Panevėžietė Augustė Černiavskytė kone pusę savo nugyvento gyvenimo kaunasi su ją užklupusia onkologine liga.
Ir dar kaip kaunasi! Kraujo vėžys skirtingomis formomis mažajai kovotojai smogė jau du kartus. Šiuo metu liga atsitraukusi, tačiau pasekmės liko.
Pradžia – mažas taškelis
Devynmetė Augustė – panevėžiečių Vaivos ir Petro Černiavskių pagrandukas. Mergytės sesė ir brolis jau suaugę.
„Visi trys augo sveiki. Žiūrėdama įvairias akcijas, kai sunkiai sergantiems vaikams būdavo renkamos lėšos, kaskart pagalvodavau: o jeigu panaši neganda ištiktų ir mus? Man niekada neatrodė, kad serga tik kiti, o mus ligos aplenks“, – sako V. Černiavskienė.
Ir neganda tikrai ištiko. Iki tol niekuo nesirgusi tuomet penkiametė Augustė tapo apatiška, pakilo temperatūra, o mama po dukros akimi aptiko netikėtai atsiradusį violetinį taškelį.
Įdėmiau apžiūrėjusi dukrelę, tokių taškelių išvydo ir ant jos kaklo. Nors iki tol nematyti taškeliai sukėlė įtarimų, šeima raminosi, kad tai – nieko tokio, tačiau dukrą nuvedė pas gydytojus.
Gauti atsakymai buvo tokie prasti, kad gydytojui neliko abejonių – leukemija.
„Man niekada neatrodė, kad serga tik kiti, o mus ligos aplenks.“
V. Černiavskienė
Dar tą pačią dieną Augustė skubiai išsiųsta gydytis į Vilnių.
Kai jau popietę pasiekė sostinės medikus, violetiniai taškiukai buvo nusėję ir mergytės rankas bei kojas.
Sunku mamai kalbėti apie tai, ką Augustė iškentė nuo 2019-ųjų vidurvasario iki kitų metų vasario gydoma chemoterapija.
Tačiau šeimai viltį teikė gydytojų ištartas žodis, kad mažoji serga neagresyvia kraujo vėžio forma.
V. Černiavskienė pabrėžia, kad tuomet penkiametė Augustė gydoma nebijojo adatų dūrių, kantriai kentė ilgas vaistų lašinimo procedūras. Šalia dukros nuolat buvo ir pati Vaiva. Kad galėtų rūpintis sunkiai susirgusia mažąja, moteriai teko išeiti iš darbo.
„Kas norės darbuotojo, kuriam nedarbingumas po nedarbingumo“, – atsidūsta panevėžietė.
Jau kurį laiką šeima ir verčiasi iš vyro ir tėčio Petro Černiavskio atlyginimo.
Liga vaiko nepaleido
Po ilgo gydymo Vilniuje į Panevėžį Augustė išleista beveik sveika, nors ir toliau reikėjo gerti vaistus.
Tačiau, pasak V. Černiavskienės, nei jos pačios, nei visos šeimos nerimas dėl mažosios dukrelės sveikatos niekur nedingo.
Vilties ir stiprybės visai šeimai tuomet teikė pati ligoniukė, tarsi pamiršusi ją kamavusią ligą.
Kai jau atrodė, kad Augustė laimėjo kovą su sunkia liga, praėjus porai metų nuo pirmųjų leukemijos požymių, mergytei prasidėjo baisus kankinantis pykinimas.
Mergytė vemdavo iš niekur nieko. Panevėžyje atliekami tyrimai nerodė nieko baisaus. Tačiau nuvykus į Vilnių, trenkė baisi žinia.
Tyrimai parodei, kad onkologinė liga atsinaujino ir šįkart visu savo baisumu – kraujo vėžys pasireiškė agresyvia forma.
Tuomet jau septynerių sulaukusi Augustė pradėta gydyti kitu metodu, jai taikyta spindulinė terapija.
Ištisus metus mergaitės gyvenimas buvo dalijamas į gydymą ligoninėje ir trumpus atokvėpius namuose.
Kol gulėdavo ligoninėje, ją mokė į gydymo įstaigą ateinanti Vilniaus mokytoja, kai grįždavo namo, panevėžietės mokytojos buvo mokoma nuotoliniu būdu.
Ir tik šią vasarą ligos istorijoje atsirado įrašas „remisija“.
Vaišins mamos sausainiais
Šiuo metu Augustė jau namuose Panevėžyje, mokosi vienoje miesto gimnazijų.
Mergytei teko persirgti ir kovidu, o dabar ją kartu su mama užklupęs virusas, abi gydosi namuose.
Sergančios mama ir dukra apgailestauja negalinčios ruoštis Kalėdoms, tačiau tiki, kad iki švenčių dar pasveiks.
Kol virusas dar nebuvo užpuolęs, V. Černiavskienė spėjo prikepti riešuto formos sviestinių sausainių bei įdaryti juos karamele. Šiais Vaivos sausainiais bus vaišinami ateinantį šeštadienį Panevėžio arenoje vyksiančios mugės dalyviai ir svečiai, o jų prašoma paaukoti pinigų Augustės reabilitacijai.
Nelaimė sutelkė šeimą
„Augustės reabilitacija rūpinamės visą laiką, kai tik mergaitė išleidžiama iš ligoninės. Nuo ilgo ir sudėtingo gydymo pasilpo jos kojelės. Iš pradžių dukrai buvo sunku lipti laiptais, dabar jau matome, kad jai apskritai sunku žengti žingsnį“, – kalba mama.
Sunkaus gydymo išsekintai Augustei trinka ir kalba, tad jai nuolat reikalinga logopedo pagalba. Taip pat būtina kineziterapeutų, ergoterapeutų bei kitų specialistų pagalba.
„Valstybė rūpinasi tokiais ligoniukais kaip Augustė, lankomės pas visus šiuos specialistus. Bet tiek, kiek gauname valstybės pagalbos, neužtenka. Samdomės ir patys, o tai kainuoja nemažus pinigus“, – pasakoja V. Černiavskienė.
Mama teigia, kad ankstesnės šeimos pramogos, kurios kainuoja, jau pamirštos. Dabar visos lėšos, visas šeimos laikas, o ir visas gyvenimas skirtas tam, kad Augustė stotųsi ant kojų, būtų sveika, lankytų mokyklą.
Pasak V. Černiavskienės, dukra labai stengiasi mokytis, ji ir skaito, ir skaičiuoja, nors kalbos sutrikimų turinčiam vaikui tai nėra paprasta. Tiesa, nuo kūno kultūros pamokų ji atleista. Ne taip seniai iš Augustės krūtinės išimtas specialus įtaisas, per kurį buvo leidžiami medikamentai. Dabar reikiamus vaistus mergaitė išgeria.
V. Černiavskienės teigimu, dukrelės liga dar labiau sutelkė šeimą. Visi jie vienas kitam tapo atrama.
Augustės reabilitacijai aukas renka ir Panevėžio „Lions“ klubas. Prisidėti prie mergytės sveikimo galima pervedant pinigus į specialią „Lions“ klubo sąskaitą LT637300010002382697, mokėjimo paskirtyje nurodant „Auka Augustei“.