Lietingam bulviakasiui, žvejybai ar miškui skirti guminiai botai jau kurį laiką yra peržengę įprastus rėmus ir šiandien jais avinčios garsenybės drąsiai žygiuoja raudonu kilimu, modeliai – podiumu, ir net didieji pasaulio mados diktatoriai, tokie kaip „Chanel“, „Gucci“ ar „Dior“, išskirtiniais botų modeliais pildo savo kolekcijas.
Į šios avalynės avėjimą nespjauna ir gatve drąsiai žingsniuoja ir šiuolaikinės moterys, sugebančios juos priderinti netgi prie formalios aprangos.
Už madingas ir sausas kojas galime būti dėkingi XIX a. Anglijoje gyvenusiam pirmajam Velingtono kunigaikščiui Artūrui Velesliui, kuris prieš mažiau nei du šimtmečius savo užgaidomis sukėlė tikrą revoliuciją. Kokius dar įdomius faktus slepia botų evoliucijos istorija?
XIX a. pradžioje Artūras Veleslis, pirmasis Velingtono kunigaikštis, kaip turbūt kiekvienas šių laikų vyras, turėjo vieną porą batų ir juos avėdavo visomis progomis. Kunigaikščio mylimi batai – tai standartiniai odiniai kariškių batai, siekiantys aukščiau kelių. Juos jam padovanojo vokiečių kareiviai, tuo metu tarnavę Britų imperijai.
Vis dėlto po kurio laiko kunigaikštis norėjo kiek atnaujinti mėgstamus batus, tad paprašė savo batsiuvio, kad šis kiek pakoreguotų jų formą ir išvaizdą. Dar vėliau, britų armijai pageidaujant, šie batai pradėti gaminti iš gumos. Karo metu klampoti po purviną Europos dirvožemį britai nenorėjo, tad guminiai batai iki kelių leido džiaugtis bent jau sausomis pėdomis. Baigiantis Antrajam pasauliniam karui, šiuos batus avėjo jau nebe tik kariškiai, bet ir moterys, vaikai.
Tai, kad šie šiurkščiai atrodantys ilgaauliai nebėra tik karininkų, ūkininkų, medžiotojų ar gamtos entuziastų aprangos atributas, patvirtina ir tai, kad apsiavę jais išdidžiai žygiuoja ir britų karališkosios šeimos nariai. Tradicinė britų mėgstamų botų spalva – žalia, o amerikiečiams priimtinesnis geltonų botų modelis – šie lietaus batai Amerikoje išpopuliarėjo XX a. pradžioje.
Kadangi smarkiai išaugo guminių botų populiarumas, rinka užplūdo pačių įvairiausių modelių ir spalvų lietaus batų. Savo klientėms išskirtinius šios avalynės modelius siūlė ir didieji mados diktatoriai, ir rinkos naujokai.
Šiuolaikinė mada dėkinga, kadangi leidžia rinktis komfortą, derinti jį prie netikėčiausių aprangos sprendimų. Norima, kad kojos ne tik būtų sausos, bet ir madingos, ryškios, išsiskirtų iš minios. Tad niūrios spalvos lietaus batus galima avėti einant į mišką grybauti, o stilingam miestiečiui verta spintoje turėti ir įvairesnių spalvų, formų ir stiliaus lietaus aulinukų. Juk ne veltui šią avalynę kaip išskirtinę stiliaus detalę demonstruoja raudonojo kilimo žvaigždės, kurioms ypatingus modelius kuria žymiausi dizaineriai – pavyzdžiui, šių metų Paryžiaus mados savaitėje „Miu Miu“ rudens kolekciją pristatydami modeliai podiumu žengė avėdami kailiuku padengtus botus.
Keit Mos, Gvinet Paltrou, Eli Goulding ar net Nicki Minaž – šios ir kitos žvaigždės drąsiai avi botus tiek žygiuodamos Los Andželo gatvėmis, tiek šėldamos pasaulinio garso žvaigždžių ypač mėgstamame Glastonburio festivalyje. Pozuodamos fotografams, jos demonstruoja nuo pirmųjų botų nemažai pakitusios išvaizdos lietaus batus – ryškesnių spalvų, su raištukais ar net užtrauktukais, trumpus aulinukus.
Botų avalynės gamintojams ėmus specializuotis, atsirado įvairiausių modelių: skirti sodui ir ūkiui, festivaliams, žingsniavimui miesto gatvėmis. O prieš kelerius metus parduotuvėse pasirodė net ir aukštakulnių guminių batų! Jau yra ir gaminamų pašiltintų, kad juos būtų galima avėti ir šaltą rudenį arba žiemą.
Lietaus batų pagrindinis privalumas tas, kad jie yra vientisi, išlieti, t. y. nėra sujungimo siūlių, per kurias į įprastus batus priteka lietaus vandens. Tad atslinkus lietingam sezonui reikėtų nedvejoti ir išsirinkti ryškius ir niūrią nuotaiką pataisysiančius botus, kurie saugos ne tik sveikatą, bet ir įprastus rudeninius batus nuo drėgmės pažeidimų.