Po poros savaičių, gegužės 7-ąją, antrajame rinkimų ture susirungs daugiausia balsų surinkę Lietuvos ir valstiečių sąjungos kandidatas, Anykščių savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas, agronomo išsilavinimą turintis 61-erių Antanas Baura ir Lietuvos centro partijos iškeltas žurnalistas, vilnietis 38-erių Kristupas Augustas Krivickas.
Nepaisant skandalais pažymėto valstiečių starto Seime, Anykščių-Panevėžio apygardoje jų kandidatas ir šios partijos Anykščių skyriaus pirmininkas A. Baura gerokai aplenkė kitus dešimt varžovų. Už A. Baurą balsavo 33,19 proc. dalyvavusiųjų rinkimuose. K. A. Krivicką palaikė 18,42 proc. balsavusiųjų.
Trečioje vietoje likęs Liberalų sąjūdžio kandidatas Lukas Pakeltis surinko 13,32 proc. balsų. Už jo rikiuojasi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų iškeltas Valentinas Stundys, kuriuo pasitikėjimą parodė 11,76 proc. atėjusiųjų prie balsadėžių. Už Lietuvos socialdemokratų kandidatę Auksę Kontrimienę balsavo 7,21 proc., Darbo partijos atstovą Ričardą Sargūną – 6,28 proc., pats išsikėlęs Mindaugas Pauliukas sulaukė 3,87 proc. balsavusiųjų pasitikėjimo, taip pat savarankiškai Seimo nario mandato siekęs Valentinas Šapalas – 2,19 proc., Lietuvos liaudies partijos atstovas Egidijus Baltušis – 1,34 proc., partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatas Romualdas Gėgžnas – 1,04 proc. Mažiausiai rinkėjų savo balsą atidavė už Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovę Editą Tamošiūnaitę. Už ją balsavo 0,67 proc., tai yra 32 žmonės.
Dalies Panevėžio rajono ir Anykščių žmonėms parlamentarą vėl tenka rinkti po to, kai rudenį jų pasitikėjimą pelniusi valstietė Greta Kildišienė, kilus skandalui, jog nedeklaravo važinėjanti visureigiu, mamos nuomojamu iš įmonės „Agrokoncernas“, atsistatydino iš Seimo narių. Tąkart rinkėjai buvo kur kas aktyvesni – rudenį Seimo rinkimuose šioje apygardoje išreikšti savo valią buvo atėjęs kas antras jos gyventojas, turintis balsavimo teisę. Dabar – mažiau nei trečdalis.
Prie balsadėžių eilės nesidriekė, o ir rinkėjų optimizmas nuo rudenį vykusių rinkimų akivaizdžiai nuslūgo.
Velžio apylinkėje savo balsą atidavusi Jurgita Kontrimavičienė pripažino, kad šįkart nuspręsti, kuris kandidatas verčiausias dirbti Seime, nebuvo lengva. Galutinį sprendimą rinkėja priėmė paskutinę minutę.
„Nors kandidatų daug, pasirinkimas labai mažas. Kai Velžį prijungė prie Anykščių rinkimų apygardos, visi kandidatai tarsi pamiršo Panevėžį. Savo idėjas siūlo tik Anykščiams. Nuvilia ir tai, kad rinkimų sąraše galima rasti žmogų, kuris nori eiti į Seimą, tačiau net nesugeba prisistatyti ir pateikti siūlymų“, – kalbėjo Jurgita Kontrimavičienė.
Pasak jos, pernai Seimo rinkimuose ateities prognozės buvo gerokai pozityvesnės, tačiau naujoji valdžia lūkesčių nepateisino.
„Pritariu valdžios idėjoms, tačiau ne tam keliui, kuriuo ji pasuko, bei pasirinktoms priemonėms“, – teigė velžietė.
Alvydo Kriaučiūno nuomone, nemenkas kandidatų būrys dar negarantuoja kokybės, todėl prieš balsavimą ir jam buvo sunku apsispręsti.
„Liūdna, kad nėra artimų kandidatų. Naivu tikėtis, kad iš kito Lietuvos krašto kilę žmonės atiduos visas savo jėgas Aukštaitijos sostinei. Dar mažiau tikėtina, kad jie apskritai supras, ko mums reikia“, – įsitikinęs vyras.
Išsirinkti savo kandidatą visgi buvo sunku ne visiems rinkėjams. Velžiečiai sutuoktiniai Kazys ir Dalia Stankevičiai teigė tvirtinai žinantys, kuris kandidatas verčiausias jų palaikymo, nors grandiozinių pokyčių irgi nesitiki.
Velžio apylinkės rinkimų komisijos pirmininkė Birutė Kronienė pastebėjo, kad šįkart rinkėjai uždaresni nei pernai rudenį vykusiuose Seimo rinkimuose.
„Mes negalime klausti, už ką balsuoja žmonės, bet anksčiau neretai jie norėdavo pasipasakoti. Dabar niekas į kalbas nesileidžia ir savo balsus atiduoda itin slaptai“, – teigė B. Kronienė.
Anykščių-Panevėžio rinkimų apygardos komisijos pirmininkės Janinos Kuliešienės teigimu, rinkimų dieną neužfiksuota nė vieno pažeidimo. Balsavimo tvarką šioje apygardoje prižiūrėjo ne tik stebėtojai iš Lietuvos, bet ir tarptautinis stebėtojas iš Ukrainos.
Algis Krupavičius,
politologas, Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas
Visuose papildomai rengiamuose rinkimuose žmonės balsuoja pasyviai. Aktyvumas sumenkęs ne tik Anykščių-Panevėžio apygardoje. Taip pat kone rekordinį pasyvumą demonstravo merus rinkę Jonavos ir Šakių gyventojai. Tikėtis, kad rinkėjai bus aktyvesni po poros savaičių antrajame ture, ne itin verta.
Rinkėjų pasyvumas palankus partijoms, turinčioms pastovesnį elektoratą – Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams, socialdemokratams ir populiariosioms partijoms, kokia šiuo metu tebėra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
Rinkėjai valstiečiais dar pasitiki, nepaisant, kad visuomenės nuomonės tyrimuose jų reitingai kritę. Visgi šita partija dvigubai lenkia konkurentus. Nuo Seimo rinkimų rudenį praėjo dar nedaug laiko ir dar veikiantis pasitikėjimo efektas leidžia valstiečiams tikėtis sėkmės Seimo nario rinkimuose. Juolab kad A. Baura gerai žinomas to krašto žmonėms.
Tradicinių partijų – TS-LKD, socialdemokratų kandidatai nebuvo ryškiai matomi visuomenėje. Netgi TS-LKD iškeltas Valentinas Stundys, nors ir žinomas politikas, pastaraisiais mėnesiais pradingęs politikos apkasuose. O būtent matomumas televizijos ekrane padėjo į antrą turą iškopti žurnalistui K. Krivickui. Jo svarbiausia katapulta buvo ne už nugaros stovinti Lietuvos centro partija, o per žurnalistinį darbą pelnytas žinomumas.
Komentarai
Dieve, Dieve… 🙂 Ką čia bepridursi.
Panašu, kad po dviejų savaičių agronomas Baura iš Anykščių išvažiuos į Vilnių. O gali būti ir kitaip – jei apsukresnis žurnalistas Krivickas per tą laiką surengs žymesnį šou, gali ir jį išrinkti ta nedidelė balsuoti ateinančių rinkėjų grupelė. Man – tas pats…
Šou viską valdo. Deja.