Panevėžio miesto ir rajono savivaldybių interneto svetainėse skelbiami sąrašai apie laisvas darbo vietas jų biudžetinėse įstaigose. Daugiausia tokių – mokyklose ir darželiuose.
Miesto Savivaldybė šiuo metu siūlo apie 15 laisvų darbo vietų įvairiose savo biudžetinėse įstaigose. Viena vieta – ir pačioje Savivaldybėje. Panašiai tiek darbuotojų Aukštaitijos sostinės biudžetininkai ieškojo ir gruodį. Miestui reikia gimnazijos vadovo, pradinių klasių mokytojų, taip pat ikimokyklinio, meninio ugdymo pedagogų, valytojo, buhalterio, psichologo ir kt. specialistų.
Panevėžio rajono savivaldybės interneto svetainėje sausį tebuvo trys skelbimai apie laisvas vietas biudžetinėse įstaigose, gruodį – nė vieno. Rajone ieškota psichologinės gerovės ir psichikos sveikatos stiprinimo specialisto, pedagogų, socialinio darbuotojo.
Pastaruosius du mėnesius Panevėžyje net keturios mokyklos intensyviai ieško pradinių klasių mokytojo dirbti nuo rugsėjo 1 dienos. „Šaltinio“ progimnazijos direktorė Zita Stripeikienė sako kandidatų kol kas nesulaukusi.
„Mokytojo specialybė šiuo metu labai paklausi, daug mokyklų jų ieško. Vėliau pradėję paieškas galime ir nesulaukti norinčių pas mus dirbti. Jei iki vasaros surasime, būsime jau ramūs, apsidraudę“, – sako Z. Stripeikienė.
Miesto Pradinė mokykla mokytojo paieškas irgi pradėjo dar gruodį. Šios įstaigos direktorė Kristina Žaltauskienė pastebi, kad šiais laikais mokytojas tapo deficitiniu specialistu ir sėkmės reikalas, jei paskelbus tokio darbuotojo paiešką bent vienas atsiliepia.
„Trūksta įvairių dalykų pedagogų. Mūsų mokyklai aktualu pradinių klasių mokytojai. Kiek ieškodavome, susirasdavome, bet didelio pasirinkimo tikrai nebėra“, – sako K. Žaltauskienė.
Šiai įstaigai pasisekė – mokytoją jau surado. Nauja darbuotoja mokys pirmokus nuo rugsėjo.
Pasak direktorės, jos ieškoti nelaukiant mokslo metų pabaigos suskubta ir dėl to, kad tėveliai per atvirų durų dienas jau žinotų, kas ugdys jų atžalas.
Kadangi iki rugsėjo dar daug laiko, direktorė pripažįsta, jog kamuoja ir baimė, kad rastoji mokytoja gali persigalvoti ar ją nuvilios kita mokykla.
„Labai didelė baimė, todėl nuolat palaikome kontaktą su tuo žmogumi“, – pasakoja K. Žaltauskienė.
O štai darbas valstybės tarnyboje pernai vėl išpopuliarėjo. Tiesa, surasti žmones į aukštesnes pozicijas savivaldybėms vis dar sudėtinga. Panevėžio miesto savivaldybė jau nuo rudens nesėkmingai ieško Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjo pavaduotojo. Šiomis dienomis konkursas paskelbtas jau šeštą kartą.
Kur kas lengvesnės paieškos į žemesnes pozicijas. Savivaldybės personalo darbuotojai pastebi, kad nors tokių konkursų, kai į vieną vietą pretenduoja dešimt ir daugiau žmonių, mieste nebuvo jau seniai, vis dėlto kandidatų į specialistų vietas sulaukiama ne po vieną.
„Tikrai jaučiame didesnį susidomėjimą“, – patvirtina Vidaus administravimo skyriaus vedėja Sonata Vizorienė.
Ji svarsto, kad tam įtakos turėjo ir maždaug prieš metus pasikeitusi pareigybių aprašymo metodika, kiek padidinusi pasirinkimą – pokyčiai leido kandidatuoti daugiau žmonių. Taip Savivaldybei pavyko užpildyti ne vieną turėtą laisvą darbo vietą – bent jau vyriausiųjų specialistų. Pasak S. Vizorienės, per kiek laiko Savivaldybei pavyksta surasti naują darbuotoją, priklauso nuo pareigybės: specialistai surandami gerokai greičiau nei vadovai.
O štai Panevėžio rajono savivaldybė džiaugiasi ieškančiųjų darbo gausa. Šiuo metu rajonas nėra paskelbęs konkursų į laisvas vietas, tačiau, pasak Personalo administravimo skyriaus vedėjos Stasės Venslavičienės, ankstesniuosiuose pretendentų sulaukta nemažai. Vedėja svarsto, kad iš to galima spręsti, jog darbas valstybės tarnyboje – vėl patrauklus.
„Praėjo tas laikas, kai pretendentų nebūdavo arba tik vienas–du. Turėjome atvejų, kai prašymus buvo pateikę ir 18 kandidatų“, – sako S. Venslavičienė.
Vedėjos teigimu, pernai dėl pretendentų gausos Valstybės tarnybos departamentas vieno Panevėžio rajono savivaldybės konkurso pirmą etapą turėjo organizuoti netgi per du kartus. Tokia situacija tęsėsi visus praėjusius metus.
„Į laisvas vietas sulaukdavome tikrai nemažai pretendentų – turėdavome iš ko pasirinkti. Dar prieš keletą metų konkursą tekdavo skelbti po 4–5 kartus, ypač į seniūno, jo pavaduotojo pareigas, o pernai buvo jau daug paprasčiau. Iš karto sulaukdavome kandidatų ir konkursai įvykdavo iš karto“, – sako S. Venslavičienė.
Jos teigimu, pernai be vargo išrinkti net du nauji seniūnai ir trys seniūnų pavaduotojai.
S. Venslavičienės nuomone, nėra taip, kad valstybės tarnautojo pareigybė žmones labai viliotų dėl darbo užmokesčio.
„Kiek domėjausi, atlyginimai apskrities savivaldybėse, išskyrus Panevėžio miesto, visur maždaug vienodi. Kai paklausi žmonių, kodėl ieško tokio darbo, jie tvirtino, jog nori tobulėti, nori karjeros“, – pasakojo vedėja.
Patys rajono Savivaldybės darbuotojai ganėtinai sėslūs. Pernai joje iš darbo išėjo 8 valstybės tarnautojai, iš kurių dauguma į pensiją, sulaukę 65 metų. Nuo šių metų įstatymo pataisos atvėrė kelią valstybės tarnautojams, gavus darbdavio leidimą, dirbti ir iki 70 metų.