Šių dienų LR Seimui būtina kuo skubiau spręsti daug metų nesprendžiamas socialinės atskirties, emigracijos, nedarbo, demografijos ir kt. problemas. Šalies emigracijos rodikliai tūkstančiui gyventojų yra vieni didžiausių Europos Sąjungoje. Nedarbo lygis Lietuvoje yra apie 8 proc., o regionuose siekia 12–14 procentų.
Statistikos departamento duomenimis, dviejų žmonių šeima Lietuvoje pagimdo maždaug 1,7 vaiko, o pasaulio vidurkis – 2,5 vaiko. Skurdas ir nepriteklius sukelia daugelį problemų arba išveja Lietuvos žmones į emigraciją.
Estijos, Anglijos, Prancūzijos, Lenkijos, Portugalijos ir kitų ES šalių praktika aiškiai parodo, kad vykstant tokiems procesams būtina nuosekli socialiai teisinga bei šeimos stiprinimo politika.
Apmokestinus bankų aktyvus bei didžiuosius prekybos centrus, siūlau įgyvendinti priemonių paketą, kuris išspręstų mano keliamas problemas.
- 120 eurų kiekvienam vaikui kas mėnesį.
Kaimynės Lenkijos pavyzdys rodo, kad gimstamumo rodiklių gerinimas didžiąja dalimi priklauso nuo šeimos finansinių galimybių, valstybės paramos ir šalies šeimos stiprinimo politikos. Lenkijoje nuo 2016 m. balandžio mėnesio kiekvienam vaikui pradėta skirti maždaug po 120 eurų išmokas. Kaip praneša Lenkijos statistikos departamentas, praėjus vos 10 mėnesių po Vyriausybės patvirtintų naujųjų išmokų šeimoms, Lenkijoje gimė maždaug 16 000 daugiau naujagimių, palyginti su 2015 metų duomenimis. Pabrėžtina, kad po 10 įstatymo galiojimo mėnesių bendras skurdo lygis Lenkijoje sumažėjo 48 proc., t. y. beveik perpus. Vaikų skurdo lygis sumažėjo 94 proc. Santykinis bendras skurdas sumažėjo 26 proc. Tai labai iškalbi statistika ir, esu įsitikinusi, kad panašiu keliu turi judėti ir Lietuva.
- Daugiavaikių šeimų rėmimas, t. y. nemokamas vaikų skiepijimas (pvz., Lietuvoje vaikų mirtingumas nuo meningokokinės infekcijos vienas didžiausių ES, o toks skiepas kainuoja apie 100 eurų, nuo erkinio encefalito skiepas kainuoja apie 25 eurus ir t. t.), nuolaidos važiuoti viešuoju transportu, kultūrinių renginių lankymas ir kt. Neabejoju, kad labai svarbus yra valstybės požiūris į daugiavaikių šeimų stiprinimą, į tai būtų galima įtraukti ir privatų sektorių, skatinti socialiai atsakingą verslą.
- 5 proc. PVM būtiniesiems maisto produktams (pieno, mėsos, grūdiniams, kiaušiniams, vaisiams ir daržovėms).
Lietuva kartu su Bulgarija, Danija, Estija ir Latvija yra vienintelės ES narės, kuriose nėra pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų pagrindiniams maisto produktams, pvz., Maltoje visiškai nėra PVM būtiniesiems maisto produktams, Jungtinėje Karalystėje, Liuksemburge, Lenkijoje, Ispanijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Belgijoje taikomas nuo 3 iki 6 procentų PVM.
- mokesčių smulkiajam ir vidutiniam verslui mažinimas bei šeimos verslo rėmimas ir skatinimas. Lietuvoje klestinčios monopolijos pašalino iš rinkos smulkųjį ir vidutinį verslą. Diferencijavus mokestinę sistemą (turtingesnis moka daugiau), skatintume ir remtume vidutinį ir smulkųjį bei šeimos verslą.
- minimalaus mėnesinio atlyginimo apmokestinimas 1 euro mokesčiu. Tokią priemonę įdiegus, iškart pakiltų atlyginimai.
Dar svarbu paminėti, kad kiekvienas iš mūsų nori sulaukti orios senatvės pensijos. Būtina pensiją susieti su vidutiniu darbo užmokesčiu (VDU) ir nuolat indeksuoti.
Tai, ką paminėjau, ir yra PRIEMONIŲ PAKETAS, kuri būtina įgyvendinti, kad gerėtų paprasto žmogaus, šeimos materialinė gerovė, kad žmogus jaustųsi saugus dėl savo ir savo vaikų ateities, stabdytume emigraciją, spręstume demografijos, nedarbo ir nepritekliaus problemas.
Esu įsitikinusi, kad tik orientuota į žmogų socialiai teisinga politika – kelias į stiprią Lietuvos valstybę.
Jūsų kandidatė į LR Seimą Edita Tamošiūnaitė