Į tulpių šventę plūdo minios žmonių

Į tulpių šventę plūdo minios žmonių

Nepaisant nepalankaus pavasario, Burbiškio dvaras lankytojus pakvietė pasidžiaugti žydinčiomis tulpėmis. Maždaug hektaro plote šiuo metu žydi daugiau nei pusė įvairiausių spalvų ir formų tulpių.

Jų pažiūrėti į dvarą sugužėjo žmonės ne vien iš tolimiausių Lietuvos kampelių, bet ir buvo daug latvių, rusų. Laukta ir estų.

Genė ir Birutė į Burbiškio dvarą atvyko iš Kazlų Rūdos savivaldybėje esančio Jūrės miestelio. Moterys prisipažino, kad tulpių žydėjimo šventėje lankosi pirmą kartą.

„Puiku. Nusipirkome tulpių svogūnėlių. Tikimės, tą pačią grožybę puoselėti pas save. Daug ką turime ir pačios. Abi labai mylime gėles. Tai – mūsų hobis“, – kalbėjo moterys.

Ponia Genė atidžiai apžiūrėjo raudonos tulpės vidų.

„Aš turiu su juodu viduriuku, tik geltonai apvestu, o čia grynai geltonas. Taip sakant, žiūrime į tulpes ne tik paviršutiniškai, bet ir gilinamės. Pasigedau tulpės „Raudonkepuraitės“, per kurios lapus eina rudos juostelės“, – sakė ponia Genė.

Tauragiškė Regina tulpes apžiūrinėjo kartu su vilniete marčia Agne. Jos taip pat šventėje lankėsi pirmą kartą.

„Labai gražu, labai puiku. Dar oras geras, tai iš viso, gerai. Galvojame, kad dar kada nors atvyksime“, – kalbėjo moterys.

Vilnietė Vida teigė buvusi gėlių parodoje Olandijoje.

„Vaizdelis buvo masiškesnis – labai daug, tankiai susodinta ir skirtingų veislių. Čia nelabai tvarkinga – šalia žydinčių yra ir nuvytusių“, – lygino ji.

Nepaisant to, ji tikino dar atvažiuosianti į šventę – labai patiko.

Šiek tiek pakišo koją

Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus direktorius Egidijus Prascevičius pasakoja, kad visos tulpės vienu metu nežydi niekada – vienos jų labai ankstyvos, kitos – vėlyvos. Šiuo metu dvare auga 450 rūšių ir formų tulpių. Kasmet atsiranda ir naujovių.

„Tie orai nei normalūs, nei prognozuojami. Būdavo tokiu laiku ne tik vyšnios žydėdavo, bet ir būdavo nužydėję – jau obelys žydėdavo. O dabar tik tie kaukazietiški slyvukai žydi. Buvo labai šalta“, – apgailestauja direktorius.

Šią savaitė iškritęs sniegas tulpėms nepakenkė. E. Prascevičiaus teigimu, labiau pakenkė balandžio pabaigoje buvusios nemenkos šalnos.

„Opesnių veislių tulpių lapeliai šiek tiek pasiraitė. Apskritai, nėra vešlumo, kotai nedideli, lapai nevešlūs nuo šalčio, tokio bjauraus oro“, – sako jis.

Nepaisant to, yra, kur paganyti akis ir nuobodžiauti neteko. Tuo labiau, kad šiemet šventė trunka dvi dienas. Šiemet lankytojų laukė didesnė senovinių automobilių paroda. Atvykusieji šeštadienį galėjo išvysti Liutauro Salasevičiaus madų kolekcijos pristatymus, pasiklausyti koncertų, išvysti unikalią restauruotų gramofonų, patefonų, muzikinių dėžučių parodą. Septyniose parko salose buvo įrengtos improvizuotos scenos, kuriose savo išmonę demonstravo gimnazijų mokiniai. Kadangi šiemet salose buvo labai daug vaikų, nupirkti gelbėjimosi ratai. Dvaro karietinėje galima apžiūrėti kinkomo transporto ekspoziciją, įsigyti suvenyrų, įvairių tautodailės dirbinių ar tulpių svogūnėlių. Tiesa, pastarieji – ne Burbiškio dvaro, o vienos įmonės. Norintieji į namus gali parsivežti niekada nenuvystančių medinių tulpių. Šiemet dvare įrengta 260 prekyviečių, tačiau, pasak direktoriaus, visi norintys prekiauti netilpo. Sekmadienį pirmą kartą organizuotas šeimų piknikas, kurio metu buvo galima piešti ant drobės, dalyvauti kitose atrakcijose.

Parko teritorija užima 30 hektarų. Direktorius pasakoja, kad lankytojų patogumui, pernai perstatė keturis tiltus, o šiemet – jau aštuonis. Išvalyti želdiniai, atnaujinti takai. Kiek žmonių apsilankys per dvi dienas, sunku pasakyti. Paprastai jų skaičius svyruoja nuo 15 iki 20 tūkst., bet turėta ir iki 25 tūkst.

Faktai

Radviliškio rajone esančiame Burbiškio dvare tulpių žydėjimo šventė rengiama nuo 2000-ųjų.

Tulpės Burbiškėse pradėtos auginti maždaug nuo 1992 metų. Jas įveisė garsusis agronomas Feliksas Malčiauskas. Burbiškio arba Baženskių dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas nuo XVII a. Burbiškio dvaras priklausė dvarininkams Burboms. XIX amžiuje jis atiteko Baženskiams, kurie rekonstravo buvusius dvaro pastatus. Mykolo Baženskio iniciatyva įveistas 28 hektarų mišraus stiliaus dvaro parkas su puikiais, vaizdingais, su nedidelėmis salelėmis, tvenkiniais. Tvenkiniai sujungti lieptais ir tilteliais, šalia per parką teka Liulio upelis. Parko teritorijoje esančiuose tvenkiniuose yra 15 salų. Rūmų teritorijoje išlikusios skulptūros Vytautui Didžiajam, poetui Adomui Mickevičiui, Švč.Mergelei Marijai. Burbiškio dvarą Radviliškio savivaldybei padovanojo paskutiniojo jo savininko sūnus Adomas Baženskis.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų