Site icon sekunde.lt

Autentiška gatvė valdžios dėmesio nesulaukia

Panevėžio valdžios dėmesio nesulaukiančiai Birutės gatvei nepadeda ir norus pildantys raktai ant čia augančio Teisingumo medžio.

Panevėžio valdžios dėmesio nesulaukiančiai Birutės gatvei nepadeda ir norus pildantys raktai ant čia augančio Teisingumo medžio. Ši vieta po lietaus nuolat skęsta balose, o sausu metu istorinį grindinį nukloja dulkės.

2010 metais tiesiant vandentiekio ir kanalizacijos tinklus Birutės gatvėje darbininkai aptiko istorinį miesto grindinį. Jį ištyrę archeologai nustatė, kad tai – beveik 200 metų senumo radinys. Paaiškėjo, jog tuometė Panevėžio valdžia 1820 metais priėmė nutarimą akmenimis išgrįsti turgaus aikštę ir aplinkines gatves, tarp jų – ir Birutės.

Ilgą laiką šią gatvelę slėpė asfaltas ir galbūt istoriniai akmenys būtų taip ir prapuolę. Tačiau netikėtai aptiktas grindinys tapo istoriniu įvykiu šios vietos gyventojams bei čia seklyčią „Prie uosio“ įkūrusiam aludariui Vidmantui Perevičiui. Jis prieš septynerius metus sukėlė ant kojų valdžią ir pasirūpino, kad grindinys vėl nepradingtų po žemėmis.

Prašo pagalbos

Ta proga verslininkas kiekvienais metais ėmė rengti tradicines Birutės gatvės šventes. Tačiau pasididžiavimas grindiniu greitai išblėso.

„Prie šešerius metus mums pavyko išsaugoti gatvėje aptiktą akmenų grindinį. Bet per kelerius metus jis susmego, lietaus kanalizacijos praktiškai nėra. Gatvės pradžioje lietaus kanalizacijos šulinys visada užsikimšęs ir po lietaus toje vietoje telkšo balos. Vasarą grindinį nukloja dulkės – valdžia bent gatves valantį automobilį mums atsiųstų. Dabar patys vežamės savo darbininkus, kad parodytume šios vietos grožį. Girdime, kaip Panevėžys atsinaujina, tvarkomos gatvės, o mes – visiškai pamiršti“, – „Sekundei“ tvirtino V. Perevičius.

Dar kartą atkreipti valdžios dėmesį pašnekovas bandė ir šiemet surengdamas Birutės gatvės šventę. Praėjusį šeštadienį čia vyko žuvienės virimo varžytuvės, koncertas. Tačiau miesto valdininkų renginyje nesimatė.

„Buvau Savivaldybėje leidimo rengti šventę. Dar kartą kalbėjau apie gatvei reikalingą remontą“, – sakė verslininkas

V. Perevičius šmaikštavo, kad valdžios pagalbos prisikviesti nebepadeda ir gatvėje esantis perkūnijos kelis kartus degintas sausas uosis. Pagal pagonių tikėjimą, ant tokio medžio pakabinus raktą, išsipildo norai ir sulaukiama teisingumo.

V. Perevičius šmaikštavo, kad valdžios pagalbos prisikviesti nebepadeda ir gatvėje esantis perkūnijos kelis kartus degintas sausas uosis. Pagal pagonių tikėjimą, ant tokio medžio pakabinus raktą, išsipildo norai ir sulaukiama teisingumo. T.Šiaudinio nuotr.

Raktams vietos ant sausuolio kamieno beveik nebėra, o Birutės gatvės istorija reikalingų ausų niekaip nepasiekia.

Tvarkys jei liks pinigų

Kad istoriniam miesto grindiniui labai reikia remonto, sutinka ir Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėja Daiva Gasiūnienė. Jos teigimu, senieji gatvės akmenys yra istorinė miesto vertybė.

Tačiau, pasak vedėjos, reikia mąstyti, kaip būtų galima parodyti jų tikrąjį grožį. Dabar gatvė esą duobėta, nėra lietaus nuotekų kanalizacijos.

„Grindinys – lietuviškos kultūros bruožas, jis bet kuriam senamiesčiui suteikia jaukumo. Todėl reikėtų galvoti, kaip sutvarkyti šią vietą. Lietaus kanalai galėtų eiti gatvės šonuose. Galima būtų rekonstruoti grindinį, galbūt padaryti tik akmenų intarpus gatvėje“, – svarstė architektė.

Jos žiniomis, Birutės gatvę Panevėžio savivaldybė įtraukė į numatytą kompleksinę (URBAN) programą, per kurią ruošiamasi sutvarkyti Laisvės aikštę bei jos prieigas. Būsimi šio projekto darbai esą bus pristatyti liepos pabaigoje.

Miesto savivaldybės Strateginio planavimo, investicijų ir biudžeto skyriaus Investicijų projektų poskyrio vedėja Lina Bareikienė informavo, kad šiuo metu yra paskelbtas antrasis architektūrinės idėjos konkursas dėl Laisvės aikštės, jos prieigų, autobusų stoties prieigų kompleksinio sutvarkymo.

Daugiausia dėmesio, pasak Savivaldybės atstovės, šiame projekte yra skiriama aikštei, aplinkinėms gatvėms ir autobusų stočiai. O jei liks lėšų, bus tvarkoma ir Birutės gatvė.

Liepos 24 dieną paaiškės šio konkurso viešųjų pirkimų rezultatai.

Istorinė vertybė

Kultūros paveldo departamento Panevėžio skyriaus vyriausiosios specialistės Birutės Beresnevičienės duomenimis, Birutės gatvė patenka į Panevėžio miesto istorinės dalies teritoriją. Tai reiškia, kad čia esantys pastatai ir gatvių tinklai yra saugomi.

Be minėtos vietos, ardyti taip pat negalima Senamiesčio, Šermukšnių, Kanapių, Smėlynės, Šv. Zitos, Vasario 16-osios, Elektros gatvių bei Laisvės aikštės.

„Kaip žinoma, grindinys rastas 2010 metais. Didžioji jo dalis autentiška. Akmenys perkloti tik kanalizacijos šulinėlių vietose. Gatvė patenka į miesto istorinės dalies vertingų savybių sąrašą, taigi jos bet kokiu atveju išardyti negalima“, – patikino specialistė.

Galerija

Exit mobile version