Viešumoje negalės pasirodyti necenzūriniais, nepadoriais ar įžeidžiais žodžiais pavadintos transporto priemonės.
„Regitros“ duomenimis, šiuo metu iš viso Lietuvoje registruota 712 lengvųjų automobilių, paženklintų vardiniais numeriais, kurie turi leidimą dalyvauti eisme. Beveik 60 proc. šių transporto priemonių valdomos įmonių, likusi dalis paprastų gyventojų.
Panevėžio apskrityje nėra itin madinga važinėti išskirtiniais numeriais. Čia dabar tėra 18 vardiniais numeriais paženklintų lengvųjų automobilių. Rudenį apskrityje nebuvo išduota nė vieno.
Tačiau Panevėžio gatvėse galima sutikti „AUTUS1“, „ARENA1“, „LT8888“, „123“ ir panašiais numeriais pažymėtų mašinų.
„Kaip matyti iš statistikos, vardinius numerius dažniausiai renkasi juridiniai asmenys. Juose neretai naudojamas įmonės pavadinimas ar jo fragmentas, taip siekiant reklamuoti įmonės teikiamas paslaugas. Kalbant apie fizinius asmenis, jie vardiniams numeriams dažniausiai renkasi savo vardus, inicialus, jiems svarbias datas ir skaičius, neretai ir automobilio prekės ženklo ar modelio pavadinimą“, – „Sekundei“ sakė VĮ „Regitra“ Komunikacijos skyriaus jaunesnioji specialistė Emilija Bardauskienė.
Tačiau, pasak pašnekovės, pasitaiko atvejų, kai automobilių numeriuose norima panaudoti necenzūrinius žodžius. Tokie atvejai nebuvo labai dažni. O nuo lapkričio 1-osios netgi draustina.
„Lapkričio 1 d. „Regitroje“ pasikeitė valstybinio numerio sudarymo, rezervavimo ir skyrimo registruojamoms transporto priemonėms taisyklės. Nuo šiol, jei bus gautas pagrįstas skundas iš visuomenės ar kitų valstybės institucijų, vardinis numeris galės būti anuliuotas. Naujos taisyklės taip pat užtikrins, kad vardiniai numeriai būtų tikrinami dar atidžiau, taip siekiant išvengti nepadorių, įžeidžių žodžių“, – apie pokyčius kalbėjo E. Bardauskienė.
Vardiniam numeriui keliami specialūs reikalavimai. Jame uždrausta naudoti nepadorius, žargoninius, neigiamas emocijas keliančius žodžius, svetimybes, keiksmažodžius. Taip pat negalima naudoti tokių žodžių, kurie gali būti suvokiami kaip niekinimas, neapykantos skatinimas ar kurstymas diskriminuoti žmonių grupes ar joms priklausančius asmenis dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, religijos, įsitikinimų ar pažiūrų lietuvių ir užsienio kalbomis.
Be to, užrašas negali sutapti ir su valstybių, tarptautinių organizacijų pavadinimais, valstybių vadovų pavardėmis ar jų santrumpomis. Taip pat su nacistinės Vokietijos, SSRS valstybių, nacistinių ar komunistinių organizacijų pavadinimais, šių organizacijų vadovų pavardėmis, jų santrumpomis.
Tikrindami pageidaujamus numerius „Regitros“ darbuotojai“ naudosis viešomis paieškomis ir kalbų vertimo svetainėmis, siekdami įvertinti, ar numerio derinyje nėra nuostatoms prieštaraujančių lietuvių ar užsienio kalbos žodžių atitikmenų.
Taip pat bus atsižvelgiama į raidžių ir skaičių bei jų derinių reikšmes, santrumpų atitikmenis. Pavyzdžiui, skaitmuo „1“ gali būti skaitomas kaip raidė „I“, „2“ kaip skiemuo „Du“, skaitmuo „3“ gali būti skaitoma kaip raidė „Z“ rusiškoje abėcėlėje ir t. t.
Tokia tvarka galios ir anksčiau išduotiems numeriams. Jų savininkams bus siūloma pasirinkti kitą vardinio numerio derinį.
„Asmuo, norėdamas savo transporto priemonei išskirtinio ženklinimo, gali rinktis vardinį numerį. Tai asmens pageidavimu pasirinktas numerio ženklas su bet kokiu skaičių ar skaičių ir raidžių deriniu. Automobilių bei priekabų vardiniams numeriams galima rinktis nuo 1 iki 6 simbolių, motociklų – nuo 1 iki 5, tačiau bent vienas iš šių simbolių privalo būti skaičius“, – galiojančias taisykles priminė „Regitros“ specialistė.
Vardinio numerio kaina siekia 1448,10 Eur. Bendrąja tvarka išduodamų valstybinio numerio ženklų kaina lengviesiems automobiliams 15,06 Eur.