Miesto politikas ir šokių mokytojas Ričardas Bakanauskas ketvirtadienį vykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje pareiškė jau pačią pirmąją karo Ukrainoje dieną „Vilties“ progimnazijoje įsivėlęs į žodinį mūšį su rusakalbe tos pačios mokyklos pedagoge, stojusia ginti agresoriaus. Tarybos nariui parūpo, ar yra numatyta kokių nors sankcijų prieš viešai, netgi mokytojų kambaryje, reiškiamą karinei agresijai pritariančią nuomonę.
„Jei pedagogė mums, kolegoms, sako esanti už V. Putiną, ką tuomet ji aiškina mokiniams?“ – jau po Tarybos posėdžio „Sekundei“ kalbėjo R. Bakanauskas.
„Vilties“ progimnazijos direktorė Danutė Valiukienė tvirtino pasitikinti politikui abejonių dėl adekvatumo sukėlusia pedagoge.
„Jei man kiltų nors menkiausių dvejonių dėl to, kad mokytoja priešiškai nuteikia vaikus, neprileisčiau prie jų“, – tvirtino progimnazijos vadovė.
Savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, policija yra parengusi atmintinę, kaip reaguoti į nesantaiką žiebiančius teiginius. Ji išsiųsta Tarybos nariams bei Savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovams.
Atmintinėje teigiama, jog pritariantieji karo nusikaltimams bei juos menkinantys baudžiami iki dvejų metų laisvės atėmimu. Nuo šių metų vasario 24-osios Lietuvoje įvedus nepaprastąją padėtį, bausmė taikoma ir tiems, kas viešai pritaria Rusijos ir Baltarusijos karinei agresijai prieš Ukrainą.
Pedagogas R. Bakanauskas neslepia su didele nuoskauda prisimenantis vasario 24-ąją, dieną, kai Ukrainoje prasidėjo karas. Pasak jo, tądien „Vilties“ progimnazijos mokytojų kambaryje viena jo kolegė išsakė nuomonę, jog Putinas teisus.
„Tai išgirdęs neištvėriau, nemandagiai tuomet šnekėjau, dabar svarstau, kad pasakiau per aštriai ir per daug, tad man dėl to nepatogu. Tačiau ypač svarbu, kad priešiškai Ukrainos atžvilgiu kalbėjo mokytoja, kuri auklėja vaikus, diegia jiems vertybes. Kokias tad vertybes jį puoselėja mokiniams?“ – klausė politikas.
R. Bakanaukas tvirtino situaciją aptaręs ir su „Vilties“ progimnazijos direktore Danute Valiukiene. O miesto Tarybos posėdyje mero, kitų politikų, Savivaldybės administracijos vadovybės klausė, kaip išties derėtų reaguoti tokiu atveju.
Tarybos narės konservatorės Jurgos Girdzijauskienės nuomone, esant galimybei, V. Putiną šlovinančias kalbas derėtų įrašyti, o įrašus pateikti policijai. Tokių pasisakymų nuleisti negirdom, anot politikės, nederėtų.
„Manuoju atveju kolegos iš „Vilties“ progimnazijos pasielgė kaip tame vaikiškame filme: kam ginti užpultą Ukrainą, kam šiuo klausimu reikštis, geriau gyvenkim draugiškai“, – pedagogų pozicijos liko nustebintas R. Bakanauskas.
„Vilties“ progimnazijos direktorė D. Valiukienė „Sekundei“ teigė R. Bakanausko ir pensinio amžiaus pedagogės apsižodžiavimo mokytojų kambaryje negirdėjusi. Apie pedagogų konfliktą jai buvo pranešta vėliau. Direktorė tikina, jog situaciją ji aiškinosi.
„Abi pusės jaučiasi teisios. R. Bakanauskas tvirtina gynęs pavergti nesileidžiančią ir kovojančią Ukrainą, jo minima pedagogė jaučiasi politiko užpulta dar iki galo neišsakiusi nuomonės. Man pačiai ir gaila, ir apmaudu, kad iš to išsivystė konfliktas. Ypač gaila, kad ir kolegai politikui neužteko kantrybės iki galo išklausyti moters“, – kalbėjo D. Valiukienė.
Direktorės žiniomis, konfliktas išsirutuliojo, kai mokytojų kambaryje rusakalbės, tačiau Lietuvoje gimusios ir Lietuvos pilietybę turinčios pedagogės kažkas pasiteiravo, ką apie Rusijos karinę agresiją mano jos sutuoktinis – Rusijos pilietis, aukšto rango Rusijos kariuomenės karininkas.
„Tad ši mokytoja, sakyčiau, nuo R. Bakanausko nukentėjo už savo vyro pažiūras. Savųjų ji nespėjo išsakyti, politiko žodžių lavina ją užplūdo ėmus sakyti, kaip į karą žiūri jos sutuoktinis“, – tvirtino D. Valiukienė.
„Tikrai visi mes išgyvename įtampą dėl Rusijos agresijos. Manau, kitaip ir negali būti. O tokioje situacijoje kaip tik turėtume stengtis valdytis, nekelti žodinio karo“, – pareiškė D. Valiukienė.
Ji aiškino, kad R. Bakanausko įkarštis pačiai priminė 1991-uosius, kai ji, tuomet jaunutė tuometės Panevėžio 3-iosios vidurinės mokyklos, kurioje pamokos vyko rusų kalba, lietuvių kalbos mokytoja, patyrė žodinę kolegų rusų agresiją.
„Tai buvo tuoj po Sausio 13-osios įvykių. Užėjusi į mokytojų kambarį išgirdau kolegas rusus priešiškai kalbant apie, kaip jie tuomet vadino, „lietuviškuosius nacionalistus“. Nieko į tai neatsakiau, tačiau jiems užteko, kad aš, lietuvė, esu mokytojų kambaryje, ir ėmė mane plūsti. Nuo to laiko praėjo 31-eri metai, tačiau iki šiol prisimenu ne tik žodžius, kuriais mane plūdo, bet galiu nurodyti ir tikslią valandą, kada tai buvo“, – kalbėjo D. Valiukienė.
Anot jos, jaudulį dėl šiomis dienomis jos vadovaujamoje mokykloje įvykusio konflikto išgyvena visi, kas tuomet buvo mokytojų kambaryje.
„O už apkaltintą mokytoją aš atsakau. Neatsakyčiau – tikrai neprileisčiau jos prie vaikų ugdymo“, – tikino direktorė.
Pasak D. Valiukienės, tarp jos vadovaujamo pedagogų kolektyvo rusakalbiai sudaro mažiau nei dešimtadalį ir visi jie labai skausmingai reaguoja į karinę Rusijos agresiją, vieningai smerkia Putiną dėl karo, kuriame žudomi ir ukrainiečiai, ir tie patys rusai.
Komentarai
Nelabai suprantama p. direktorės pozicija,-nei prieš nei už.
Šaunuolis Bakanauskas. Ten po kai kieno sparneliu tokių pažiūrų pedagogės sėdi, kad patyliu. Pusę jų vos lietuviškai kalba. Apie pažiūras net nėra ko šnekėti. Ką jos išmokyti gali…
Nuolaidžiaujant,- penktoji kolona nuodija jaunos kartos protus
Keista, kad direktorė dar neatleido tokios mokytojos. Švietimo skyrius tyli. Keista, kad tokius faktus sužinome per laikrašti.
o kokią poziciją šiuo klausimu turi Panevėžio Švietimo skyrius?Kodėl sėdi kojas suspaudę?
Tikrai nenorėčiau, kad tokia mokytoja mokytų mano vaikus.
Reiktų ir direktorę atleisti, nes užsimiršo kuo ir kur dirba. Galvoja, kad čia draugelkų susirinkimas.