Prieš trejetą metų lopšelyje-darželyje pasėtos egzotiškos sėklos jau virsta tikromis bananmedžių džiunglėmis. P. Židonio nuotr.

Egzotiškose džiunglėse – neįprastos pamokos

Egzotiškose džiunglėse – neįprastos pamokos

Bananų giraitė lietuviško klimato sąlygomis – sunkiai įgyvendinama idėja, tačiau Panevėžio lopšelis-darželis „Riešutėlis“ įrodė, kad tai įmanoma. Prieš trejus metus dovanų gautos sėklos išaugo į bananų medžius.

Auga ne tik vaikai

Nors gardaus derliaus dar teks palaukti, tačiau darželinukai jau gali stebėti, kaip egzotinė žolė praaugo ir juos pačius. Darželio pavaduotoja ugdymui Janina Petrulienė šypsosi, kad bananų medžiai ne tik papuošė įstaigos erdves, bet ir padiktavo naujų idėjų veikloms su vaikais.

„Gražūs žali išsikeroję lapai taip ir laukia, kol kokia beždžionėlė įsliuogs. Beždžionėlių darželyje nėra, bet yra vaikai, kuriems smagu susipažinti su bananmedžiais. Bananus valgyti visi mėgsta, bet kaip jie užauga, mažai kas matė ir stebėjo“, – sako J. Petrulienė.

Pavaduotoja pripažįsta, jog ir patys nelabai tikėjo Lietuvoje užauginsiantys bananų. Bet nusprendė surizikuoti ir netradicines lauktuves iš Vokietijos – bananų sėklas pabandyti auginti darželyje. Į didžiulius vazonus pasodinti trijų rūšių bananai: šiuo metu keroja devyni bananmedžiai, jų įkandin stiebiasi ir šešios atžalos.

„Ir vaikams būna staigmena, kad bananai net ne medis, o žolė. Vieni žemaūgiai, vos matosi nuo žemės, kiti vidutinio ūgio ir aukštaūgiai, kurie stiebiasi iki dviejų metrų. Dar po kelerių metų turėsime ne bananų giraitę, o visą girią“, – šypsosi J. Petrulienė.

Kelionė į bananų giraitę

Egzotiški vaisiai, kilę iš drėgnųjų atogrąžų miškų – itin lepūs ir ypatingos priežiūros reikalaujantys augalai. Kad jie džiugintų ne tik išvaizda, bet ir derliumi, turi būti tinkama temperatūra bei drėgmė, tad darželiui teko statyti oro drėkintuvus. Nors saulę bananmedžiai mėgsta, tačiau nuo tiesioginių jos spindulių nugeibsta ir atgaivinti tampa itin sunku.

Panevėžio lopšelis-darželis „Riešutėlis“ nuotr.

„Teko įdėti daug jėgų, kad tokią giraitę užaugintume. Vasarą bananmedžius išnešame į lauką, bet reikia žinoti, kuriuo laiku tą daryti, kad augalams nebūtų šoko. Jie itin bijo skersvėjų ir sauso oro, todėl labai svarbu palaikyti tinkamą drėgmę. Lietuviškas klimatas bananams nėra tinkamas, bet pasistengus tikrai įmanoma“, – sako egzotinių augalų augintoja.

Bananų giraitei teko užleisti dalį metodinio kabineto. Pasak pavaduotojos, vaikai su didžiausiu entuziazmu skubėdavo padėti laistyti ir prižiūrėti egzotiškų medelių, tad kilo mintis paruošti edukacinę programą su šokiais, beždžionėlių mankšta ir arbatos degustacija.

„Vaikai geriausiai mokosi naujus dalykus per žaidimus, lytėjimą, kvapą. Todėl pagalvojome, kodėl gi nepakvietus į kelionę nuo pat bananų gimtinės Amerikos iki mūsų stalo. Bananas ir beždžionėlė vaikų pasąmonėje neatsiejami. Bet nedaugelis žino, kad beždžionės bananus ėda ne juos nusilupusios, o kanda nuo vidurio“, – pasakojo J. Petrulienė.

Nuo agurkų iki vaistažolių

„Kelionėje į bananų giraitę“ mažieji taip pat sužino, kad tikrųjų laukinių ir nesukultūrintų bananų vaisiai yra gerokai mažesni, pilni sėklų, sunkiai lupami ir kartūs – tokių net beždžionės beveik niekada neėda. Parduotuvėse galima nusipirkti saldžių ir minkštų bananų, bet tai nėra natūralus gamtos produktas.

„Tai, kad laukinėje gamtoje beždžionės labiausiai mėgsta bananus – tik mitas. Taip, beždžionės mėgsta bananus, bet tik tada, kai jų parūpina žmonės“, – atskleidžia pavaduotoja.

„Riešutėlyje“ auginama ne tik bananų giraitė, kieme pastatytame šiltnamyje veši agurkai ir pomidorai. O šiemet pradėtas sodinti ir vaistažolių kalnelis, kuriame atsiras visų Lietuvoje augančių vaistažolių.

Komentarai

  • O įdomu, koks bus skonis? Ar tokiomis sąlygomis užauginti bananai bus valgomi?

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų