Vienos tokių – pačiame miesto centre, Ramygalos gatvės pradžioje, stūksantys pamatai, baigiantys užželti krūmais ir medžiais. Iš bankrutavusios įmonės sklypą su jame suplanuotu septynių aukštų daugiabučiu perėmę naujieji valdytojai žada ambicingą projektą pradėti įgyvendinti dar šiemet ar kitų metų pradžioje.
Ramygalos gatvės projektas bus pirmasis didesnis nei trijų aukštų daugiabutis po kone trylikos metų pertraukos, kai Klaipėdos gatvėje iškilo „Edrijos“ daugiabučių kompleksas.
Šalia miesto centro amžiaus statybų gyvenantys panevėžiečiai ne kartą mynė takus į Savivaldybę bei Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją. Šalia esančio raudonplyčio daugiabučio gyventojai skundėsi, kad statybvietę saugančios tvoros griūva, buvo įlūžęs apsauginio praėjimo stogas. Skundų sulaukta ir dėl apleistą sklypą juosiančios tvoros, užtvėrusios dalį praėjimo. Anot šalia apleistos statybvietės gyvenančio Vytauto, jis jau nebetiki, kad kažkas imtųsi tvarkyti šį sklypą.
„Per tiek metų jau ne kartą girdėjome pažadus, kad jau tuoj tuoj prasidės statybos. Bet iki šios dienos turime didžiulę miesto gėdą pačiame centre. Taip neturėtų būti. Dabar čia tikros džiunglės“, – kalbėjo Vytautas.
Jo teigimu, tokios nebaigtos statybos labiausiai baugina dėl saugumo. Jis ne kartą čia matęs šmirinėjančius paauglius. Susižaloti ant išlindusių armatūros strypų vieni juokai. Prieš daugiau kaip trylika metų iškasti pamatai taip ir palikti, tad šalia gyvenantieji baiminasi, kad nepradėtų slinkti šlaitai – tuomet kiltų pavojus ir aplinkiniams pastatams.
„Iškilus naujam daugiabučiui turbūt atsirastų kitų problemų, kaip kad automobilių stovėjimo vietų trūkumas, tačiau jau geriau naujas pastatas nei apleista statybvietė – potenciali pavojaus zona“, – mano Vytautas.
Statybos Ramygalos gatvės 33-iuoju numeriu pažymėtame name turėtų prasidėti dar šiemet ar vėliausiai kitąmet.
Kaip teigė iš bankrutuojančios bendrovės sklypą ir čia suplanuoto septynių aukštų daugiabučio projektą įsigijęs Panevėžio bendrovės „Asirinta“ direktorius Valdas Strelčiūnas, šiuo metu laukiama galutinių darbo projekto ekspertų išvadų. Statybų leidimas taip pat jau yra, tad bus galima pradėti daugiabučio statybos darbus.
„Mūsų planas buvo statybos darbus pradėti dar šiemet. Jo neatsisakome. Dar laukiame ekspertų išvadų ir, jeigu nebus kažkokių nenumatytų aplinkybių, leis oro sąlygos, statybas pradėsime dar šiemet, vėliausiai kitų metų pavasarį“, – sakė V. Strelčiūnas.
Septynių aukštų daugiabučio projektas buvo parengtas 2008-aisiais. Pasak V. Strelčiūno, priimtas sprendimas projekte numatytas medžiagas pakeisti šiuolaikiškesnėmis, kad būtų galima užtikrinti dar geresnę šiluminę pastato varžą ir izoliaciją.
„Nors energinio naudingumo klasė nesikeičia, darome sprendinius, kurie atlieptų šių dienų aktualijas. Nesinori statyti namą pagal trylikos metų technologijas“, – aiškino V. Strelčiūnas.
Septynių aukštų daugiabučio pirmame aukšte bus komercinės patalpos, o likusiuose aukštuose įrengti butai. Po žeme – vieta garažams.
Daugiabutyje suplanuoti 25 butai: keturi – vieno kambario, vienuolika – dviejų, devyni – trijų, vienas – keturių kambarių. Bendrasis statomo namo plotas sieks apie 3 tūkstančius kvadratinių metrų.
Dar prieš trylika metų suprojektuotas daugiabutis turėjo išsiskirti tuo, kad jame buvo numatyta įrengti specialų liftą automobiliams. Dabar šios brangios ir nefunkcionalios bei nepatogios idėjos atsisakyta.
„Priemiestyje galima statyti namus mažais langais ar sutaupyti renkantis fasado apdailą, tačiau centre norėjosi prabangos, miesto architektūros.“
Ž. Lipskis
Kaip pasakojo šio projekto autorius, architektas Žymantas Lipskis, vietoj lifto automobiliams suprojektuota įvažiavimo nuožulna. Daugiau, galima sakyti, niekas nepasikeitė nuo pirminio šio projekto sumanymo. Tik bus pasirinktos kiek kitokios, šiuolaikiškesnės šildymo bei apdailos medžiagos.
„Visas projektas buvo nukreiptas į pirkėjus, kurie ieško ne ekonominės, o prestižinės klasės butų. Žinoma, daug kas priklausys nuo būsto dydžio, pasirinktos apdailos“, – teigė architektas.
Pasak Ž. Lipskio, sumanymą, kaip turės atrodyti naujasis statinys, padiktavo pati urbanistinė aplinka. Visų pirma tai, kad daugiabutis bus statomas pačiame centre, – šioje miesto dalyje rasti didesnį žemės sklypą, kuris būtų tinkamas daugiabučio statyboms, tikriausiai jau būtų nebeįmanoma. Fasado akcentu taps stiklas bei keraminių plytelių apdaila.
„Pagrindinis architektūros principas – visuomet reikia atsižvelgti į aplinką. Niekada neprojektuotum tokio namo laukuose, kur esi vienas ir prie nieko nereikia derintis. Priemiestyje galima statyti namus mažais langais ar sutaupyti renkantis fasado apdailą, tačiau centre norėjosi prabangos, miesto architektūros“, – pasakojo Ž. Lipskis.
Septynių aukštų pastatas pasirinktas todėl, kad neišsiskirtų iš bendro tos vietovės aukštingumo. Taip pat buvo renkamasi tuos sprendinius, kurie atspindėtų bendrą miesto architektūrą. Nors ji Panevėžyje gana marga, tačiau tendencijos panašios.
„Visi faktoriai – vieta, sklypo išdėstymas, vietovės urbanistika – nulėmė pastato architektūrinius sprendinius. Panevėžio mieste architektūra labai mišri – nuo medinės iki mūrinės. Senoji mūrinė yra raudona, o naujoji – visų spalvų. Man asmeniškai visuomet geriau atrodo rami, nešaukianti architektūra, todėl renkuosi labiau prigesintas spalvas. Buvo parinkta šviesi spalva su tamsiais plotais, kurie paryškintų tą šviesumą“, – pasakojo architektas.
Komentarai
Sunku Panevėžiui su architektais. Beskonybė… Ypač paskutiniame įvaizdinime.
tas daugiabutis niekam niekam centre nereikalingas ir taip nei pravaziuot nei paeit butu geriausia didele auto aikstele
o liftas gyventojams bus? jei taip, pirksiu butą jame.
Galėjo būt gražus jaukus akacijų parkas. Keista, kad šalia esantims patiktų dar vienas beskonybės pilnas daugiabutis, o ne žaluma.
miestas skirtas namams jai nori zalumos vaziuoji i miska.
Visi Panevėžio architektai su ribota fantazija ir neturintis miesto vystymo perspektyvos . Jei buvo prieš keliolika metų šiokia tokia galimybė miestą ištraukt iš kaimietiško stiliaus , siaurom gatvelėm įvaizdžio bei suteikti didmiesčio vaizdą nors pagrindinėse gatvėse , nekalbant apie tai , kad padaryt miesto gatves pralaidesnes , tai paskutiniu laiku šios viltys dužta .
Naujai projektuojami pastatai grūdami dar daugiau į gatvės zoną , šaligatviai siaurėja , o šis nevykęs projektėlis yra pats geriausias tokio mąstymo pavyzdys . Gerai dar , kad ne juodulys , kaip pasakė vienas seimūnas – ne lavondėmė ant miesto veido . Šioj vietoj vienintelis tinkamas sprendimas – žalia zona su mažosios arch. akcentais
tfu koks baisuoklis, baisu ziuret ,kvadratine backa margais sonais
Aisku graziausia tai dabar. Palikit dziungles ir niekam is pavydo galvos neskaudes. O architektura privaciam verslui nelabai idomu
Architektas,visai be skonio!