Panevėžio vicemeras Petras Luomanas teigia, kad netikrų didvyrių garbinimas daro gėdą mūsų miestui ir visai šaliai.
„Kai atgavus nepriklausomybę buvo keičiami įvairūs pavadinimai, Kolūkiečių ir V. Montvilos gatvės buvo tiesiog pražiūrėtos. Atsiradusias klaidas privalome ištaisyti. Juk nemalonu, kad Panevėžyje garbinami mūsų valstybės priešai, kurie kovojo prieš laisvę“, – „Sekundei“ teigė P. Luomanas.
Prieš priimant galutinį sprendimą dėl gatvės pavadinimo keitimo, dar laukia netrumpas kelias. Planuojama, kad šią savaitę siūlymą aptars už miesto gatvių pavadinimus atsakinga darbo grupė, tada jį svarstys Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo komisija. Galiausiai, vasario ar kovo mėnesį, galutinį sprendimą priims miesto Taryba.
Per visus posėdžius ne tik teks atsakyti į klausimą, ar verta keisti nusistovėjusią tvarką, bet ir nuspręsti, koks pavadinimas gatvei būtų tinkamiausias. Vienas realiausių variantų – Aleksandro Jogailaičio vardas.
„Manome, kad tai būtų puikus pasirinkimas. Jis yra mūsų miesto įkūrėjas, tad parodyti pagarbą būtų išties gražu“, – svarstė P. Luomanas.
Priėmus sprendimą dėl naujo gatvės pavadinimo, jos gyventojams neteks gaišti laiko norint susitvarkyti įvairius dokumentus. Vicemeras žadėjo, kad visus formalumus turėtų sutvarkyti Savivaldybės administracija, o žmonėms tereiks priprasti prie naujojo pavadinimo.
Savivaldybės užmoju Panevėžiui suteikti daugiau lietuviškumo džiaugiasi ne visi. Dalis V. Montvilos gatvės senbuvių įsitikinę, kad tai tik lėšų švaistymas, o valdžia turėtų užsiimti svarbesniais darbais.
„Prieš daugybę metų, kai mirė Stasys Lozoraitis, valdantieji jau bandė keisti pavadinimą. Tačiau tą kartą pareiškėme pasipiktinimą, ir viskas buvo palikta po senovei. Labai tikiuosi, kad taip nutiks ir šįkart. Apskritai, jeigu jau taip norime atsikratyti sovietinio paveldo, kodėl niekam neužkliūna Salomėjos Nėries garbei pavadintos gatvės ir mokyklos? Čia gyvenu jau 50 metų ir noriu, kad viskas liktu taip, kaip yra“, – „Sekundei“ teigė V.Montvilos gatvės gyventoja Stanislava.
Prieš dešimtmetį į šią gatvę atsikėlusi Birutė taip pat nesidžiaugia naujove. Moteris įsitikinusi, kad nors okupacijos metai nebuvo malonus puslapis Lietuvos istorijoje, neturėtume bandyti jo išplėšti ir apsimesti, kad neturime praeities.
„Kodėl jums atrodo, kad sovietmečiu netekėjo saulė? Tuomet gyvenimas buvo normalus, tik reikėjo šiek tiek prilaikyti liežuvį. Tačiau tai mūsų istorija. Juk negalime iš istorijos ištrinti, kad prieš daugelį metų gyveno poetas Vytautas Montvila. Bandymas užmiršti savo praeitį sukelia tik papildomai vargo: turėsime keistis dokumentus, visiems draugams ir artimiesiems pranešti, kad niekur neišsikraustėme, tačiau adresas pasikeitė… Tai tik nereikalingi rūpesčiai. O valdžia turėtų rūpintis ne tokiomis smulkmenomis, o rimtomis problemomis“, – piktinosi panevėžietė.
Tačiau naujovių bijo ne visi.
„Manau, dauguma besipriešinančių yra pensininkai, kurie bijo naujovių ir paprastai nieko nenori keisti. Mes tikrai nesureikšminame šio klausimo. Prieš kurį laiką gavome informacinius laiškus, kuriuose žadama, kad jokiais popierizmais gyventojams rūpintis nereikės, tad neturiu dėl ko prieštarauti. O ir dabartinis pavadinimas nekelia pačių geriausių emocijų“, – tvirtino Lina.