Vasara – puikus metas vyresniųjų klasių moksleiviams išbandyti save, susipažinti su įvairiais darbais, įgyti praktikos ir naujų įgūdžių, taip pat, žinoma, užsidirbti šiek tiek kišenpinigių. Tačiau norint, kad darbas nenuviltų, reikės laikytis tam tikrų taisyklių. Štai ką pataria Valstybinė darbo inspekcija.
Darbuotojams iki 16 metų reikia tėvų leidimo. Pradėti dirbti gali jau nuo 14 metų. Tačiau jei esi vaikas (tau yra nuo 14 iki 16 metų), reikės vieno iš tėvų (ar kito tavo atstovo pagal įstatymą) raštiško sutikimo bei gydytojo leidimo su išvada apie tavo sveikatą ir tinkamumą dirbti konkrečius numatytus darbus. Jei esi paauglys (16–18 metų), tokio sutikimo nereikia.
Darbai – tik lengvi. Tardamasis dėl darbo prisimink, kad vaikams galima dirbti tik tokius darbus, kurie nekenkia tavo sveikatai, t. y. lengvus darbus kultūros, meno, sporto, reklamos, prekybos, apgyvendinimo ir maitinimo, paslaugų, informacijos ir ryšių, finansinėje ir draudimo, administracinėje ir aptarnavimo, namų ūkio, žemės ūkio srityse.
Darbo sutartis – būtina! Kai jau turi darbo pasiūlymą, pats svarbiausias žingsnis – pasirašyti darbo sutartį. Tik taip įgysi darbo garantijų, kurios labai reikalingos, ypač jei darbe įvyktų nelaimingas atsitikimas. Darbo sutartis taip pat yra garantija, kad darbdavys prisiima atsakomybę sumokėti sutartą darbo užmokestį, o jei nevykdys šio susitarimo, bus pagrindas ginti pažeistas tavo kaip darbuotojo teises Darbo ginčų komisijoje.
Jokio bandomojo laikotarpio. Nors įstatymai numato galimybę darbdaviams išbandyti, ar darbuotojas jiems tinkamas, o darbuotojams – ar jiems tinkamas siūlomas darbas, tau (iki 18 metų) ši nuostata netaikoma.
Nepradėk dirbti, kol nesi instruktuotas, kaip darbą atlikti saugiai. Dirbti gali pradėti kitą dieną, kai sudaryta darbo sutartis (jei darbo sutartyje nesulygta kitaip), ir tik tada, kai darbdavys informavo tave apie galinčius kilti pavojus ir priemones jų išvengti, pasirašytinai supažindino su būsimo darbo sąlygomis, darbo tvarkos taisyklėmis ir instruktavo, kaip saugiai atlikti pavestą darbą.
Kai jau turi darbo pasiūlymą, pats svarbiausias žingsnis – pasirašyti darbo sutartį.
Patausok sveikatą. Yra nustatyta ir kitų apribojimų, susijusių su jaunų asmenų darbais. Tau negalima dirbti, jei: darbas susijęs su kenksmingų veiksnių poveikiu, įskaitant toksiškus ir kancerogeninius, mutageninius veiksnius, taip pat veiksnius, galinčius kokiu nors kitu būdu visam gyvenimui pakenkti sveikatai; darbas susijęs su kenksmingu spinduliuotės poveikiu; darbas susijęs su nelaimingų atsitikimų darbe rizika, kuri gali būti neatpažinta ar jos neišvengta dėl nepakankamo dėmesio saugai arba tavo patirties ar mokymo trūkumo; darbas susijęs su rizika sveikatai dėl labai didelio šalčio ar karščio arba dėl triukšmo, vibracijos, ergonominių veiksnių. (Visas draudžiamų darbų sąrašas patvirtintas 2013 m. gruodžio 18 d. Vyriausybės nutarimu Nr. 1264, pagooglink!)
Nepersistenk. Jei esi 14 metų, gali dirbti 7 val. per dieną ir 35 val. per savaitę, kai dirbama ne mažiau kaip savaitę ne mokslo metų laiku. Jei tau jau sukako 15, šis darbo laikas gali būti pailgintas iki 8 val. per dieną ir 40 val. per savaitę.
Privalai gerai pailsėti. Jei tavo amžius yra 14–16 metų, per parą nepertraukiamai turi ilsėtis ne trumpiau kaip 14 val. paeiliui; jei tau yra 16–18 metų – ne trumpiau kaip 12 val. paeiliui. Šis poilsis turi būti laikotarpiu nuo 22 val. vakaro iki 6 val. ryto. Kai darbo dienos trukmė ilgesnė kaip 4 val., tau privalo suteikti dar mažiausiai 30 min. papildomą pertrauką darbo metu. Ji įskaitoma į darbo laiką. Be to, tau turi būti skirtos ne mažiau kaip dvi poilsio dienos per savaitę.
Daugiau informacijos – smm.lt