Viktorija Vidžiūnienė. „Sekundės“ nuotr.

Dėl Panevėžio Etikos komisijos pirmininkės špagų nebekryžiavo

Dėl Panevėžio Etikos komisijos pirmininkės špagų nebekryžiavo

Panevėžio tarybos opozicijai po trejų metų pagaliau pavyko į Etikos komisijos pirmininko vietą pasodinti frakcijos „Kartu“ atstovę Viktoriją Vidžiūnienę.

Opozicijoje esančios politinės jėgos iš karto po savivaldos rinkimų buvo sutarusios, kad šios komisijos pirmininko kėdė priklauso „Kartu“. Tačiau į šį postą triskart siūlyta V. Polzunovaitės, dabar Vidžiūnienės, kandidatūra Tarybai balsuojant niekaip nesulaukdavo daugumos palaikymo. Šįkart „Kartu“ atstovė komisijos pirmininke patvirtinta Tarybos bendru sutarimu.

Panoro ramesnio gyvenimo

Vėl deleguoti savo narį į Etikos komisijos pirmininko postą frakcijai „Kartu“ galimybė atsivėrė po to, kai prieš mėnesį iš šių pareigų atsistatydino nepartinis, visuomenės atstovas Tomas Josas. Merui įteiktame prašyme jis nepaaiškino atsistatydinimo motyvų. „Sekundei“ 83–iuosius einantis T. Josas teigė norintis ramesnio darbo – liekantis komisijos nariu. Jis etikos sargams vadovavo nuo 2019–ųjų. Tai, kad Tarybos Etikos komisijos pirmininko pareigybė atiteko visuomenės atstovui T. Josui, o ne opozicijai, tuomet buvo sukėlę didžiulį šios pasipiktinimą. Vienos miesto neįgaliųjų organizacijos į Etikos komisiją deleguotą T. Josą į jos pirmininkus pasiūlė meras Rytis Račkauskas po to, kai Tarybos dauguma tris kartus atmetė opozicijos į šias pareigas teiktą V. Vidžiūnienės, tuomet Polzunovaitės, kandidatūrą.

„Ketvirtą kartą opozicijai teikiant tą pačią, tris kartus jau atmestą kandidatūrą, Taryba atsiduria keistoje pozicijoje. Taip ne tik pažeidžiamas reglamentas, bet ir demonstruojama nepagarba Tarybai – juk akivaizdu, kad tris kartus balsavus prieš siūlomą vis tą pačią kandidatūrą ketvirtą kartą kitokio rezultato sunku tikėtis. Negana to, tokie opozicijos veiksmai vis labiau panašėja į mėginimą blokuoti Etikos komisijos suformavimą ir darbą“, – tuomet situaciją komentavo meras.

Ginčas pasiekė teismą

Tarybos sprendimą pirmininko postą patikėti T. Josui opozicija buvo apskundusi Vyriausybės atstovui, šis kreipėsi į teismą. Pirmos instancijos teismas buvo opozicijos pusėje, tačiau tokį sprendimą Savivaldybė apskundė.

„Džiaugiuosi, kad opozicijai su Vyriausybės atstovo pagalba pavyko įrodyti, kad Panevėžio miesto taryboje turi būti demokratija“, – V. Vidžiūnienę deleguojant į Etikos komisijos pirmininko postą, Tarybos posėdyje ketvirtadienį komentavo opozicijos atstovė Gema Umbrasienė.

Tačiau Tarybos sekretoriato vadovas Mantas Navaruckis tvirtina, jog opozicijos atstovės skyrimas komisijos vadove nesusijęs su ginčais teismuose. Anot jo, Savivaldybė skundą atsiėmė sulaukusi T. Joso atsistatydinimo prašymo.

„Tokioje situacijoje nebebuvo prasmės toliau bylinėtis“, – teigė sekretorius.

Anot jo, šįkart Taryboje V. Vidžiūnienės kandidatūra prieštaravimų nesulaukė dėl metų pradžioje įsigaliojusios Vietos savivaldos įstatymo pataisos. Ji numato, kad Etikos komisijos pirmininkas nebėra renkamas Tarybos, o į šį postą opozicija tiesiog deleguoja savo pasirinktą atstovą.

Bėdos dėl etikos

Nebediskutuoti dėl V. Vidžiūnienės tinkamumo į politikų moralės sargų vadovus Tarybą ragino ir frakcijos „Kartu“ ryškiausias atstovas, to paties vardo pilietinio judėjimo įkūrėjas Povilas Urbšys. „Šis klausimas gali pademonstruoti, kad galime peržengti savo ambicijas ir padaryti sprendimą vardan tų Kalėdų“, – Tarybos posėdyje kalbėjo P. Urbšys.

Jis pats šįmet irgi turėjo bėdų dėl savo elgesio. Net du teismai pripažino P. Urbšį pasielgus neetiškai. Panevėžio apylinkės teismas konstatavo, kad Tarybos narys savo viešais pasisakymais žiniasklaidoje apšmeižė verslininką, krepšinio klubo „Lietkabelis“ prezidentą Alvydą Bieliauską. Politikas su tokiu verdiktu nesutiko ir jį apskundė aukštesnės instancijos Panevėžio apygardos teismui. Visgi šių metų gegužę ir šis teismas patvirtino politiką kalbėjus netiesą. P. Urbšys teismo buvo įpareigotas viešai paneigti paskleistą tikrovės neatitinkančią informaciją apie verslininką. Etikos komisijai vadovauti deleguota V. Vidžiūnienė yra ne tik P. Urbšio politinė bendražygė. Kai šis politikas buvo Seimo nariu, V. Vidžiūnienė ėjo jo padėjėjos pareigas.

Nors pernai rudenį Seimo rinkimuose panevėžiečiai nebepatikėjo P. Urbšiui parlamentaro mandato, pilietinio judėjimo „Kartu“ internetinėje svetainėje dar iki praėjusio ketvirtadienio buvo nurodoma, kad šis politikas tebėra Seimo nariu. Įrašas apie P. Urbšio atstovavimą panevėžiečiams Seime dingo tik tuomet, kai į tokią informaciją Tarybos posėdyje dėmesį atkreipė miesto valdančiųjų atstovė Birutė Valkiūnienė.

Su etikos sargais yra susidūręs ir kitas Etikos komisijos vairą gavusios frakcijos „Kartu“ atstovas Ričardas Bakanauskas.

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija Vilniuje šiuo metu atlieka tyrimą, ar šis Tarybos narys nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų. Vadovaujantis viešajai įstaigai „Panevėžio pynimėlis“, kuriai priklauso liaudies dainų ir šokių ansamblis „Pynimėlis“, taip pat tautinio meno ansambliui „Panevėžio saulužė“ bei dainų ir šokių ansambliui „Viltis“, R. Bakanauskas dėjo pastangas, kad etnokultūra būtų įtraukta į Savivaldybės neformaliojo vaikų švietimo lėšų skyrimo ir panaudojimo tvarkos aprašą kaip prioritetinė kryptis.

Komentarai

  • Tokiai partijai, kaip kartu, nėra nieko švento. Jei neleidžia pro duris, lenda pro langą. Normalus žmogus neleistų savęs taip žeminti ir leisti ketvirtą kartą pasiūlyti…

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų