„Šiuo metu šalyje dar yra apie 1000 daugiabučių namų, kuriuose naudojami nesaugūs dujų balionai. Skirdama virš 9 mln. eurų paramą valstybė jau trečius iš eilės padeda daugiabučių namų gyventojams atsisakyti dujų balionų naudojimo buityje ir pasirinkti saugesnį būdą – naudoti elektrą ar centralizuotai tiekiamas gamtines dujas (…)“, – sako energetikos viceministrė Inga Žilienė.
Kaip 2020 ir 2021 metais, dujų balionai daugiabučiuose namuose šiemet galės būti keičiami elektra arba centralizuotais tiekiamomis gamtinėmis dujomis. Vienam butui bus skiriama iki 726 eurų: daugiabučių namų vidaus tinklų įrengimui ar pertvarkymui laiptinėse bei bendros paskirties patalpose – iki 242 eurų, namo butų elektros instaliacijos ar dujų sistemos pertvarkymui – iki 242 eurų, elektrinės arba dujinės viryklės įsigijimui – iki 242 eurų.
Pirmieji kvietimai teikti paraiškas bus skelbiami vasario 1 d. ir priimami iki birželio 1 d. Visi projektai bus vertinami iš karto po paraiškos pateikimo. Atranka galės būti baigta anksčiau, jeigu pagal priimtus sprendimus dėl projektų finansavimo ir pateiktas naujas paraiškas bus galima paskirstyti visą kvietimui teikti paraiškas skirtą lėšų sumą.
Paramą 2022 metais administruos Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
2022 metais pirmenybė dėl finansavimo skyrimo suteikiama 2021 metais teiktoms, tačiau nefinansuotoms paraiškoms, kurios įtrauktos į APVA sudarytą 2021 m. rezervinių paraiškų sąrašą (šiuo metu rezervinių paraiškų sąraše yra 363 paraiškos).
Per 2020 ir 2021 metus dujų balionų keitimui alternatyviais energijos šaltiniais daugiabučiuose namuose buvo skirta 14,5 mln. eurų parama, iš 857 daugiabučių buvo pašalintas 18 341 dujų balionas.
Įvertinus pavojų, kurį kelia nesaugiai daugiabučiuose namuose naudojami dujų balionai, ir siekiant užtikrinti gyventojų saugumą, Energetikos ministerija 2019 metais parengė veiksmų planą, pagal kurį, trijų ir daugiau aukštų daugiabučiuose namuose dujų balionai negalės būti naudojami nuo 2022 m pabaigos.