Pirmosios sąskaitos už šildymą išgąsdino daugiabučių gyventojus. Panevėžio savivaldybėje eilė pateikti prašymą kompensacijai gauti – net iki vasario.
Valstybės paramos prašytojų gretose ne tik pensininkai ar bedarbiai. Pagalbos išgyventi brangų šildymo sezoną kreipiasi ir gaunantieji vidutines pajamas.
Suma nustebino
Vienoje Panevėžio švietimo įstaigų dirbanti Asta pasakoja, jog pernai uždirbdavusi mažiau nei dabar, tačiau net negalvojusi kreiptis dėl kompensacijos už šildymą. Už praėjusių metų spalio šildymą ji mokėjo beveik perpus mažiau nei šįmet, kai radiatoriai šilti pradėjo tik nuo mėnesio 10 dienos.
Asta su penkiamete dukrele gyvena beveik 35 kv. m bute nerenovuotame name.
„Nustebino sąskaita, nes vienas kambariukas, ne visą spalį šildė, lauke buvo šilta, o mokėti – 22,31 euro už šildymą ir dar apie 13 eurų už gyvatuką. Tikrai daugokai“, – sako Asta.
Pedagogė jau kreipėsi į Savivaldybę dėl kompensacijos už šildymą ir karštą vandenį. Anot panevėžietės, nors parama ir nebus didelė, visgi ir tai – į šeimos kišenę, o ne iš jos.
Dviese su dukra gyvenanti moteris pasakoja į rankas gaunanti 850 eurų. Ji jau susitaikė, kad mokestis už šildymą šį sezoną paliks nemažą skylę šeimos biudžete.
„Spalis dar kaip spalis, bet artėja žiema, kai šildys kur kas smarkiau. Sąskaita turbūt ir 100 eurų pasieks. Kai viskas taip pabrangę, nebus lengva verstis“, – nerimauja panevėžietė.
Praėjusį šildymo sezoną iš šilumininkės gauta didžiausia sąskaita, pasak pedagogės, siekė apie 60 eurų.
Eilė – iki vasario
Panevėžio savivaldybės Socialinių išmokų poskyrio vedėja Zita Ragėnienė sako, kad gavę pirmąsias sąskaitas už šildymą panevėžiečiai Savivaldybės neužplūdo, tačiau kasdien sulaukiama naujų prašytojų apskaičiuoti kompensaciją.
„Vieni pamatė pirmąsias sąskaitas, kiti pasikalbėję tarpusavyje nusprendė, kad irgi reikia kreiptis“, – mano Z. Ragėnienė.
Visgi šįmet atsiradus galimybei kompensacijas gauti platesniam žmonių ratui nei anksčiau, besikreipiančiųjų srautas iš tiesų didelis.
Pasak Z. Ragėnienės, vien spalį Savivaldybė gavo 3 022 prašymus skirti kompensacijas, rugsėjį tokių buvo 1 089. Ir tai yra rekordiškai daug, palyginus su ankstesniais šildymo sezonais. Praėjusių metų spalį panevėžiečiai pateikė 2 400 prašymų dėl kompensacijų, o pernykštį rugsėjį – 607.
Norintieji prašymus pateikti tiesiogiai, pačioje Savivaldybėje, dabar į eilę registruojami tik vasario mėnesiui.
Tačiau, pasak Z. Ragėnienės, populiaru teikti prašymus ir elektroniniu būdu. Tiesa, specialistams tenka nemažai tokių atmesti, mat neretai prašytojai pateikia ne visus dokumentus arba nurodo ne visus reikalingus duomenis. Atmestieji turi teisę papildytą prašymą teikti pakartotinai.
Pasak Z. Ragėnienės, dabar teisę į šildymo išlaidų kompensaciją turi tiek dirbantys asmenys, tiek registruoti Užimtumo tarnyboje, tiek senatvės pensininkai. Teisę į kompensaciją turi ir besiverčiantieji individualia veikla.
Priklauso ir nuo oro, ir nuo namo
Pasak Z. Ragėnienės, kompensacijos dydis priklauso nuo šilumos kainos konkretų mėnesį.
„Dėl to kalbėti apie pajamų ribas, kad turėdami tokias gavo, o turėdami tokias – ne, yra labai netoliaregiška ir klaidina žmones“, – sako vedėja.
Jos teigimu, reikia įvertinti, kad šilumos kaina konkrečiame name ir konkrečiame bute skiriasi. Mieste yra ganėtinai daug renovuotų namų, tad ten šildymo mokesčiai mažesni. Šalia galbūt stovi analogiškas, bet nerenovuotas namas, kurio šildymas gali būti ir dvigubai brangesnis.
Pasak Z. Ragėnienės, dėl to žmonės, gaunantys kone vienodas pajamas, gyvenantys tokio paties dydžio butuose ir namuose, tačiau jei vienas jų renovuotas, kitas – ne, gaus skirtingas kompensacijas arba vienas jų ir visai negaus.
„Šilumos suvartojimas kompensacijai turi labai didelę įtaką ir žmonės stebisi – jis ir turėdamas tokias pajamas gavo, o kodėl aš negavau? O todėl, kad tamstos namas jau renovuotas ir jame už šildymą sumokama mažiau“, – aiškina Z. Ragėnienė.
Be to, gali būti ir taip, kad žmogus vieną mėnesį negaus kompensacijos, o kitą mėnesį jam jau priklausys, nes už lango spaus šaltis ir mokestis už šildymą bus išaugęs.
Vedėjos teigimu, kiek šiemet prireiks pinigų kompensacijoms už šildymą, neskaičiuota.
Suma triskart didesnė
Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Virginija Savickienė skaičiuoja, kad iki ketvirtadienio buvo priimti 2 574 prašymai skirti kompensaciją. Pernai tuo pačiu laiku buvo 981.
„Įsivaizduokite, kokiais tempais kyla prašymų skaičius! Srautas iš tikrųjų didžiulis“, – sako vedėja.
Dėl didelio darbo krūvio specialistai iš minėtų daugiau nei pustrečio tūkstančio prašymų sprendimus buvo spėję priimti tik dėl 790.
Žmonėms patariama neskubėti, nes kompensacijos pinigai bus mokami ir atgaline data.
Rajono gyventojai dažniausiai kreipiasi į savo seniūnijų socialinius darbuotojus. Elektroninių prašymų šiemet rajono Savivaldybei pateikta 571, iš jų 357 atmesti dėl to, kad nebuvo pridėta reikiamų dokumentų ir pan.
Už spalio mėnesį rajono Savivaldybė vien už šildytis naudojamą kurą – malkas, suskystintas dujas, briketus jau išmokėjo 166 800 eurų kompensacijų. Pernai per visą lapkritį už tą patį ir dar įskaitant besišildančius centralizuotai kompensacijoms užteko 68 140 eurų.
„Kiek naujų besikreipiančiųjų, kol kas neįmanoma pasakyti. Bent jau žiūrint į skaičius, akivaizdu, kad tokių tikrai bus labai daug“, – neabejoja vedėja.
Pasak V. Savickienės, sumos išaugo ne vien dėl prašytojų antplūdžio, bet ir dėl to, kad pagal dabartinę tvarką kompensacijos už šildymąsi kitu kuru mokamos iš karto už visą sezoną.