Jau ne vienerius metus buvo kalbama, kad ateis toks metas, kai nebeliks kam prižiūrėti mažųjų panevėžiečių, mat didelė dalis darželių pedagogų – vyresnio amžiaus, o jauni, net ir viliojami Savivaldybės siūlomais būstais bei stipendijomis mokslams, į švietimo įstaigas nesiveržia. Tačiau niekas nesitikėjo, kad toks metas ateis taip greitai. Vyresni nei 60-ies metų bei lėtinėmis ligomis sergantys pedagogai negalės dirbti su vaikais, tad mažuosius prižiūrės ir auklėtojų padėjėjos, logopedės ar net virėjos. Mat kai kuriuose darželiuose, kol tęsis karantinas, virtuvės neveiks – tėvai privalės patys pasirūpinti mažųjų maitinimu.
Kaip teigė Panevėžio savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Bagdanskienė, bent jau iki penktadienio pietų Savivaldybė nėra sulaukusi jokio oficialaus rašto ar įsakymo, kaip organizuoti lopšelių darželių veiklą nuo gegužės 18-osios.
„Kol kas jokių nurodymų ir įsakymų neturime. Negalime pasakyti, kaip bus tą gegužės 18 dieną“, – teigė specialistė.
Viena iš Vyriausybės rekomendacijų, kad į rizikos grupę patenkantys pedagogai nedirbtų tiesiogiai su vaikais, bet jie galėtų toliau nuotoliniu būdu mokyti namuose likusius darželinukus. Skaičiuojama, kad Panevėžyje iš 607 ikimokyklinio ugdymo pedagogų į rizikos grupę dėl savo amžiaus patenka 108: iš jų 92 yra 60–64 metų ir 16 vyresni nei 65-erių. Kiek į rizikos grupę patenka auklėtojų padėjėjų, Savivaldybė kol kas statistikos neturi.
Anot A. Bagdanskienės, saugant vyresnius pedagogus, nė vienas darželis negalėtų dirbti šimtaprocentiniu pajėgumu. Vienuose neveiktų kelios grupės, kituose – net pusė jų. Kaip tokiu atveju užtikrinti, kad visi vaikai būtų priimti į darželius ir nebūtų pažeidžiamos higienos normos, pasak specialistės, jau bus pačių įstaigų vadovų rūpestis. Tikimasi, kad didesnioji dalis tėvų ir toliau tęs nedarbingumo pažymėjimus vaiko priežiūrai karantino metu.
„Tėvai turi įvertinti visas aplinkybes, juk ir ministro įsakyme parašyta, kad abu tėvai privalo užtikrinti vaiko priežiūrą namuose, kai vaikas serga lėtinėmis ligomis ir kai gyvena kartu su asmenimis, priskirtais rizikos grupėms. Jeigu tėvai privalo eiti į darbą, jie turi pristatyti darbdavio pažymą dėl būtinumo darbo funkcijas atlikti darbo vietoje. Kol kas tokia tvarka. Jeigu kažkas keisis, ir mes keisime sprendimus, bet šią minutę yra kaip tik taip“, – tvirtino A. Bagdanskienė.
Laukimu gyvena ir Panevėžio darželiai. Juos šią savaitę lankė apie šešios dešimtys vaikų. Vienuose jų vos po vieną vaiką, kituose – iki šešių. Lopšelio darželio „Gintarėlis“ direktorė Kristina Brinklienė teigė negalinti ir tėvams suteikti informacijos, kaip dirbs po savaitės.
„Nežinome, nei kiek vaikų galės būti grupėse, nei kaip bus organizuojamas ugdymo procesas, ar veiks virtuvė“, – sakė įstaigos vadovė.
„Galbūt dabar tėvai įvertins, koks gėris yra, kai vaikai gauna šiltą maistą tris kartus per dieną. Gal kitaip vertins ir pedagogų darbą, kai patys du mėnesius buvo su vaikais ir juos lavino pagal pedagogų siunčiamas užduotis.“
Z. Kuncienė
Dabar šį darželį lanko du vaikai, kurių tėvai neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu. Kiek tokių galėtų ateiti nuo gegužės 18-osios, K. Brinklienė kol kas nelinkusi prognozuoti. Direktorė viliasi, kad tėvai bus sąmoningi ir neskubės atžalų vesti į darželį. Mat pagal dabartinius skaičiavimus įstaigoje galėtų dirbti tik pusė grupių arba būti trumpinamas darbo laikas.
„Jeigu karantinas dar tęsis, vadinasi, ugdymas nebus teikiamas, tik vaikų priežiūra, o tuomet vaikus galės prižiūrėti ir auklėtojos padėjėjos, taip pat logopedas, meninio ugdymo pedagogai. Manome, kad tėvai bus sąmoningi ir nepuls vaikų vesti į darželius, tik tie, kuriems iš tiesų labai reikia“, – teigė K. Brinklienė.
Lopšelyje darželyje „Puriena“ kol kas vaikų klegesio nesigirdi, tačiau, anot direktorės Zitos Kuncienės, jau artimiausiu metu bent keli planuoja po ilgos pertraukos pradėti lankyti įstaigą. Nuo gegužės 18-osios jų tikimasi sulaukti dar daugiau. Numatyta, kad dirbs pusė grupių iš dvylikos. Anot direktorės, pedagogų trūkumo problemos bent jau pas juos nėra – dirba septyniolika auklėtojų, nepatenkančių į rizikos grupę. Tačiau sudėtingesnė situacija su auklėtojų padėjėjomis.
„Pagal šios dienos reikalavimus pasiskaičiavome, kad jeigu nebus organizuojamas maitinimas, galėtume atidaryti aštuonias grupes. Tada ne rizikos grupės virėjas galėtume perkelti į auklėtojų padėjėjas“, – kalbėjo Z. Kuncienė.
Situaciją apsunkina tai, kad pagal reikalavimus siekiant išvengti skirtingas grupes lankančių vaikų kontakto, tie patys darbuotojai galės dirbti tik vienoje grupėje. Pasak direktorės, nors oficialiai pranešta, kad nuo gegužės 18-osios į darželius galės būti priimami visi vaikai, tačiau yra reikalavimai, kurių darželiai privalės laikytis. Vienas jų – ne mažiau kaip keturi kvadratiniai metrai, tenkantys vienam vaikui. Jeigu pagal higienos reikalavimus anksčiau darželio grupėje galėjo būti dvidešimt vaikų, dabar maksimaliai – iki dešimties.
„Jeigu mama augina vieną vaiką namuose ir kitą darželinuką, ji tikrai turi sąlygas ir tą didesnįjį prižiūrėti namuose. Taip pat jeigu tėvai negali dirbti nuotoliniu būdu, gali toliau tęsti nedarbingumo pažymėjimą vaiko priežiūrai karantino metu. Tikimės, kad tėvai bus sąmoningi“, – sakė Z. Kuncienė.
Pasak direktorės, greičiausiai darželinukai negaus ir maitinimo – tuo turės pasirūpinti patys tėvai. Mat Savivaldybės administracijos įsakyme nurodyta, kad karantino metu maitinimas nėra teikiamas. Be to, tą būtų sudėtinga ir įgyvendinti. Mat darželyje meniu sudaromas trims savaitėms ir jo griežtai laikytis būtina. Bet jeigu įstaigą lankys nedaug vaikų, tiekėjai vargu ar norės vežti itin mažus kiekius maisto produktų.
„Problema bus dėl maisto produktų tiekimo. Mes nesiimsime saviveiklos. Tėvai privalės atnešti patys saugų maistą termosuose ar indeliuose. Bet negalima nešti jokių glaistytų sūrelių ar traškučių – to, kas yra draudžiama švietimo įstaigose“, – perspėjo darželio vadovė.
Dėl tokios tvarkos, anot Z. Kuncienės, tėvai neturėtų jaudintis. Kai kurių užsienio šalių, pavyzdžiui, Skandinavijos, darželiuose vaikai nėra maitinami – visada valgo tik tai, ką įdeda tėvai.
„Maitinimo neorganizavimas tikrai nėra tai, dėl ko vaikai negalėtų lankyti darželio. Kita vertus, galbūt dabar tėvai įvertins, koks gėris yra, kai vaikai gauna šiltą maistą tris kartus per dieną. Gal kitaip vertins ir pedagogų darbą, kai patys du mėnesius buvo su vaikais ir juos lavino pagal pedagogų siunčiamas užduotis“, – mano Z. Kuncienė.
Esant pandeminei situacijai po didinamuoju stiklu bus ir vaikų bei visų darbuotojų sveikata. Juk anksčiau tėvai į darželius vesdavo ir sloguojančias ar kosinčias atžalas, o dabar bet kokių ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių turintys vaikai nebus priimami. Kasdien darželinukams ir darbuotojams kelis kartus per dieną bus matuojama temperatūra. Tam darželiai įsigijo ir bekontakčius termometrus. Taip pat ypatingas dėmesys bus skiriamas rankų higienai bei visų paviršių dezinfekcijai.
„Džiaugiuosi tėvų sąmoningumu ir kolektyvo brandumu. Kai buvo svarstomas klausimas dėl mokesčio įstaigos reikmėms, buvo tėvų, kurie rašė, kad jo neatsiims, nes šie pinigėliai labiau reikalingi darželiui. Supranta, kad šis mokestis skiriamas jų vaikams. Susidarius tokiai situacijai, daugelis tėvų labai geranoriški“, – teigė Z. Kuncienė.