Nuėmus statybininkų stelažus, panevėžiečiams atsivėrė visiškai kitoks Dailės galerijos vaizdas – ne tik atidengta raudonų plytų siena, bet ir baigiami įrengti langai, kaip kad būta prieš 130 metų.
Panevėžio dailės galerijos pastatas saugo šimtametę miesto istoriją. Respublikos gatvėje, turėjusioje Bajorų pavadinimą, vieno aukšto su mansarda raudonų plytų namą savo šeimai dar 1889-aisiais pastatė Janas Kasperovičius – vienas iš labiausiai pasiturinčių to meto panevėžiečių. J. Kasperovičius ėjo Panevėžio tarpusavio kredito draugijos direktoriaus pareigas, taip pat buvo vienas iš lenkų bendruomenės lyderių. Visgi jau XX a. pradžioje raudonų plytų name Respublikos g. įsikūrė svetimi. Panevėžio kraštotyros muziejaus direktoriaus, dr. Arūno Astramsko teigimu, po J. Kasperovičiaus mirties žmona namus išnuomojo. Vėliau porą metų, iki 1924-ųjų, čia veikė Amatų mokykla. Pedagogams ir mokiniams išsikrausčius, šiame pastate, anot muziejininkų, įsikūrė lietuviškojo Kauno apygardos teismo Panevėžio skyrius. Jis čia veikė iki 1940 m.
Po Antrojo pasaulinio karo, 1945-aisiais pastatas perduotas miesto Kraštotyros muziejaus žinion – įsikūrė administracija, buvo rengiamos ekspozicijos, įrengta saugykla. Apie 1985-uosius pastatas rekonstruotas – pastatytas priestatas. Nepriklausomybės išvakarėse, 1990-aisiais, Savivaldybė jį perdavė nuo tada po šia pastoge ir veikiančiai miesto Dailės galerijai.
Nuo tada rimtesnio remonto nematęs pastatas tapo netgi pavojingu meno kūriniams.
Per pastaruosius keletą metų šis kultūros židinys įgauna visiškai kitokį vaizdą.
Prieš trejetą metų pagal panevėžiečio architekto Valdo Klimavičiaus projektą iškilo modernus galerijos priestatas iš stiklo. Jame eksponuojamas per daugelį metų Dailės galerijos sukauptas ir Panevėžį visame pasaulyje garsinantis turtas – šamoto keramikos gaminiai.
O baigiamas rekonstruoti senasis galerijos pastatas po remonto bus apšiltintas, pertvarkyta šildymo sistema, įrengtas galerijos erdvėms specialiai pritaikytas apšvietimas, sutvarkytos ir pačios patalpos.
Kultūros įstaigos pastato atnaujinimas kainuos apie milijoną eurų.
Galerijos fonduose saugomi eksponatai, kurių vertė siekia kelis milijonus eurų: daugiau nei 600 šamoto keramikos kūrinių kolekcija, sukurta 157 menininkų iš 35 pasaulio valstybių, taip pat nuotraukos, tapybos darbai, o pastaruoju metu – ir meniniai stiklo darbai.
Komentarai
Nu siaubas kaip sovietmetis sudarkė mūsų pastatus!