Panevėžietė Marija Radvilaitė jau dvi savaites priversta varstyti šeimos gydytojos kabineto duris, mat dėl stringančios elektroninės e. sveikatos sistemos medikė teisinasi negalinti išduoti sveikatos pažymos jos dukrytei.
Kaip pasakojo jauna mama, jos beveik dvejų metukų mergaitė jau turėtų pradėti lankyti darželį, tačiau to negalinti daryti, mat niekaip nesiseka gauti sveikatos pažymos.
„Gydytojams tai dvigubas darbas, bet pasirinkimo neturime.“
N. Marčiulionienė
Dar rugsėjo 7-ąją kartu su mažyle ji atvyko pas savo šeimos gydytoją, kad ši sutvarkytų sveikatos pažymą. Tačiau sutrikus sistemai pažymos panevėžietė negavo. Mažosios pacientės mamai pasiūlyta atvykti kitą dieną.
„Dukrytė susirgo, tad vizitą teko nukelti. Šį pirmadienį nuvykus atsiimti popierinės pažymos, vėl negalėjau jos gauti, nes sistema ir vėl nuvylė. Paradoksalu, kad pats darželis neturi galimybės prieiti prie elektroninės sistemos, bet gydytoja privalo atspausdinti pažymą iš elektroninės sistemos – ranka rašyta netinka. O kol nėra pažymos, negalime pradėti lankyti darželio. Mat jeigu kas patikrintų ir rastų, jog vaikas priimtas be sveikatos pažymos, įstaigai grėstų nemalonumai. Niekas nenori rizikuoti“, – apie absurdišką situaciją pasakojo M. Radvilaitė.
Kniaudiškių šeimos klinikos šeimos gydytoja Regina Krikščiūnienė patvirtino, kad nuo birželio 1-osios visus duomenis, susijusius su vaiko sveikatos pažyma, jie privalantys pildyti tik elektroniniu būdu. Tačiau tėvams, kurie šias pažymas turi pateikti lopšeliams-darželiams, jas dar ir atspausdina. Visgi kartais pasitaiko sistemos trikdžių, kurie to neleidžia padaryti.
„Būna, kad sistema užstringa, tuomet negalime išrašyti nei receptų, nei sveikatos pažymų, bet paprastai pažymos ilgai laukti netenka“, – tvirtino R. Krikščiūnienė.
Panevėžio miesto poliklinikos Šeimos gydytojų skyriaus vedėja Nijolė Marčiulionienė taip pat teigė, kad gydytojai gana dažnai susiduria su stringančia sistema. Būna, kad kartais ji neveikia visą dieną arba veikia taip lėtai, kad dirbti tiesiog neįmanoma. Nors elektroninė sistema įdiegta tam, kad palengvintų gydytojų darbą, tačiau išeina atvirkščiai – medikai ir toliau turi pildyti ranka duomenis į vaiko sveikatos kortelę, o vėliau tuos pačius duomenis suvesti dar ir į kompiuterinę sistemą. Neretai net pačios ikimokyklinio ugdymo įstaigos prašo, kad tėvai iš medikų atneštų jiems įprastą popierinę vaiko sveikatos pažymą ar bent atspausdintą elektroninės pažymos popierinį variantą.
„Mokykloms visuomet rašome elektroninę vaiko sveikatos pažymą, nes jos mato visus duomenis, bet darželiai dar neturi galimybės prisijungti prie sistemos. Kartais sulaukiame net pačių ikimokyklinių įstaigų vadovų prašymo, kad kol kas liktume prie popierinio varianto, nors, aišku, pildome ir elektroninį variantą, kaip reikalaujama. Gydytojams tai dvigubas darbas, bet pasirinkimo neturime“, – teigė N. Marčiulionienė.
Panevėžio savivaldybės Socialinių reikalų Sveikatos poskyrio vedėjas Mindaugas Burba patvirtino, kad iš tiesų esama bėdų, kurias pripažįsta ir Sveikatos apsaugos ministerija – elektroninė sveikatos pažymų sistema nėra pritaikyta ikimokyklinėms įstaigoms. Darželinukų sveikatos pažymėjimo duomenis numatoma kaupti tik 2019–2020 m. Tad šiuo metu pateikti sveikatos pažymą tėvai turi dvi galimybes – sukurti vaiko sveikatos pažymėjimo peržiūros kodą, kad darželio visuomenės sveikatos specialistas, portale www.esveikata.lt suvedęs gautą peržiūros kodą ir asmens gimimo datą, galėtų atsidaryti ir peržiūrėti pasirašytą elektroninį dokumentą. Kitas būdas – patiems tėvams atspausdinti sistemoje vaiko sveikatos pažymėjimą ir jį pristatyti į darželį.
„Galioja ir popierinė pažyma, bet bėda, kad medikams nebeleidžiama išduoti popierinių pažymų. Pagal ministro įstatymą visos pažymos turi būti pildomos elektroniniu būdu, taip išsaugant duomenų konfidencialumą. Su mokyklomis problemų nėra, nes šių sveikatos specialistai gali prieiti prie sistemos, o su darželiais – kiek kitaip, todėl konkrečiu atveju reikia derinti, kaip sveikatos pažymą perduoti“, – teigė M. Burba.
Sveikatos pažymos reikia ne tik į mokyklas ar darželius, bet ir vaikui pradėjus lankyti būrelį. Neformaliojo ugdymo įstaigos taip pat neturi priėjimo prie informacinės sistemos, tad tėvai patys turi pasirūpinti, kaip ją perduoti.
„Suprantu, kad tėveliams kyla nepatogumų, ne visi namuose turi spausdintuvus, bet aš pats siunčiau vaiko sveikatos pažymą Moksleivių namams. Buvo prašoma arba pažymą nufotografuoti, arba persiųsti elektroniniu paštu. Problemą vienaip ar kitaip galima išspręsti susitarus su pačia įstaiga. Svarbiausia, kad tokia pažyma būtų registruota e. sveikatos sistemoje“, – sakė M. Burba.
Komentarai
rašykit savo Verygai ko cia sedet išsišiepus