Site icon sekunde.lt

Dėl grožio užsitraukė gėdą

Net ir viešąsias miesto erdves puošiančios įvairiaspalvės gėlės ir dekoratyvūs augalai – masalas ilgapirščiams.

Vagis sudomino retų lelijų svogūnėliai, tad nebijodami būti pastebėti, nuniokojo gėlyną prie pat miesto centro.

Net ir viešąsias miesto erdves puošiančios įvairiaspalvės gėlės ir dekoratyvūs augalai – masalas ilgapirščiams. Kaip spėjama, greičiausiai užsimaniusiems tokio pat grožio savo kieme, arba, visai tikėtina, parduoti.

Vienas naujausių nuniokotų miesto gėlynų, puošiantis Povilo Plechavičiaus skverą,  neteko ten augusių lelijų. Jis buvo pertvarkytas tik šiemet, papuoštas partnerių iš Olandijos – Panevėžio ir Guso sandraugos komiteto – dovanotomis gėlėmis. Anksčiau skvere augusias rožes perkėlus į kitas miesto erdves, čia pasodinti keli šimtai olandiškų daugiamečių gėlių sodinukų: levandų, ežiuolių, rudbekijų, flioksų, šalavijų ir kitų. Ryškiu gėlyno akcentu buvusios retos lelijos ir patraukė ilgapirščių dėmesį – kažkas praretino jų gretas. Visa tai įvyko pačiame miesto centre, Laisvės aikštės prieigose.

„P. Plechavičiaus skvere tiesiog įvairių spalvų lelijos nuskintos, numestos, o svogūnėliai paimti“, – apgailestavo Panevėžio miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Gylienė.

Ji mano, jog čia pasidarbavo vandalai, žinantys, ko nori.

„Greičiausiai ima tie, kurie tą grožį mėgsta, žavisi šiomis gėlėmis“, – neabejojo V. Gylienė ir pridūrė, jog tai, deja, ne vienintelė gėlių vagystė mieste.

Gėlininkų“ miestas

Gražesni, retesni augalai Panevėžyje vagiami nuolat. Pavasarį vagys praretino prie Smėlynės gatvės tilto gėlyne nuostabiai žydėjusias pilnavidures tulpes.

„Tiesiog buvo matyti, kad išrauta po kelias vienos, kitos spalvos. Paskui labai sunku gauti tokių pačių ir vėl pasodinti“, – sako specialistė.

Ko ir stebėtis, jei, pasak V. Gylienės, kartais nesibodima praretinti ir Laisvės aikštės gėlynų.

„Išrauna ne niokodami, o pasiima sau“, – patikina ji.

Laisvės aikštėje esama gėlynų, dekoruotų akmenėliais. Bent tų, džiaugiasi specialistai, kol kas nevagia. Užtat išspardo. Tad tenka kas kiek laiko paberti naujų. Tačiau augalai – tiek vienmečiai, tiek daugiamečiai – vagis traukia it magnetas. Juos rauna žydinčius ir nežydinčius, iš klombų bei vazonų dažnai dingsta ir spygliuočiai.

Spėjama, kad vogti einama anksti ryte arba vėlų vakarą, kad matytų kuo mažiau akių.

„Galbūt ką nors pastebi praeiviai ar žmonės per savo namų langus, – viliasi V. Gylienė. – Labai prašytume pranešti apie tai, kas gali, nufotografuoti. P. Plechavičiaus skvere mėgsta rinktis jaunimas. Gal jie ką matė? Būtume itin dėkingi už informaciją.“

Dilema, ką rinktis

Su vagystėmis susiduria ne vien Savivaldybė, bet ir aplinką norintys gražinti panevėžiečiai. Maždaug prieš mėnesį Marijonų mikrorajono bendruomenės nariai, anksti ryte išėję į kiemus, nustėro: jų išpuoselėtų gėlynų vietoje juodavo išrausta žemė, mėtėsi aplaužytos gėlės.

Gyventojai savo lėšomis prie pačių įrengtos vaikų žaidimo aikštelės vazonuose buvo prisodinę vienmečių gėlių, o prie medinio vadinamojo bendruomenės lango, esančio prie Marijonų gatvės, pasodino nepigią, žiedais apsipylusią azaliją, turėjusią išaugti į dar didesnį ir gražesnį krūmą. Deja, dabar šie augalai džiugina kažką kitą.

Marijonų mikrorajono bendruomenės narė Jadvyga Mieliauskienė „Sekundei“ guodėsi, jog vieną ankstų liepos rytą su meile augintų ir puoselėtų gėlių tiesiog nebeliko. Azalijos vietoje žiojėjo duobė, greta vaikų žaidimų aikštelės viename vazone gėlių visiškai nebuvo likę, iš kito bandyta rauti, bet nulaužta. Trečiame vazone gėlės taip pat buvo aplaužytos. Bendruomenės nariai neatmetė tikimybės, kad vagiui kažkas sutrukdė.

„Keisčiausia, kad tie vazonai yra šalia aikštelės, apsuptos daugiabučių, ir langai į jos pusę. Toks įžūlumas, net nepabijojo, jog kažkas pamatys“, – stebėjosi moteris.

J. Mieliauskienė abejojo, ar vagis augalais puošė savo kiemą – greičiau turėjo planų parduoti.

Ji neslepia, jog iš pradžių bendruomenės nariai pasijuto labai nusivylę – nusviro rankos ką nors daryti, tačiau nepasidavė. Kas nupirko, kas iš savų darželių atgabeno ir prisodino serenčių. Šie įprasti ir dažni žydintys augalai vagių nebedomina.

„Dabar bendruomenei didelė dilema, kaip reikės papuošti viešąsias erdves kitąmet – paprastomis gėlėmis, tokiomis kaip gvazdikėliai, ar vėl investuoti į puošnesnes, brangesnes“, – sako J. Mieliauskienė.

Nors gėlių pavogta ne už milžinišką sumą – apie 50 Eur, bet bendruomenei per metus išsilaikančiai vos už 240 eurų ir gražias idėjas daugiausia įgyvendinančiai savomis lėšomis, nuostolis nemenkas.

Galerija

Exit mobile version