Mažiau nei dešimt kilometrų nuo Panevėžio nutolusi Liūdynė jau būtų galėjusi didžiuotis sutvarkytu ir atnaujintu dvaro parku, jei ne rangovo ir rajono Savivaldybės užsitęsęs beprasmis bylinėjimasis. P. Židonio nuotr.

Atsikratyti rangovo padėjo bankrotas

Atsikratyti rangovo padėjo bankrotas

Mažiau nei dešimt kilometrų nuo Panevėžio nutolusi Liūdynė jau būtų galėjusi didžiuotis sutvarkytu ir atnaujintu dvaro parku, jei ne rangovo ir rajono Savivaldybės užsitęsęs beprasmis bylinėjimasis.

Ieškos naujų tvarkytojų

Teismas pripažino, kad Panevėžio rajono Savivaldybė neteisėtai buvo nutraukusi rangos darbų sutartį su dar prieš porą metų konkursą parkui sutvarkyti laimėjusia kupiškėnų įmone „Nodama“. Vis dėlto verslininkams ši pergalė teisme atnešė nebent moralinį pasitenkinimą įrodžius, kad be pagrindo buvo išvaryti iš Liūdynės.

Kol tęsėsi bylinėjimasis, bendrovė „Nodama“ priėjo liepto galą – maždaug prieš mėnesį jai paskelbtas bankrotas.

Rajono Savivaldybė dabar jau visai teisėtai užsakymą galės perleisti į kitas rankas. Nelikus „Nodamos“, Liūdynės dvaro parkui baigti tvarkyti rengiamasi skelbti naują viešųjų pirkimų konkursą. Iš tokios istorijos Savivaldybei irgi gali išeiti „monkės biznis“, jei naujas rangovas užsiprašytų daugiau, nei liko nesumokėta darbų neužbaigusiems kupiškėnams.

Įstrigo teismuose

Dėl Velžio seniūnijoje esančio Liūdynės dvaro parko sutvarkymo rajono Savivaldybė ir „Nodama“ sutartį pasirašė dar 2017-ųjų kovą. Joje numatyta, kad už darbą įmonei bus sumokėta 168,2 tūkst. Eur su PVM. Sutartyje buvo numatyta, kad sutvarkymo projekto parengimas užtruks tris, o patys darbai – 15 mėnesių. „Nodama“ atliko 72 procentus visų sutartyje numatytų darbų už 121 tūkst. Eur. O 2018-ųjų spalį įmonė sulaukė Savivaldybės pranešimo. Motyvuodama, kad rangovė gerokai atsilieka nuo darbų grafiko, Savivaldybė sutartį su įmone nutraukė. Visgi pulti ieškoti naujo rangovo jai sukliudė prasidėjęs bylinėjimasis.

Verslininkai kategoriškai nesutiko atsisakyti užsakymo ir kreipėsi į teismą. „Nodama“ įrodinėjo, jog parko sutvarkymas įstrigo ne dėl jos, o dėl projektuotojos – bendrovės „Panprojektas“ kaltės. Šiai laiku neatlikus savo darbo, kupiškėnai negali atlikti likusių darbų. Netgi ieškinio pateikimo teismui metu „Panprojektas“ dar nebuvo baigęs projekto parengimo darbų. Projektas parengtas tik 2019 metų pradžioje.

Laimėjo, bet bankrutavo

Teismas, įvertinęs ir verslininkų, ir rajono Savivaldybės pozicijas, pripažino, kad pastaroji neteisėtai nutraukė sutartį su „Nodama“. Nors rajono valdžia dar bandė kautis ir nutartį skundė, vis dėlto galutinis sprendimas liko nepakeistas.

Teismas pasisakė, kad Savivaldybei išdavus statybos leidimą, „Nodama“ per du mėnesius privalo baigti tvarkyti parką.

„Turėjome teisinių ginčų, aiškinomės teisme, buvome nutraukę sutartį, bet teismas kitaip pasisakė“, – pripažino rajono Savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis.

Nepaisant teismo sprendimo, „Nodama“ į Liūdynę sugrįžti nebegali – praėjusį mėnesį įmonei paskelbtas bankrotas.

„Mano darbo patirtyje turbūt pirmas toks atvejis, kai galioja rangos sutartis ir įvyksta rangovo bankrotas“, – sako E. Lunskis.

Jo teigimu, anksčiau ne kartą buvę, kai Savivaldybės užsakymus pelniusios įmonės bankrutavo, tačiau paskutinę ribą verslas pasiekdavo spėjęs įvykdyti sutartus darbus.

Šįkart, pasak E. Lunskio, su „Nodamos“ bankroto administratoriumi rangos sutartis dėl darbų Liūdynėje nutraukta maždaug prieš mėnesį. Savivaldybė dabar ieškos naujo rangovo projektui užbaigti. Naujam rangovui teks sutvarkyti takelius, aplinką, peržiūrėti želdinius. Savivaldybė skaičiuoja, kad likę nepadarytų darbų už maždaug 30 tūkst. eurų. Ar jai pavyks išsisukti su tiek pinigais, paaiškės, kiek už pirmtakų neužbaigtus darbus užsiprašys naujo konkurso laimėtojai.

Kaina gali kilti

Panevėžio rajono vicemeras Antanas Pocius pripažįsta, kad situacija susiklostė sudėtinga. Vicemeras neatmetė tikimybės, kad Savivaldybė patirs finansinių nuostolių – per porą metų nuo projekto pradžios statybos ir aplinkos tvarkymo darbai pabrango. Be to, ir naują rangovą surasti, pasak A. Pociaus, gali būti ne taip paprasta.

„Konkursas bus skelbiamas antrą kartą ir nebūtinai pasiseks rasti, kas atliks darbus už tą pačią likutinę kainą. Tokiu atveju Savivaldybė praranda pinigus“, – teigė A. Pocius.

Anot jo, maždaug kas trečiame rajone įgyvendinamame projekte tenka diena dienon dirbti su rangovais.

„Su jais tenka ir derybas vesti, ir bylinėtis. Gaištame laiką ir prarandame pinigus“, – aiškino A. Pocius.

Vicemero teigimu, verslininkai, matydami, kad nepavyks įgyvendinti projekto, patys sutarties nenutraukia.

„Blogiausia, kad jie savo noru neišeina. Matytų, kad nebeturi galimybių atlikti darbus, nutrauktų sutartį, o dabar tampomės ilgai ir galų gale pasako – viskas. Turėtų elgtis garbingai, bet yra šiek tiek kitaip“, – tvirtina mero pavaduotojas.

Matė korupciją

Bankrutavus „Nodamai“, pragyvenimo šaltinio neteko maždaug 50 jos darbuotojų. Daugiausia jų – kupiškėnai, pora panevėžiečių. Įmonės atstovai tvirtina, kad prie tokios baigties prisidėjusi ir Panevėžio rajono savivaldybė.

„Teismas pripažino, kad Savivaldybė sutartį nutraukė neteisėtai, įpareigojo mus užbaigti darbus per du mėnesius nuo statybos leidimo išdavimo, bet šio taip ir nesulaukę bankrutavome. Per tą laiką jokiuose kituose konkursuose nedalyvavome – buvome pasiruošę bet kurią dieną sugrįžti tvarkyti parko. Negalėjome numatyti, kad to statybos leidimo taip ir nesulauksime“, – teigė buvęs bendrovės direktorius Edvinas Gražulis.

Priėjo liepto galą, bet užvirė košę

Tai buvo ne vienintelis šios įmonės ginčas su Panevėžio rajono savivaldybe. Maždaug tuo pačiu metu verslininkai kovėsi ir dar dėl dviejų iš jų rankų sprūdusių užsakymų.

Kupiškėnų įmonė teigė susidūrusi su konkurentės „Panevėžio melioracijos“ protegavimu Panevėžio rajono savivaldybėje.

Dar 2018-aisiais „Nodama“ buvo paskelbta dar vieno rajono Savivaldybės skelbto konkurso potencialia laimėtoja, bet antrąją vietą užėmusi „Panevėžio melioracija“ apskundė sprendimą, motyvuodama, kad „Nodama“ restruktūrizuojama ir turi skolą „Sodrai“. Savivaldybė tuomet nutraukė pirkimo procedūrą. „Nodama“ kreipėsi į teismą ir Savivaldybės veiksmai buvo pripažinti neteisėtais. Vėliau atmestas ir Savivaldybės skundas. Tokia pati situacija susiklostė ir dėl kito pirkimo. Jį laimėjusi kupiškėnų bendrovė galop iš konkurso buvo pašalinta. Teismas ir šį pašalinimą pripažino neteisėtu.

„Turėjome teisinių ginčų, aiškinomės teisme, buvome nutraukę sutartį, bet teismas kitaip pasisakė.“
E. Lunskis

„Nodamai“ tai vėlgi reiškė moralinę pergalę, bet ne pajamas užtikrinantį užsakymą. Kol vyko teisminiai ginčai, Savivaldybė iš naujo paskelbė pirkimą tiems patiems darbams. Užsakymą laimėjo „Panevėžio melioracija“.

Įtarusi, kad šioji, su rajono meru Povilu Žaguniu ryšių turinti įmonė yra proteguojama rajono Savivaldybės viešuosiuose pirkimuose, „Nodama“ kreipėsi ir į Specialiųjų tyrimų tarnybą, ir į Konkurencijos tarybą.

Šioji gerokai papurtė Panevėžio melioratorių įmonės sąskaitas. Už kartelinius susitarimus dalyvaujant viešųjų pirkimų konkursuose įmonei skirta daugiau nei 200 tūkst. eurų bauda.

„Tikiuosi, kad ir mes savo skundu prisidėjome prie baudos „Panevėžio melioracijai“. Į teisėsaugą kreipėmės, kad ir kitos įmonės galėtų ateiti į rinką“, – sako E. Gražulis.

Panevėžio apygardos teisme nuo šių metų pradžios nagrinėjama baudžiamoji byla, kurioje „Panevėžio melioracija“ ir penki fiziniai asmenys, tarp kurių yra ir Panevėžio rajono savivaldybės specialistai, kaltinami piktnaudžiavimu bei dokumentų klastojimu.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų