Dėl pacientų gyvybių kovojantiems Panevėžio medikams šiuo sunkiu metu teks minti ir teismo slenksčius. Daugiau nei šimtas jų priešpaskutinę praėjusių metų dieną sulaukė šaukimų į posėdį – tokių dokumentų į ligoninę atvežtos kelios dėžės.
Precendento neturinti situacija susiklostė, kai Respublikinė Panevėžio ligoninė teismui apskundė praėjusių metų gale Darbo ginčų komisijos sprendimą, pagal kurį įstaiga privalo sumokėti būriui medikų priedus ir delspinigius. Bendra jų suma siekia per 400 tūkst. eurų.
Kaip teigė Lietuvos gydytojų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkė Birutė Paškevičienė, ligoninė nesutinka su Darbo ginčų komisijos išvadomis ir nenori sumokėti priedų už darbą su COVID-19 pacientais per pirmąjį karantiną, todėl kreipėsi į Panevėžio apylinkės teismą. Pirmasis posėdis buvo numatytas sausio 18-ąją, tačiau ne visus priedų reikalaujančius darbuotojus šaukimai pasiekė laiku, todėl nuspręsta posėdį nukelti dar mėnesiui.
„Kelios dėžės su šaukimais į teismą atėjo tiesiai į ligoninę gruodžio 30-ąją kaip naujametinė ligoninės dovana savo darbuotojams. Ne visi juos galėjo pasiimti – nemaža dalis medikų sirgo arba buvo priversti izoliuotis, – pasakojo B. Paškevičienė.
Iš 135 darbuotojų, kurie kreipėsi į Darbo ginčų komisiją, toliau savo tiesą įrodinėti teisme nusprendė 114-a. Kiti pasirašė taikos sutartį su ligonine, kad jiems bus išmokėtas dalinis, 15 proc. priedas prie algos.
„Taikos sutartį pasirašė pažeidžiamiausia grupė – slaugytojos ir slaugytojų padėjėjos. Ši grupė uždirba mažiausiai, tad tas papildomas pinigėlis joms labai svarbus. Be to, žmonės baiminasi netekti darbo vietos, jaučia savotišką spaudimą. Atleisti gydytoją ir į jo vietą atrasti kitą specialistą šiuo metu yra misija neįmanoma, bet pakeisti sanitarus – lengviau. Užimtumo tarnyboje dabar daug ieškančiųjų darbo“, – kalbėjo Gydytojų sąjungos Panevėžio skyriaus pirmininkė.
Mobingo šešėlis
Priedų negavę 114-iolika ligoninės darbuotojų praėjusią savaitę kreipėsi ir į sveikatos apsaugos ministrą, prašydami jo tapti moderatoriumi tarp jų ir vadovybės. Anot B. Paškevičienės, medikai mažiausiai nori minti teismų slenksčius, ypač šiuo metu, kai ligoninėje ypač įtempta padėtis dėl COVID-19.
„Žinau, kad tas klausimas sveikatos apsaugos ministrui buvo užduotas viešai. Gal kažkas artimiausiu metu išsispręs, nes medikai nori dirbti savo tiesioginį darbą, o ne blaškytis po teismus ir rūpintis kitais teisiniais dalykais“, – teigė B. Paškevičienė.
Sveikatos apsaugos ministrui adresuotame laiške Panevėžio ligoninės medikai reiškia susirūpinimą ir dėl psichologinio klimato bei patiriamo mobingo darbe. Profesinės sąjungos pirmininkė tikina, kad į teismą nusprendę eiti medikai jaučia savotišką spaudimą iš vadovybės.
Panevėžio ligoninės medikų pusėn stojo ir Jaunųjų gydytojų asociacija. B. Paškevičienės žiniomis, asociacija kreipėsi į Darbo ginčų komisiją dėl psichosocialinės rizikos veiksnių analizės ligoninėje ir prašo pradėti tyrimą dėl galimų darbo santykių pažeidimų po viešojoje erdvėje pasirodžiusios informacijos ir asociaciją pasiekusių anoniminių įstaigos darbuotojų liudijimų.
„Psichologinis klimatas ligoninėje šiuo metu sudėtingas. Buvo situacijų, kai artimą kontaktą su COVID-19 turėję darbuotojai buvo priversti eiti į darbą, nors jiems buvo privaloma saviizoliacija. Testai buvo daromi iš karto kitą dieną, nors tyrimas COVID-19 nustatyti turi būti daromas tik po penkių dienų nuo kontakto. Jeigu testas buvo neigiamas, darbuotojai privalėjo eiti į darbą, nes tiesiog nebuvo kam dirbti. Todėl tiek daug žmonių persirgo“, – pasakojo B. Paškevičienė.
Suaukojo per dieną
Jaunųjų gydytojų asociacija panevėžiečiams kolegoms taip pat pasiūlė savo pagalbą renkant paramą, kad būtų galima apmokėti teisines paslaugas, kurių prireiks bylinėjantis. Šią savaitę vos per dieną asociacijai pavyko surinkti beveik visą sumą, reikalingą sumokėti už advokatų paslaugas.
Kaip rašoma jos kreipimesi į medikų bendruomenę, Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovybės sprendimas kreiptis į teismą pavertė šią situaciją visos sveikatos priežiūros specialistų bendruomenės reikalu.
„Tai nebėra kova tik už teisingą ir teisėtą darbo užmokestį – tai kova su tebetvyrančia ydinga gydymo įstaigų valdymo kultūra, kurioje paminamos bazinės žmogiškos vertybės. Nepalikime kolegų šioje kovoje be šarvų – kviečiame bendruomenę susivienyti, pagal savo galimybes prisidedant prie teisinio atstovavimo išlaidų apmokėjimo“, – kvietė Jaunųjų gydytojų asociacija.
Kreipėsi į ministeriją
Praėjusią savaitę ir Sveikatos apsaugos ministerija sulaukė rašto, pasirašyto Jaunųjų gydytojų asociacijos, Lietuvos medikų sąjūdžio, Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos bei Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos atstovų. Ministerijos prašoma tapti tarpininke tarp ligoninės medikų ir vadovybės.
„Šioje situacijoje matome ženklią galios asimetriją – Respublikinės Panevėžio ligoninės administracijai iš įstaigai skirtų lėšų įsigyjant brangių advokatų kontorų paslaugas, darbuotojai tokių finansinių galimybių susimokėti už teisinio atstovavimo paslaugas neturi, be to, tarp skundą pateikusių darbuotojų – nemaža dalis mažesnes pajamas gaunančių slaugos ir pagalbinių darbuotojų“, – rašoma ministerijai deleguotame laiške.
Jame taip pat teigiama, jog ligoninės darbuotojai jaučia daromą administracinį ir psichologinį spaudimą.
„Tai patvirtina ir šį mėnesį Respublikinėje Panevėžio ligoninėje vykusio medicininės etikos komisijos posėdžio išvada, kurioje konstatuota, kad ligoninės skyriuose, kuriuose dirba ir pagalbą COVID-19 liga sergantiems toliau teikia įstaigos į teismą paduoti darbuotojai, tvyro blogas psichologinis mikroklimatas, galimai trukdantis kokybiškai teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas“, – rašoma ministerijai.
Kvietė spręsti taikiai
Vytautas Riaubiškis
Respublikinės Panevėžio ligoninės
Komunikacijos specialistas
Atkreipiame dėmesį į tai, kad ne ligoninė pasirinko teisminį šios situacijos sprendimo kelią. Ligoninės administracija siūlė šiems darbuotojams sprendimo variantus ir kvietė šią situaciją išspręsti taikiai, tačiau antrajai pusei šie pasiūlymai pasirodė nepriimtini ir jie kreipėsi į Darbo ginčų komisiją. Tai – teisminio šio klausimo nagrinėjimo pradžia. Būsimas teisminis procesas – tai antros pakopos teisminė procedūra, esanti jau pradėto teisminio ginčo tąsa.
Pažymime, kad visiems Respublikinės Panevėžio ligoninės darbuotojams, kurie pirmojo karantino metu dirbo su COVID – 19 liga sergančiais pacientais, laiku ir pilna apimtimi buvo išmokėti priedai prie atlyginimo, nežiūrint į faktiškai išdirbtą laiką. Dar 2020 m. balandžio mėn. visi ligoninės darbuotojai buvo informuoti apie tai, kad už darbą su COVID – 19 liga nesergančiais pacientais papildomai mokama nebus. Toks sprendimas buvo suderintas su Jungtine ligoninės profesine sąjunga.
Atkreipiame dėmesį į tai, kad mūsų gydymo įstaigos darbuotojų dalies interesus labai aktyviai atstovauja profesinės sąjungos ir kitos visuomeninės organizacijos, kurios mūsų gydymo įstaigoje neturėjo ir neturi nė vieno savo atstovo. Respublikinės Panevėžio ligoninės administracija yra kaltinama psichologiniu spaudimu, nuolatine neigiama įtampa, tarpusavio nepasitikėjimo aplinkos kūrimu. Pažymime, kad tai – tiesos neatitinkantys kaltinimai, nes, apart bendro pobūdžio pareiškimų, nėra jokių kitokių šių teiginių patvirtinimų.
Respublikinė Panevėžio ligoninė atsakingai pareiškia, kad be išlygų gerbia LR įstatymus ir tiki šalies teisėsaugos institucijomis, todėl priims ir vykdys teismo paskelbtą neskundžiamą sprendimą. Gerbdami antrąją šio teisinio ginčo pusę ir nenorėdami daryti priešlaikinių pareiškimų ar kitaip įtakoti visuomenės šiuo klausimu, iki teismas paskelbs savo verdiktą, nekomentuos šios situacijos. Vėliau ligoninės atstovai atsakys į visus visuomenę dominančius klausimus.
Komentuoti asmens (B. Paškevičienės-aut.past.) privačią nuomonę, kuri nėra pagrįsta faktais ir, matomai, remiasi tik kažkokiomis nuogirdomis ir realios situacijos nežinojimu, nenorime. Praėjo metai laiko, kai šis asmuo nebedirba mūsų ligoninėje, nesilanko joje, tačiau drįsta vertinti ligoninės psichologinį klimatą ir skleisti tikrovės neatitinkančią informaciją bei atstovauti profsąjungos skyrių, kurio vadovu, remiantis LR įstatymais, negali būti, nes pats yra darbdavys.
Respublikinėje Panevėžio ligoninėje visas darbas yra organizuojamas, remiantis LR įstatymais ir LR SAM patvirtintais teisės aktais, o gyventojų ir ligoninės darbuotojų sergamumo rodikliai tikrai nepriklauso nuo minimo asmens privačios nuomonės.