Praėjusiais metais Panevėžio rajono savivaldybei teko pasirūpinti 8 vaikų iki trejų metų globa. Šiais metais pirmas kūdikis be artimųjų globos liko praėjusį savaitgalį Panevėžio ligoninėje. Vaikų teisių apsaugos specialistams teko paimti vaiką iš motinos. Tačiau kur jį dėti toliau, neaišku.
Nuo sausio 1 dienos įsigaliojo Civilinio kodekso pataisa, pagal kurią iš šeimos paimti vaikai iki trejų metų į globos namus patekti galės tik išimties atvejais ir būti juose ne ilgiau kaip tris mėnesius. Tokius mažylius pagal naują tvarką laikinai turėtų priglausti profesionalūs socialiniai globėjai. Tai turėtų būti šeimos ar asmenys, kurie bet kurią akimirką galėtų priimti beglobį kūdikį ir juo tinkamai pasirūpinti.
Tačiau tokius pagalbininkus spėjo parengti tik kelios šalies savivaldybės. Panevėžio miesto savivaldybėje jų vis dar nėra.
„Eilinį kartą Socialinės apsaugos ir darbo ministerija pralenkė laiką. Dar nėra įstatymų bazės naujai tvarkai. Nieko nežinome, kokie tie socialiniai globėjai bus, kaip jie dirbs, kaip jiems bus mokama“, – „Sekundei“ teigė Panevėžio savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus vedėjas Viktoras Michailovas.
Pasak vedėjo, artimiausiu metu ketinama rengti viešąjį pirkimą dėl tokių paslaugų visame Panevėžio regione. Planuojama, jog socialinius globėjus atrinks ir parengs viena įstaiga.
„Galvojame kviestis į pokalbį Panevėžio socialinių paslaugų centrą ir siūlyti jiems dalyvauti konkurse. Gal taip kas nors ir pajudės. Po paslaugos pirkimo pagal tvarkos aprašą esame įpareigoti per tris mėnesius turėti parengtus socialinius globėjus“, – aiškino V. Michailovas.
Anot jo, visame Panevėžio regione planuojama turėti 10 tokių globėjų. Jie privalės baigti specialius mokymus ir gauti įvertinimą, jog gali globoti vaikus.
„Detalių, kaip tie profesionalūs globėjai dirbs, neturime. Nežinome, kiek jie vienu metu galės priglausti vaikų. Paprastai globėjai gauna vaiko pinigus, o kaip bus apmokamos tokios paslaugos?“– svarstė V. Michailovas.
Panevėžio miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Audronė Grainienė teigiamai vertina naujovę. Pasak pašnekovės, dažnai susiduriama su situacija, kai mažam vaikui tenka ieškoti laikino prieglobsčio, kol tvarkomi jo dokumentai, teisiniai dalykai.
„Valdžia sprendžia, o kenčia vaikai. Kad ir dabar – turime kelių dienų kūdikį ligoninėje. Tvarkomas jo teisinis statusas. Viskas sklandžiau išsispręstų, jei būtų laikinas jo globėjas. Negalime jo ilgai laikyti ligoninėje, turime pasiimti. Mažylį teks vežti į vaikų globos namus“, – „Sekundei“ teigė A. Grainienė.
Tačiau įvaikinti kūdikį galima tik nuo 3 mėnesių. Taigi, tiek laiko jis taip ir kaba be vietos.
„Džiaugiamės, kad atsiras socialiniai globėjai. Raginame šeimas, žmones tuo užsiimti“, – kalbėjo vedėja.
Didesnės pagalbos su beglobiais vaikais, pasak pašnekovės, tikrai reikės vis daugiau. Paskutiniai duomenys rodo, kad šeimos gyvena vis sunkiau. Pastaraisiais metais Panevėžio mieste socialinės rizikos šeimų skaičius būdavo stabilus, siekdavo apie 170 – 180. Dabar šis rodiklis šoktelėjo net iki 198 ir šią savaitę dar numatoma įtraukti 8 naujas šeimas.
„Daug naujų šeimų įtraukta į socialinės rizikos sąrašą. Pagrindinė visų blogybių priežastis – girtuoklystės“, – pabrėžė A. Grainienė.
Iš viso šeimose dabar yra 124 globojami Panevėžio vaikai, 68 priglaudė globos įstaigos, du vaikus paėmė globojanti šeimyna iš Tauragės. Mūsų mieste tokios šeimynos nėra.
Praėjusiais metais vaiko globa Panevėžyje nustatyta 55 atvejais. Aštuoni iš šių vaikų buvo mažesni nei trejų metų.
Panevėžio rajone globa nustatyta 158 vaikams, tarp jų yra keli kūdikiai. Dalį vaikų glaudžia Panevėžio rajono vaikų globos namai, dar yra dvi globėjų šeimynos. Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Aldonos Paškevičienės teigimu, naujų globėjų surasti darosi sunku.
Nežinia šį skyrių užgulė ir dėl Civilinio kodekso pataisų.
„Tariamės su vaikų teisių apsaugos skyriaus specialistais, bandysime ieškoti būdų, kaip įgyvendinti nurodymą. Trūksta teisės aktų, kaip reikia elgtis, kokios tų socialinių globėjų funkcijos, pareigos ir atsakomybė“, – kalbėjo vedėja.
Kol kas, anot jos, vadovaujamasi dar pernai Panevėžio rajono tarybos patvirtintu sprendimu, kad mažesnius nei 3 metų vaikus gali priimti ir globos įstaiga. Taip pat rajono Savivaldybė turi dvi išmokytas globėjas. Skubiu atveju jos galėtų bet kada paimti vaiką, bet budėjimo funkcija joms nėra oficialiai priskirta.
„Bet kokiu atveju, jei kūdikis liktų be tėvų, mes rastume jam vietą. Kartais net giminaičiai priglaudžia, jei dėl tėvų girtuokliavimo tenka paimti vaiką. Civilinis kodeksas kalba apie naujus atvejus. Kol kas su mažais vaikais mes dar labai daug bėdų neturime“, – teigė A. Paškevičienė.
Paskutinis toks įvykis buvo, kai iš tėvų paimti trys maži vaikai.
„Kalbėsim, kaip toliau dirbti. Gal mums patiems reikia priimti tvarką dėl socialinių globėjų. Bet jau pasirodė pranešimų, kad jų veiklą žada reglamentuoti Vyriausybė. Taigi laukiame tvirtesnių nurodymų. O pačią idėją vertiname gerai – mažas kūdikis nepateks į globos įstaigą, jį prižiūrės parinkta šeima“, – mano vedėja.
Panevėžio miesto ir rajono vaikų globos namų vadovai į Vyriausybės sugalvotą naują tvarką žiūri gana kreivai.
„Kai man parodys tą socialinių globėjų sąrašą mūsų rajone, tikrai pasveikinsiu ir pasidžiaugsiu. Bet kol kas sunku pasakyti, kaip tai veiks“, – sakė Panevėžio rajono Linkaučių vaikų globos namų direktorė Jūratė Pagojienė.
Anot jos, net ir paprastų globėjų vaikams surasti nelengva. Tai iš dalies lemia ir visuomenėje sukurtas blogas vaikų namų globotinių įvaizdis. Pasak pašnekovės, nuolat eskaluojama, kad tokie vaikai yra blogi, nevaldomi ir žmonės jų bijosi.
„Kai man parodys tą socialinių globėjų sąrašą mūsų rajone, tikrai pasveikinsiu ir pasidžiaugsiu. Bet kol kas sunku pasakyti, kaip tai veiks.“
Jūratė Pagojienė
Tačiau jei ir atsiras koks nors profesionalus socialinis globėjas, direktorės teigimu, Panevėžio rajono vaikų globos įstaigos darbo tai esą nepakeis. Šiuo metu čia yra tik vienas jaunesnis nei trejų metų globotinis. Jis, beje, sunkiai serga. O jo liga tik parodo, kaip Vyriausybė planuoja išimties atveju vaikų namuose apgyvendinti mažuosius ligoniukus.
„Mes turime tik pusę slaugės etato, gydytojo čia nėra. Nėra ir sąlygų sergančiam vaikui auginti. Todėl ir tas mažylis tikriausiai negalės pas mus likti“, – teigė J. Pagojienė.
Linkaučių vaikų globos namai perpildyti – dabar čia gyvena 45 vaikai, nors telpa tik 40. Direktorės nuomone, gal kai kurie socialiniai darbuotojai, norėdami apsidrausti, paima vaikus iš tėvų. O ši įstaiga privalo juos priimti.
Plačiai komentuoti Civilio kodekso pataisų nenorėjo ir Panevėžio A. Bandzos kūdikių ir vaikų globos namų vadovas Sigitas Juodzevičius. Jo teigimu, šioje situacijoje globos įstaigos tik vykdo nurodymus.
Tačiau atsakingos institucijos, anot jo, turėtų rimtai apsvarstyti ir sumodeliuoti, kaip visa tai veiks, kaip bus kontroliuojama – kas atsakys už naujų globėjų darbą.
Šiuose globos namuose dabar priglausti 93 vaikai. 20 iš jų jaunesni nei 3 metų.
„Jei socialiniai globėjai pasiims mažylius, tai mums gali tekti atsisakyti kai kurių darbuotojų. Bet mes kaip dirbome, taip toliau ir dirbsime. Svarbiausia, manau, šiuo klausimu ne mes, o vaikas. Jis turi gauti tinkamą priežiūrą ir dėmesį“, – teigė pašnekovas.
Globos įstaigų vadovai siūlo visuomenei pamąstyti, ar vaikų namai iš tiesų yra toks blogis ir Lietuvoje be vaikų namų iš tiesų visi bus laimingi. Ne globos namuose, anot jų, dabar daugiau nelaimių, o socialinės rizikos šeimose, kur auga per 20 tūkst. vaikų.