su vidutiniu 5 proc. faktiniu kainų augimu, 2021 m. Lietuvoje jos šoktelėjo net 11 proc. Tai kartu su mažiausiai trečią ketvirtį ES augusiu BVP įstūmė mūsų šalį į lėto augimo laikotarpį“, – kalbėjo LLRI tyrimų vadovas.

Gyventojai tai irgi jaučia – jų pajamos neauga, tačiau pragyvenimas kainuoja vis brangiau. Tai mažina realias gyventojų pajamas ir perkamąją galią.

„Turint galvoje tai, kad infliacija Lietuvoje ir toliau auga, o pasaulį sudrebino Rusijos invazija į Ukrainą, trūkinėja tiekimo grandinės, negandos ekonomiką kamuos ir toliau. Galimybės atsitiesti priklausys nuo įprastų kintamųjų – investicijų ir inovacijų, kurios vienintelės gali pagerinti ūkio našumą ir gyventojų ekonominę padėtį. Mažėjant regiono patrauklumui, svarbu, kad mūsų įmonės nenustotų investuoti, o tai neapibrėžtumo sąlygomis nėra savaime suprantama“, – kalbėjo R. Bakula.

Ekonomikos vargo indeksą 1970-aisiais sukūrė amerikiečių ekonomistas Arthuras Okunas, o vėliau patobulino taip pat amerikiečiai Robertas Barro bei Stevas Hanke. Į šalies ūkio padėtį jis leidžia pažvelgti iš šalies ir atveria kelią diskusijai, kaip spręsti ją kamuojančias problemas.

Mažiausiai ekonomiškai vargstančios šalys 2021 m. trečią ketvirtį buvo Malta, Lenkija, Austrija, Vokietija, Norvegija, Čekija ir Olandija. Kiek didesnį vargą nei Lietuva patyrė Ispanija ir Graikija.

Exit mobile version