Lietuvos bankas galimą NT rinkos perkaitimą vertina kaip vieną iš dviejų iššūkių finansiniam stabilumui, rizika vertinama kaip vidutinio lygio.
„Kainų augimo tempą ir gyvenamojo būsto rinkos aktyvumą atidžiai stebime“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė G. Šimkus.
„Suprantame, kad jei šios tendencijos tęstųsi, tai gali kelti rizikas, todėl yra labai svarbu stebėti rizikų balansą ir siekiant užtikrinti tvarią rinkos raidą, esame pasirengę savalaikiai ir aktyviai naudoti mūsų turimas makroprudencines priemones“, – teigė jis.
Tarp priemonių, numatytų mažinti rizikas NT rinkoje, yra pirminėje rinkoje sudaromų preliminarių sutarčių registravimas, NT mokesčio sąrangos peržiūra, o situacijai nesikeičiant Lietuvos bankas svarstytų taikyti sektorinį sisteminės rizikos rezervą būsto paskolų portfeliui.
Pasak G. Šimkaus, būsto kainų augimą lemia itin išaugusi paklausa, o pinigus būstui gyventojams leidžia greičiau sukaupti augantys indėliai.
Prie būsto kainų augimo, anot Lietuvos banko valdybos pirmininko, taip pat prisideda sparčiai augantys atlyginimai bei didesnės žaliavų kainos. Tačiau jis pabrėžia, kad bent kol kas būsto kainos nėra reikšmingai pervertintos.
„Vis dėlto, itin dideliam aktyvumui būsto rinkoje išlikus ir ilgesniuoju laikotarpiu, gali susidaryti paklausos ir pasiūlos disbalansas bei netvarus kainų ugimas, dėl kurio kainos atitrūktų nuo tikrųjų verčių ir būsto rinka galėtų perkaisti“, – perspėjo jis.
Registrų centras praėjusią savaitę skelbė, kad NT sandorių rinkoje pastaruoju metu fiksuojamas ne tik kainų augimas, bet ir rekordiniai sandorių kiekiai.
Būsto rinkoje lyderio vaidmuo atitenka didmiesčiams, tačiau pagal aktyvumo augimą nuo jų neatsilieka ir šalies kurortai, teigia Registrų centras.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.