Site icon sekunde.lt

Iš darbo rinkos stumiami grynieji

P. Židonio nuotr.

Ar įsivaizduotumėte gyvenimą be grynųjų pinigų? Žingsniu į tokią savotišką utopiją gali tapti valdžios užmojai priversti Lietuvos atlyginimus mokėti tik pervedant juos į banko sąskaitas ir panaikinant bet kokią galimybę algą gauti grynaisiais.

Seimas antradienį ėmėsi pataisų, kuriomis siūloma uždrausti dienpinigius ir darbo užmokestį bei kitas su darbo santykiais susijusias išmokas mokėti grynaisiais. Jos turėtų būti mokamos tik į banko sąskaitą.

Darbdavių atstovai bando įtikinti, kad šis siūlymas neturi nieko bendro su kova prieš „šešėlį“ ir naudingiausias jis būtų ne valstybei, o  bankams.

Regis, Seimo tonas švelnėja. Svarstoma, jog atlyginimą grynaisiais pinigais pagal naują tvarką būtų galima skirti tik tokiu atveju, jei to pageidauja pats darbuotojas, o darbdavys sutinka.

Visgi pasilikusių prie darbo užmokesčio mokėjimų grynaisiais įmonių laukia patikrinimai.

Lietuvos bankai skaičiuoja, kad be grynųjų šalyje gyvena jau ketvirtadalis jų 35-64 m. amžiaus klientų. Pastebima, kad grynųjų vis dar neatsisako mažesnes pajamas generuojantis verslas.

Panevėžio regione dirbančios miškininkystės įmonės savininkas Regimantas sako, kad iš jo 6 darbininkų tik du atlyginimus gauna banko pervedimu, likusieji pageidauja grynųjų pinigų.

Verslininkas tvirtina, jog tai ne jo sprendimas, o pačių darbuotojų. Sunkiems miško darbams žmonių rasti nėra paprasta, dažnai tenka dairyti į kontingentą, kurių banko sąskaitos būna areštuotos, nuskaičiuojamos antstolių.

„Tie darbininkai patys prašo nevesti jiems atlyginimų per banką. Yra žmonių, kurie tokių sąskaitų  netgi neturi ir nenori turėti, nes bijo antstolių ir prisikaupusių skolų. Jei pradėsi piršti pervedimus, tai gali ir prarasti darbuotoją – kam jam darbas, kurio didžiąją dalį paims skolų išieškotojai“, –apie realybę miškininkystės sektoriuje pasakoja Regimantas.

Visą straipsnį skaitykite balandžio 21 dienos (trečiadienio) „Sekundės“ laikraštyje.

Exit mobile version