Tradicinis pasaulinio lygio renginys vyksta vis kitoje šalyje. Pernai numatyta paroda dėl neregėto masto COVID-19 pandemijos buvo atidėta metams ir startavo tik šiemet, spalio 1-ąją, tačiau ji ir toliau vadinsis „EXPO 2020“, o tęsis iki kovo 31-osios.
Kelis šimtus hektarų užimančioje parodoje prisistato 192 valstybės. Lietuvos paviljonas – 1000 kv. m originalios architektūros pastatas, įsiterpęs tarp Slovėnijos ir Švedijos paviljonų.
Anksčiau planuota, kad per pusmetį ją turėtų aplankyti 25 mln. žmonių iš viso pasaulio.
R. Kriukas šio milžiniško renginio užkulisius spėjo apžiūrėti dar likus savaitei iki oficialaus atidarymo. Žinomam stiklo virtuozui atiteko garbė su savo įspūdinga meno ekspozicija pristatyti gimtąją šalį.
Lietuvos ekspozicijos pasaulinėje parodoje „EXPO 2020“ generalinis komisaras Romas Jankauskas buvo tikras: šis menininkas pasauliui atneš ypatingą stiklinę žinią apie Lietuvą.
„Rugsėjo pabaigoje atvykome į kone 450 ha kaimą, kur atskiruose pastatuose dar tik intensyviai kūrėsi daugiau nei 180 skirtingų valstybių paviljonų. Gatvės skendėjo dulkėse, triūsė tūkstančiai statybininkų ir darbuotojų. Patalpose darbavosi šalims atstovaujančios komandos, vienoje jų ir aš“, – apie itin didelį projektą kitame pasaulio gale kalbėjo R. Kriukas.
Lietuvos paviljone panevėžietis įrengė meninę ekspoziciją iš 15 auksu tviskančių „Dykumos gėlių“.
Toks įvairaus dydžio ir svorio stiklo gėlių pavadinimas nestebina: paroda šiemet vyksta ten, kur plyti bekraščiai smėlynai. Tačiau R. Kriukas patikina, kad savo kūryba norėjo pristatyti būtent lietuviškos dykumos žiedus.
„Ekspozicijos idėja – kūrybinių kančių rezultatas. Bet noriu pasakyti, kad mes irgi turime dykumą – savąją Neringą su jos unikalia augmenija. Tai ir yra mano parodos potekstė“, – pasakoja autorius.
Visą straipsnį skaitykite spalio 6 dienos (trečiadienio) „Sekundės“ laikraštyje.