Nors Panevėžį ir maždaug už 14 kilometrų esantį Naujamiestį jungia asfaltuotas kelias, į jį važinėjantieji rajono Savivaldybės konkursą laimėjusio privataus vežėjo autobuse jaučiasi tarsi žvyrą ką tik gabenusiame sunkvežimyje.
Iš autobuso, kursuojančio tarp Panevėžio ir Naujamiesčio, išlipusiems keleiviams dažnai iš gėdos nėra kur akių dėti.
Švarūs į autobusą įsėdę iš jo išlipa purvinais drabužiais ir juodomis rankomis. Per storą dulkių sluoksnį beveik nematyti nei sėdynių apmušalų spalvos, nei vaizdo už lango.
Nuolatiniai keleiviai ironizuoja, kad po tokios kelionės pirmiausia reikėtų nerti į Nevėžį purvo nusiplauti, o tik paskui žmonėms pasirodyti.
Apsileidimas ir pasityčiojimas
Naujamiestietis Vilius Kareckas pasakoja pirmadienį 17.30 val. Panevėžyje įlipęs į autobusą, vežantį Liberiškio kryptimi, ne iš karto sumojo, kur pateko.
„Ten taip baisu! Visi keleiviai buvo pakraupę. Įspūdis toks, kad buvo vežtas žvyras ir jo pilna ant grindų, visų sėdynių, dulkių sluoksniu padengti langai, turėklai. Stovint į juos net neįmanoma įsikibti – delnas iš karto juodas nuo purvo“, – kelionės įspūdžiais dalijosi Vilius.
Tokios nešvaros apstulbinti keleiviai spėliojo, iš kur galėtų būti tos dulkės, mat šia kryptimi žvyrkelio tėra vos porą kilometrų, tačiau ir tas prasideda jau gerokai už Naujamiesčio.
„Veikiausiai tai nebuvo žvyrkelio dulkės. Autobusas toks senas, kad jame nėra atidaromų langų. Dulkes galėjo nebent per stoglangį įtraukti. Bet kad visą autobusą taip apneštų, kiek reikia žvyrkeliais važinėti? Kita vertus, jei toks būtų iš kokio kaimo atvykęs, dar bandytum pateisinti, kad neturėjo laiko stabtelėti išsiurbti. Bet tokiam atvažiuoti tiesiai iš autobuso stoties yra tiesiog apsileidimas ir pasityčiojimas iš keleivių“, – piktinosi V. Kareckas.
Anot jo, iš Panevėžio Naujamiesčio kryptimi važiuoja ne vienas autobusas. Nors kai kurie jų seni, aptriušę, ne visada švarūs, bet taip, kad iš tolo nesinorėtų sėstis, pasak Viliaus, dar nebuvo pasitaikę.
„Įlipi ir matai, kaip skraido dulkių debesis, o apie sėdynes net nekalbu. Gerai, kad vykau namo, bet jei šitaip į darbą, koks tada nuvažiuotum“, – kalbėjo Vilius.
„Įspūdis toks, kad buvo vežtas žvyras ir jo pilna ant grindų, visų sėdynių, dulkių sluoksniu padengti visi langai, turėklai.“
V. Kareckas
Jaučiasi be kaltės kalti
Tuo pačiu autobusu į Naujamiestį važiavusi mieste dirbanti bibliotekininkė Albina Saladūnaitė pasakoja naujamiestiečius po tokios kelionės juokavus, kad dabar tai jau tiesiai visiems į Nevėžį – velėti dulkinų drabužių.
Nuolat autobusu į Panevėžį važinėjanti naujamiestietė patvirtina, kad iš kelių šia kryptimi vežančių autobusų du ypač netvarkingi.
Bibliotekininkė netgi stebisi, kaip privatus vežėjas gavo rajono Savivaldybės leidimą vežti keleivius, jei apie švarą transporto priemonėje, regis, nė negalvoja.
„Ne pirmas kartas, kai autobusas toks nešvarus. Nutrini rankove sėdynę ir sėdi. Kartą mokytoja, kuri labai retai autobusu važinėja, įlipo ir stovi netekusi amo. Jai buvo nuostabu, kaip tokiu galima važiuoti“, – pasakoja A. Saladūnaitė.
Naujamiestietė neslepia: nors keleiviai ir piktinasi purvu, vežėjų auklėti nedrįsta.
„Jei garsiai nusistebim tokia nešvara, iš vairuotojo išgirstam: džiaukitės, kad nors toks važiuoja.
Visą laiką jaučiamės kaip įkaitai, tarsi būtume kalti, jog važiuojame. Betgi būtent mes ir esame kasdienė tų vežėjų duona, mes mokame už kelionę. Kodėl rajono Savivaldybė juos toleruoja?“ – privačius vežėjus konkurse pasirinkusios ir juos kontroliuoti turinčios Savivaldybės pozicija stebisi A. Saladūnaitė.
Dulkės kainuotų brangiai
Keleivius Naujamiesčio kryptimi veža prieš ketvertą metų rajono Savivaldybės konkursą laimėjusi Vilniuje registruota bendrovė „Transporto centras“.
Rajono Savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis, iš žurnalistų išgirdęs, kad į kaimą kursuoja autobusas, kurio vidus labiau primena ką tik žvyrą gabenusį sunkvežimį, suskubo aiškintis su vežėju.
„Vairuotojas, atvažiavęs iš kito reiso, iš Pavašuokių, kur žvyrkelis, neišvalė autobuso. Savivaldybės sutartyje su vežėju yra nuostata, kad jei transporto priemonė neatitinka teisės aktų reikalavimų, tarp jų ir švaros, yra numatyta bauda“, – komentavo Savivaldybės atstovas.
E. Lunskis teigia žodžiu įspėjęs vežėją, jam bus pateiktas ir rašytinis įspėjimas, o jei toliau nesilaikys reikalavimų, bus pritaikyta piniginė bauda – 700 eurų.
Direktorius tikina, kad keleivių skundų dėl netvarkingų autobusų Savivaldybė nesulaukianti.
„Kai po konkurso pasikeitė vežėjai, nelabai prisimenu, kad būtume gavę skundų. Konkursą ir skelbėme turėdami tikslą, kad būtų atnaujintas transporto priemonių parkas ir keleiviams pagerėtų važiavimo sąlygos“, – kalbėjo E. Lunskis.
Autobusą išvalys
Savivaldybės įspėjimo dėl nešvaros sulaukusio „Transporto centro“ vadovas Panevėžyje Algimantas teisinosi, jog autobusų vidus dulkėtas dėl prastų rajono kelių. Visgi jis teigė pasirūpinsiantis, kad įmonės autobusuose nebeliktų storo dulkių sluoksnio.
„Važinėjame daugiausia žvyrkeliais, o lijo jau seniai. Gal ir vairuotojas apsileidęs. Jam tikrai priminsiu, kad išvalytų. Manau, čia nėra didelė problema. Bus gerai perspektyvoje. Tikėkit manim“, – tvirtino Algimantas.