Perspektyviausia baidarių ir kanojų irklavimo jaunučių ir jaunių grupėje Lietuvoje laikoma panevėžietė Kotryna Glemžaitė pasiekė istorinę pergalę. Tačiau netgi toks rezultatas Kotrynos netenkina. Tvirtą sportinį charakterį išsiugdžiusi baidarininkė neketina sustoti. Jos ambicinguose planuose – tarptautiniai vandenys ir auksas.
Su panevėžiete irkluotoja Kotryna Glemžaite kalbėjomės tądien, kai ji startavo „Olympic Hopes“ regatoje Čekijoje, Račice. Po regatos atsipūsti nebuvo kada – jau kitą savaitgalį Kotrynos laukė varžybos Trakuose. Tad visai nenuostabu, kad dabar vienintelis intensyvų sezoną turėjusios baidarininkės noras yra kuo greičiau pasivyti praleistus mokslus Juozo Balčikonio gimnazijoje ir po įtemptų treniruočių ir varžybų maratono deramai pailsėti.
„Šių metų sezonas jau pasibaigė, reikia pradėti ruoštis būsimam. Tikiuosi kitais metais ir vėl pasirodyti tarptautiniuose vandenyse“, – ryžto netrūksta Kotrynai.
Dar šio mėnesio pradžioje panevėžietė irkluotoja su porininke Gintare Pališauskaite pasiekė istorinę pergalę irkluodamos. Portugalijoje vykusiame pasaulio jaunių ir jaunimo baidarių ir kanojų irklavimo čempionate porininkės 500 metrų rungties A finale finišavo per 1 min. 57,33 sek. ir galingai atsiyrė iki 6-osios vietos. Tai yra aukščiausia Lietuvos baidarių ir kanojų irkluotojų užimta vieta šiame čempionate. Džiugesio dėl auklėtinės sėkmės tuomet neslėpė ir K. Glemžaitę treniruojantys Dalia Vaičikonienė ir Vytautas Vaičikonis.
Kotryna prisipažįsta tokio puikaus rezultato visiškai nesitikėjusi. Po finišo jautėsi išties pakylėtai.
„Prieš varžybas, kaip ir visada, jautėsi šioks toks jaudulys ir nerimas. O po jų nuotaika tapo priešinga: ramu ir džiugu, kad pasiekėme tokį gerą rezultatą“, – sako K. Glemžaitė.
Prieš startą Kotryna, kaip jai ir įprasta, tiesiog bandė save nuraminti ir per daug nemąstyti apie rezultatą. Svarbiausia, anot jos, susikoncentruoti į irkluojamą atkarpą ir jėgas.
Pasak irkluotojos, šiame sporte visas nuotolis, kurį reikia įveikti, yra labai svarbus, tad nesinori savęs pamesti – ypač startuojant ir finišuojant. Anot jos, šiose atkarpose labai lengva prarasti gerą rezultatą.
„Prieš svarbius startus bandau per daug negalvoti apie varžybas, ramiai pabūti, patausoti jėgas“, – sako K. Glemžaitė.
Vandens vaikas
Dabar, kai K. Glemžaitė su porininke užėmė tokią aukštą vietą pasaulio čempionate, panevėžiečių lūkesčiai, neabejotinai, išaugo. Tačiau Kotryna visada labiau atsižvelgė į savo asmeninį, o ne į bendrą varžybų rezultatą, tad per kiekvienas rungtynes tiesiog stengiasi pagerinti savuosius finišo laikus ir atsiriboti nuo kitų lūkesčių.
Kotryna jau nuo mažų dienų sukasi sporto pasaulyje: pradinėse klasėse lankė baseiną, lengvąją atletiką, teko joti ir žirgu.
Prieš trejus su puse metų iš pažįstamų K. Glemžaitė sužinojo, kad Panevėžyje profesionaliai ruošiami irkluotojai. Kadangi ją visada traukė vanduo, susigundė išbandyti ir šią sporto šaką. Sąžiningai sportuojant su puikiais treneriais, iš karto pradėjo matytis ir rezultatai.
„Mane visada traukė vanduo, vandens pramogos. Sužinojusi apie irklavimą Nevėžyje, negalėjau nepabandyti“, – sako K. Glemžaitė.
Paklausta, apie vandens baimę, sportininkė tik šypteli. Ši jai – visiškai svetima, o irstytis baidare ant vandens – vienas malonumas.
„Kiek prisimenu, visada dievindavau maudynes bei vandens pramogas. Nuo mažens su tėčiu plaukiodavau ežere, jūroje“, – pasakoja irkluotoja.
Nevėžį skrodžia iki šalčių
Kotryna puikiai pamena ir savo pirmąjį kartą, kai su baidare pateko ant vandens. Anot jos, tą akimirką užliejo visiška ramuma.
„Didelis įspūdis matyti atsiveriantį gamtos vaizdą nuo vandens, pats buvimas baidarėje yra nuostabus“, – prisimena irkluotoja.
Ši sporto šaka – ne tik fizinė treniruotė. Pasak K. Glemžaitės, perprasti visas irklavimo subtilybes padėjo ne kas kitas, o praktika. Nuo ankstyvo pavasario iki vėlaus rudens, kol neužšąla Nevėžis ir „Ekrano“ marios, Kotryną galima pamatyti irkluojant. O po kiekvienų varžybų namo ji grįžta su vis pilnesniu patirties bagažu.
Po intensyvių treniruočių ir varžybų sportininkė ramybės ieško draugų būryje, o kai nėra nuotaikos bendrauti, kompaniją jai palaiko knygos.
Skina laurus
Savo pirmojo medalio K. Glemžaitei ilgai laukti neteko. Vos prisijaukinusi baidarę, vaikų čempionate ji jau lipo ant geriausiųjų pakylos. Anot Kotrynos, tai buvo tarsi spyris, sukėlęs didžiulę motyvacijos bangą.
Aukščiausi K. Glemžaitės pasiekimai bent jau kol kas yra dvivietėje baidarėje su porininke Gintare Pališauskaite: pasaulio jaunių ir jaunimo baidarių ir kanojų irklavimo čempionate jos buvo 6-os, o Europos jaunių ir jaunimo baidarių ir kanojų irklavimo čempionate – 8-os. Su vienviete baidare Lietuvos čempionate K. Glemžaitė nuirklavo ir iki aukso medalio.
Pirmieji tarptautiniai startai Europos ir pasaulio čempionatuose panevėžietei irkluotojai ir palikę didžiausią įspūdį.
Mokosi iš geriausiųjų
Šių metų kovą K. Glemžaitė su dar keliais perspektyviais sportininkais grįžo iš irklavimo stovyklos Portugalijoje. Ši stovykla Kotrynai ypatinga ne tik tuo, kad buvo pirmoji tokio tipo, bet ir dėl to, kad turėjo išskirtinę galimybę treniruotis su pasaulinio lygio trenerio iš Vengrijos vadovaujama komanda, kurioje – ir šiuo metu pajėgiausias planetos aštuoniolikmetis irkluotojas.
K. Glemžaitė džiaugiasi, jog ir treniruotės, ir varžybos, ir irklavimo sportas jai labai padeda augti kaip asmenybei – ugdo dėmesingumą, ryžtingumą, moko komandinio darbo.
Vasarą, kai varžybų sezonas, treniruotėms K. Glemžaitė skiria išties daug laiko: į baidarę ji sėda maždaug dešimt kartų per savaitę. Per mokslo metus irkluoti tenka rečiau, nes stropi gimnazistė nori susikoncentruoti į mokslus.
Kotryna nė neslepia, jog sportuojant būna akimirkų, kai staiga visko – treniruočių, pamokų, streso pasidaro per daug. Tačiau ji visada sugeba nusiraminti, pažvelgti į sunkumus iš kitos pusės ir įtikina save judėti toliau.
„Sporte, kaip ir visur, bandau pasiekti aukščiausių tikslų. Labai toli į priekį nežvelgiu, bet tikiuosi ir toliau demonstruoti gerus rezultatus“, – šypteli sportininkė.