Šį sekmadienį prie rinkimų apylinkių stebimas gana neįprastas sujudimas. Rinkti naujo šalies vadovo ir išsakyti nuomonės net dviejuose referendumuose iki vidurdienio panoro apie penktadalis miesto ir rajono rinkėjų, o jau po poros valandų rinkimų apylinkėse apsilankė daugiau nei trečdalis.
Unikalūs rinkimai
Nors rinkimų komisijos plušėjo iš peties, tačiau žmonėms kartais teko stovėti ir itin ilgose eilėse. Dėl to buvo ir nepatenkintų.
„Labai daug žmonių. Gal apie 1 000 jau balsavo. Rinkėjai tikriausiai muša visus aktyvumo rekordus. Nespėjame net galvų pakelti“, – kiek po vidurdienio sakė kone 4 200 rinkėjų turinčios Nemuno apylinkės Nr. 14 pirmininkė Jolanta Aleknavičiūtė.
Pasak jos, pirmieji rinkėjai lūkuriavo už durų dar prieš 7 ryto. Praktiškai nuo pat atidarymo ir nusidriekusi kartais didesnė, kartais mažesnė eilė.
Ponia Leonora tvirtino, kad pasirinkti, ką norėtų matyti naujuoju šalies prezidentu, nebuvo sunku. Jos teigimu, dėl to apsisprendusi jau seniai. Tiesa, tvirtino nieko per daug nesitikinti.
„Manau, kad nieko gero nenuveiks“, – sako ji. Tačiau jaučianti pareigą balsuoti.
Ponas Rimantas balsuoti atėjo ir jau maždaug žinodamas, už ką atiduos savo balsą – rinkosi iš dviejų kandidatų. Vyro manymu, jie pateks ir į antrąjį turą.
„Ką ten tikėsies. Gal geriau bus užsienio politikos klausimais. Gal reikėtų gerinti santykius ir su Rusija, ir su Baltarusija, o pagrinde – su Europos Sąjungos šalimis“, – svarsto vyras.
Papiktino abejingumas
Kniaudiškių Nr. 23 rinkimų apylinkėje rinkėjų buvo pilna mokyklos aktų salė. Šios apylinkės pirmininkė Ivona Petrauskienė sako, kad žmonės pasipylė maždaug nuo 8 ryto ir srautas neatslūgo iki vidurdienio.
„Unikalus balsavimas. Mūsų apylinkėje beveik 3 900 rinkėjų. Kituose rinkimuose iki 8 vakaro turėdavome panašiai iki 2 000, net nesiekdavome, o dabar ne visai pilnai jau turime trečdalį balsavusiųjų“, – sako ji.
Pasak pirmininkės, kai tiek žmonių, greičiau aptarnauti neįmanoma.
„Dirbame, kaip galime. Net pavalgyti nei viena nebuvo atsikėlusi“, – sako I. Petrauskienė.
Balsuoti atėjęs ponas Kazimieras sako, kad nebuvo sudėtinga, atėjo žinodamas už ką nori atiduoti balsą.
„Tikimės mažiau permainų ir viskas būtų taip pat“, – sako apie keliamus lūkesčius naujam šalies vadovui jis.
Panevėžietė Loreta piktinosi taip ir likusi nebalsavusi. Moteris serga sunkia liga ir negali ilgai stovėti. Ankstesniuose rinkimuose, jos teigimu, dėl to nekildavo kliūčių – leisdavo balsuoti be eilės.
„Paklausiau, ar priklauso kokios lengvatos, kad negaliu stovėti? Sako, jokių, laukite. Kodėl aš turiu laukti? Tam ir turiu neįgalumo pažymėjimą, kad ilgai negaliu stovėti. Prie durų pasakė: nenorite, nebalsuokite. Atsiprašau, ar galima šitaip?“, – piktinosi moteris.
Tiesa, į pačią komisijos pirmininkę ji nesikreipė.
„Žmogaus žmogumi nelaiko. Jeigu tau nepatinka, eik iš čia. Kaip taip galima? Aš neįsivaizduoju. Jeigu žmogus esi neįgalus, vis tiek turi būti kažkokia pirmenybė. Ne, niekas neatsižvelgė, o eilė, pasižiūrėkite kokia. Aš net nežadu eiti balsuoti vien dėl šito“, – išsakė savo nuomonę ji.
Naujove naudojasi
Dembavos apylinkės Nr. 33 pirmininkė Irma Astafejevienė taip pat prisipažino, kad pirmą kartą pakilti nuo stalo pavyko tik po kelių darbo valandų.
„Nuo devintos ryto atsistojome pirmą kartą“, – apie 13 valandą gerai nusiteikusi sakė ji.
Dembavoje tuo metu jau buvo balsavę 600 rinkėjų, dar apie 150 iš anksto ir namuose. Kai šios apylinkės sąraše yra apie 2 300 rinkėjų, tai vertinama kaip pakankamai daug.
„Per antrąjį merų rinkimų turą iki vakaro turėjome gal 800“, – palygina ji ir džiaugiasi aktyviais bei ateinančiais su gera nuotaika rinkėjais.
Jau 7 ryto už durų laukė penki rinkėjai. Pirmininkė pastebi, kad apie dvi dešimtis Dembavos rinkimų apylinkės rinkėjų pasinaudojo naujove ir balsavo kitur, o pačioje Dembavoje balsavo apie 10 kitų apylinkių žmonių. I. Astafejevienės teigimu, palaukti reikia apie penketą minučių – skambinama kitai rinkimų apylinkei, ar žmogus jau nėra balsavęs.
Šioje apylinkėje balsavęs Rimas tvirtino nesunkiai pasirinkęs, už ką balsuoti.
„Ko tikiuosi? Gal su rusais pradės kalbėti, gal ekonomiką truputį pakels. Paprasčiausias pavyzdys. Dabar iš rusų dujas perka ir iš karto Klaipėda tapo lyderiais suskystintų dujų. Paėmė per tarpininkus, bet iš rusų. Niekas nesako politiškai su jais draugauti, o ekonomiškai tai reikia“, – išsakė savo nuomonę jis.