J. Zikaro gatvėje įsikūrusi muzikos mokykla pusę metų turėjo keistą įnamį. Kiemo sandėliuke nuo liepos gyveno benamis. Atsinešęs palaikį čiužinį ir antklodę, pusamžis vyras čia laiką leisdavo per dienas ir nakvodavo susirangęs ant žemės naktimis. Jo savavališkai užimtos patalpos buvo be durų, todėl tokį kaimyną matydavo ir į ugdymo centrą ateinantys mokiniai.
„Tas benamis nieko nedarė, jis elgėsi ramiai, mažai kalbėdavo. Bet kadangi čia vaikams skirta įstaiga, negalėjome sau leisti tokios draugijos. Bandėme su vyriškiu kalbėti, bet jis tik dūsaudavo ir niekur neidavo“, – skundėsi V. Trepekūnas.
Vadovo teigimu, prašalaitis net asmens dokumentus turi, tad jam buvo galima siūlyti bet kokią socialinę pagalbą. Tik tų gelbėtojų, pasak pašnekovo, vis neatsirado. Kol vieną vakarą netekęs kantrybės direktorius iškvietė policiją. Šioji, V. Trepekūno nuostabai, jam esą papriekaištavo, jog nereikėjo tokių gyventojų įsileisti į savo valdas, ir išvažiavo.
„Tai negi aš jį kviečiau čia gyventi? Tikras absurdas, nebežinau, kur kreiptis. Kas gali tam benamiui padėti? Kur visos tarnybos, mūsų rinkta valdžia – kodėl turiu rūpintis svetimu žmogumi?“ – „Sekundei“ klausimus bėrė mokyklos šeimininkas ir dar kartą iškvietė pareigūnus.
Šį kartą jie benamį išsivežė kartu ir apgyvendino Nakvynės namuose. Varguolis, V. Trepekūno žiniomis, tą vakarą pavalgė ir ramiai nuėjo žiūrėti televizoriaus.
Tačiau pašnekovas bijo, kad šį kartą išprašytas benamis vėl sugrįš į pamėgtą vietą, o ir žmogaus nelaimė esą širdį spaudžia. Todėl direktorius pagalbos kreipėsi į Panevėžio tarybos narius ir net Pumpėnų vienuolyną Pasvalio rajone.
„Žmogus pas mus nebegrįžta, bet laukiame, gal vienuoliai kokią nors vietą jam atras ir išvešim benamį į Pumpėnus. Vakar buvo atvažiavę kunigai, gal bandys padėti. Benamis negeriantis, gali jiems malkas paskaldyti, atidirbs už gyvenimą. Gal ir pensiją kokią gauna, juk turi dokumentus“, – kalbėjo V. Trepekūnas.
Tačiau jo abejones kėlė, ar moterų vienuolyne atsiras vietos vyrui, o ypač tokio gyvenimo būdo asmeniui. Jei planas nepavyktų, direktorius ruošiasi bent jau mokyklos sandėliuko duris užkalti, kad čia nebeįeitų pašaliniai.
Ir iš tiesų Pumpėnų vienuolės labai įtariai priėmė pasiūlymą priimti vargetą. Kalbos apie prašomą pagalbą benamiui iš Panevėžio dar nebuvo taip plačiai pasklidę, tačiau apie tai sužinojusi Šv. Mergelės iš Mataros kongregacijos sesuo Dovirė itin sutriko.
„Padėti rasti jam drabužių, maisto mes galime. Bet čia apgyvendinti tikrai nenorėtume“, – tvirtino vienuolė iš Ukrainos.
Pašnekovė siūlė vyrui vietos ieškoti Panevėžio nakvynės namuose, kreiptis į „Carito“ draugiją, Šv. Juozapo globos namų valgyklėlę.
Apie siūlomą benamio draugiją nežinojo ir Pumpėnų Švč. M. Marijos Škaplierinės parapijos darbuotoja Emilija. Per seserį Dovirę kalbėjęs tos pačios klebonijos dvasininkas Markas Mikalonis taip pat sakė neatsisakantis pagelbėti, bet apie apgyvendinimą neužsiminė.
„Galbūt čia tartasi su klebonu Domingu (Domingas Avelaneda Kabanilas)? Bet jis dabar grįžęs atostogų į gimtinę Argentinoje ir Pumpėnuose bus tik vasario pabaigoje“, – „Sekundei“ teigė vienuolė.
Po dviejų dienų pasidomėjus, ar benamis vis dar lankosi naktimis Panevėžio socialinių paslaugų centro nakvynės namuose, paaiškėjo, kad po policijos iškraustymo jis čia kitą vakarą jau nebegrįžo. Įstaigos darbuotojai spėja, jog laisvą gyvenimo būdą pamėgęs vyriškis susirado kitą vietą ir galbūt vėl grįš į mokyklos sandėliuką.
Laikino apnakvindinimo paslaugos čia gali būti teikiamos ne daugiau kaip tris paras. Bet ir po to niekas žmonių nevaro lauk, ypač kai lauke spaudžia šaltis. Tiesa, nuo aštuntos ryto iki aštuntos vakaro benamiai turi palikti Nakvynės namus. To reikia, kad būtų galima dezinfekuoti ir tinkamai kitai nakčiai paruošti patalpas.
Nakvynės namuose benamiai gali gyventi iki pusės metų. Čia jiems suteikiamos sąlygos ne tik miegoti, bet ir pasigaminti maisto, nusiprausti. Vienu metu čia gali glaustis dvi dešimtys žmonių.
Dar toks pat būrys gali būti priimamas ir laikino prieglobsčio per naktį. Tik kol žiema dar ne tokia šalta, šių vietų užpildoma apie pusę – gyvenamosios vietos neturintys asmenys neskuba čia apsistoti nakvynei.
„Nemanau, kad benamių mieste sumažėjo, gal, kol dar nelabai šalta, jie glaudžiasi kur kitur. Praėjusiais metais tokių žmonių buvo gerokai daugiau, nei turime vietų, teko gerokai pasispausti, kad visi sutilptų“, – yra sakiusi Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorė Lina Kazokienė.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos grupės vyresnioji specialistės Karolinos Miganovičienės teigimu, vasarą benamiai įsikuria gamtoje, apleistuose pastatuose, o žiemą užuovėjos ieško ten, kur šilčiau: laiptinėse, sandėliukuose, garažuose.
Pareigūnai jų bausti ar iškraustyti negali, jei tokie prašalaičiai nekliudo kitiems. Tokiu atveju tik pasiūloma apsistoti Nakvynės namuose. Prievarta išvežami tik besipriešinantys ir pavojų keliantys bei kitiems trukdantys asmenys. Jie tokiu atveju gali pakliūti net į areštinę.
Muzikos mokyklos benamiui antrankių neprireikė. Šio atvejo komisariatas net nefiksavo – buvo tiesiog suteikta pagalba iškvietusiam direktoriui ir pačiam benamiui jį nugabenant į Nakvynės namus.
Šią žiemą benamiai policijai daug rūpesčių nekelia. Paskutinis atvejis, pasak K. Miganovičienės, kai pareigūnams teko kalbėtis su Kniaudiškių gatvės griuvėsiuose apsistojusiais asmenimis. Jie buvo informuoti, kad nakvotų tam skirtoje įstaigoje ir nesugalvotų šildytis kurdami laužus. Tačiau benamiai ne visada nori klausyti tokių patarimų.