Panevėžio atviras jaunimo centras (AJC) išplatino įdomų darbo pasiūlymą – ieškomi du specialistai darbui su jaunimu gatvėje. Į tokias pareigas, pagal darbdavių planus, turėtų įeiti veikla ne institucinėje aplinkoje, bet tiesiogiai neformaliose susibūrimo vietose: viešosiose erdvėse, gatvėse, parkuose, kavinėse, sporto aikštynuose ar net klubuose.
Reikalingi specialistai privalėtų turėti ne mažesnį nei aukštasis išsilavinimas, gerai būtų, jei išmanytų ir mediciną, teisę ar sociologiją.
Tokį darbą siūloma dirbti puse etato pagal neterminuotą sutartį ir numatytas 441 Eur atlyginimas neatskaičius mokesčių.
Pretendentų dirbti su gatvės jaunimu dokumentus Panevėžio AJC priima jau nuo kovo 8-osios. Susidomėjimas tokia naujiena mažokas – sulaukta dviejų socialinį išsilavinimą turinčių kandidačių gyvenimo aprašymų, viena dėl darbo pati užėjo į centrą, bet ir po pokalbio sunkiai suprato, kokio darbuotojo ieškoma.
Tokia reakcija AJC direktorės Daivos Juodelienės nestebina: ieškomi specialistai – visiška naujiena Panevėžyje.
„Darbas su jaunimu gatvėje – viena mūsų darbo formų, patvirtinta nacionaliniu lygmeniu. Nesame šių pareigų pionieriai, tiesiog bandysime dirbti pagal Europoje jau žinomą metodą, paremtą tyrimais ir gerąja praktika“, – teigė direktorė.
Tokią praktiką Lietuvoje jau taiko Klaipėda ir Vilnius. Sostinė pirmoji ėmėsi naujos iniciatyvos ir, pasak D. Juodelienės, jau gali kalbėti apie pasiteisinusius rezultatus.
Visgi lygiuotis į Vilnių, jos nuomone, panevėžiečiams nereikėtų – šių miestų mastai skirtingi. Panevėžyje jaunimo organizacijos atstovai mato gerokai mažesnius maršrutus, kuriais ateityje turėtų marširuoti specialistai, dirbsiantys su vadinamuoju gatvės jaunimu.
„Pirmiausia kalbėdami apie naujas pareigas turėtume išskirti dvi skirtingas sąvokas: „vaikai gatvėje“ ir „gatvės vaikai“. Mes ruošiamės dirbti su pastaraisiais, ištisas dienas leidžiančiais lauke, parkuose, patiltėse, tarpuvartėse. Tai yra tas problematiškasis, sunkių gyvenimo sąlygų užgrūdintas miesto jaunimas“, – apie rengiamą sumanymą aiškino AJC vadovė.
Prieš kurį laiką Panevėžio AJC kartu su kitomis miesto bendruomenėmis, policija pabandė įvertinti, kur galėtų plėsti naujųjų specialistų darbo žemėlapį. Jis tada nubrėžtas per Tulpių gatvės parką, jo tilto prieigas, per „Šaltinio“ progimnazijos stadioną, prekybos centro „Babilonas“ aikšteles.
Dar daugiau tokių jaunuolių būrimosi vietų centras tikisi surasti prasidėjus specialistų su jaunimu gatvėse veiklai. Pradžioje, pasak D. Juodelienės, niekas šių darbuotojų nesiųs tiesiai į tokių vietų epicentrą. Kurį laiką šie žmonės tik lankys jaunimui patrauklias vietas.
„Esame numatę, kad tokį darbą turės dirbti vyras ir moteris. Jų amžius nėra svarbus, daug svarbiau, kad tie žmonės patys būtų patyrę gatvės gyvenimą, žinotų jo specifiką. Jiems neliepsime iš karto lįsti prie jaunimo, komanduoti jiems, auklėti, diktuoti savo sąlygas. Bendravimas turės vykti po truputį, lėtai, po mokymų pagal nustatytas rekomendacijas“, – sakė direktorė.
Ilgą laiką naujokai tiesiog vaikščios po Panevėžį, į dienoraščius užsirašinės, kur renkasi neformalios jaunuolių grupės, bus netoli, stebės, ką jos veikia. Vėliau, tikimasi, tokie specialistai įgaus jaunų žmonių pasitikėjimą ir įsilies į jų gretas.
„Idealiausias rezultatas būtų, jei tie darbuotojai sugebėtų prieiti prie jaunimo ir pradėtų su jais bendrauti, patartų, nukreiptų į mūsų centrą. Tačiau niekas nėra užtikrintas, kad taip ir bus,– toks darbas gali net ir neduoti jokio matomo rezultato, gali jaunuoliai ir neprisileisti ar net nuvyti į šalį. Bet tokia yra šios misijos specifika“, – sakė D. Juodelienė.
Direktorė sutinka: tokių psichologiškai sunkių pareigų bet kas prisiimti negalės ir net nenorės. Ir pats darbas su jaunimu bus popietinėmis darbo valandomis, vakarais. Žvalgytis ir palengva infiltruotis į gatvėje laiką leidžiančių jaunuolių būrius darbuotojai turės 20 val. per savaitę.
Nors darbas psichologiškai sudėtingas, jis labiau pagrįstas idėją nei pinigais. Su gatvės jaunimu dirbsiančių specialistų vargą atlygins kukli daugiau nei 400 eurų alga. Tokią veiklą neterminuotai finansuoti sutiko Panevėžio miesto savivaldybė.
„Tai nėra tas darbas, iš kurio gali praturtėti. Bet centre specialistai uždirba dar mažiau“, – patikino D. Juodelienė.
Vėliau darbą gatvėje žadama tęsti teikiant projektų paraiškas Jaunimo reikalų departamentui, tačiau tam, pasak AJC vadovės, reikia turėtų nors šiokių tokių veiklos užuomazgų Savivaldybėje.
Jau kovo 19 dieną į pokalbį bus pakviesti dokumentus pristatę kandidatai. Dirbti su jaunimu gatvėse žadama pradėti balandį.
Vilnietis 28-erių Kasparas Laureckis specialistu su jaunimu gatvėje dirba jau septintus metus. Jis buvo vienas pirmųjų tokių darbuotojų Vilniuje 2012-aisiais, kai sostinėje startavo tokia pagalba.
Dabar Vilniuje veikia dvi panašią veiklą vykdančios organizacijos, kuriose 5 žmonės kas dieną išeina užmegzti ryšio su jaunimu į gatves.
Pats Kasparas pastaruosius trejus metus dirba gana triukšmingame Naujininkų rajone, kur jau turi 100 draugų. K. Laureckis pripažįsta, kad suburti tokį draugystės ratą labai nelengva, tam reikia daug žinių, gebėjimų bei kantrybės.
„Tokio darbo esmė, kad ne jaunimas ateina pas mus, o mes pas jį. Pradžioje žvalgomės, susipažįstam su teritorija, žiūrim, kur ir kokie žmonės čia renkasi. Mes pamatome juos, jie mus – taip šalia galime būti kelis mėnesius ir net pusę metų. Ir tik atsiradus tinkamai akimirkai prieiname prie jų“, – apie savo kasdienį triūsą pasakoja vilnietis.
Pirmoji pažintis ir jaunuolių reakcija, pasak Kasparo, labai svarbi. Kartais ji būna geranoriška, o kartais agresyvi, bet ir tokia specialistui suteikia informacija. Prisistatęs ir nuraminęs naująjį pažįstamą, K. Laureckis įspėja, kad gal dar kada nors prieis ir tai vėliau būtinai padaro. Daugelis pradžioje, pasak Kasparo, labai įtariai vertina gatvių socialinius darbuotojus ir sieja juos su policija, kitomis institucijomis, galinčiomis sekti įtartinus asmenis.
K. Laureckio teigimu, ir su gatvės linksmuoliais ne visada santykiai klostosi lengvai – laikui bėgant paaiškėja, kad šypsena slepia didelius socialinius rūpesčius. Tuomet ir prasideda gatvės darbuotojų misija. Jie savanoriškai, pelnydami pasitikėjimą, laikydamiesi konfidencialumo ir pagarbos, parodo gatvės jaunuoliams, kur galima sulaukti pagalbos.
„Mūsų tikslas nėra išstumti jaunimą iš viešumos, nesame gatvių valytojai. Pats užaugau tokioje aplinkoje Kuršėnuose. Mes stengiamės parodyti, kur jaunas žmogus gali kreiptis, jei turi problemų. O jos pačios įvairiausios: nuo priklausomybių iki nedarbo. Svarbu, kad tik turėtum ką pasiūlyti“, – kalbėjo K. Laureckis.
Jis džiaugiasi įdomia veikla ir tiki jos nauda. Problema, anot Kasparo, kad kartais tuo netiki valdžia.
Vilniuje darbas su jaunimu gatvėje iš dalies taip pat finansuojamas Savivaldybės, bet ši į pagalbą gatvės jaunuoliams nežiūri tokiomis degančiomis akimis kaip organizacijų savanoriai.
Komentarai
jaunimo padėtis Panevėžyje tragiška ir nėra pagrindo šypsotis. Pirmiausia sudarykite sąlygas jam užsiimti pagal pomėgius, o su likusiais tegu dirba policija Ką tie aktyvistai gali pasiūlyti tokiam jaunimui-NIEKO. Tie specialistai turi būti apmokyti kaip elgtis sudėtingose situacijose. Kas atsakys jei jie bus sužaloti. Kas atlygins žalą?
Sako:lenk medį kol jaunas…gatvėse jau suaugę „medeliai“
kad tų lenkėjų nėra- bezda kabinetuose ir dykas algas ima.
Pasiaukojimas…