„Smagu, jog jūs mylite džiazą, laisvę ir improvizaciją. Tikiuosi, jog džiazo dieną švęsime ne paskutiniais metais ir ši idėja neužges“, – renginio pradžioje susirinkusiųjų gausa džiaugėsi renginio idėjos sumanytojas, perkusininkas Saulius Astrauskas.
Pirmą kartą Panevėžyje švenčiama Tarptautinė džiazo diena, anot renginio sumanytojo, tapo puikia proga prieš mažiau nei metus duris atvėrusio Panevėžio muzikos mokyklos džiazo ir populiariosios muzikos skyriaus jauniesiems atlikėjams parodyti ką išmokę.
Scenoje džiazavo ne tik mokiniai ir jų mokytojai. Prie programos prisijungė ir teatro aktoriai bei dailininkas, scenografas, fotografas Arvydas Gudas. Jis, skambant džiazo melodijoms, kūrė paveikslą, kurį paviešino renginio pabaigoje.
Visame pasaulyje švenčiamos džiazo dienos proga pristatyta programa „Karavanas“. Į sceną vienas po kito kilo vokalistai ir muzikantai, sutelkę plačią instrumentų amuniciją: bosines gitaras, saksofonus, mušamuosius, kontrabosą, vibrafoną ir kitus.
Džiazo vakare skambėjo vieni populiariausių kūrinių: Earle Hagen „Harlem Nocturne“, Richard Adler „Whatever Lola want“, Seymour Simons „All of me“, Adelės „One and Only“, Teisučio Makačino „Vėjas man pasakė“, Eduardo Balsio „Habanera“ ir panašiai.
Tarptautinės džiazo dienos metu scenoje pasirašytas svarbus dokumentas – Panevėžio muzikos mokyklos ir teatro „Menas“ bendradarbiavimo sutartis.
„Džiazas – laisvė improvizacijai. Ji neskiria, neatstumia, o vienija tam, kad bendradarbiautume. Mes tikrai rasime bendrų sąlyčio taškų ateityje kurdami projektus, kurie bus naudingi Aukštaitijos sostinei“, – sakė S. Astrauskas.
„Ir džiaugsme, ir skausme Panevėžio muzikos mokykla pasižada būti ištikima. O ar jūs pasižadate būti ištikimi mums?“, – atsisukdama į teatro „Menas“ direktorių Anuprą Jucių klausė Panevėžio muzikos mokyklos direktorė Žydrūnė Pilkauskienė.
Po nebylaus A. Juciaus sutikimo bendradarbiauti apsisprendusios šalys apsikeitė simbolinėmis dovanomis, o jų pradėta bendrystė palydėta audringais plojimais.
„Nenorėčiau daugžodžiauti. Čarlis Parkeris yra pasakęs: „Muzika kalba garsiau už žodžius“, – gestu neva užtildydamas burną tarė A. Jucius.
Tarptautinė džiazo diena Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) pastangomis visame pasaulyje pradėta minėti 2011 metais.
Pasak jos, Džiazo diena – tai tarptautinis dialogas, sujungiantis žmones iš viso pasaulio. Šiuo metu džiazo dieną švenčia net 195 pasaulio šalys.
UNESCO ir valstybės narės siekia suburti džiazo bendruomenę, paskatinti renginių ir festivalių organizatorius kuo plačiau ir kūrybingiau minėti šią dieną. Tarptautine džiazo diena siekiama kovoti su diskriminacija, skatinti kultūrų dialogą ir toleranciją, pagarbą žmogaus orumui, laisvei.
Šįmet Tarptautinę džiazo dieną vainikuojantis visų žvaigždžių koncertas vyko Sidnėjaus mieste, o pernai džiazo sostine buvo tapęs Sankt Peterburgas.