Nuo šių metų pradžios pasikeitus pensijų apskaičiavimo tvarkai, gyventojai gali aiškiai matyti, kaip kinta jų teisės į senatvės pensiją ir apskaičiuoti, kokios pensijos jie gali tikėtis. „Sodra“ antradienį pristatė atnaujintą prognozuojamos pensijos skaičiuoklę.
„Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius teigė, kad žmonės „Sodros“ svetainėje galės sužinoti visą informaciją apie savo pensiją ir ją „susiprognozuoti“.
„Naujas įstatymas kažko labai radikaliai nepakeitė, bus suskaičiuotas kiekvieno žmogaus stažas, ką įvedė naujo – tai apskaitos vienetai, taškai. (…) (Gyventojas – BNS) matys, kiek žmogus įgijęs iki 2017 metų gruodžio 31 dienos stažo, kiek įgijęs tų vadinamųjų apskaitos vienetų – taškų. Kita opcija, kad bus galimybė susiprognozuoti savo pensiją. Tai pagrindiniai dalykai, kuriuos parodysime kiekvienam dirbančiajam“, – antradienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė M. Sinkevičius.
„Sodros“ vyriausioji patarėja Julita Varanauskienė teigė, kad skaičiuokle galima modeliuoti situaciją – keisti stažą, sukauptų taškų skaičių, atlyginimą, kurį tikimasi gauti.
„Stažo ir taškų sistema supaprastina sistemą, žmonėms lengviau susivokti savo teises. Bet tikrindami, kaip žmonės supranta sistemą, sueiname į tai, kad žmonėms rūpi, o kiek tų eurų bus. Atnaujinome skaičiuoklę atsižvelgdami ir į ekonomines prognozes. Yra galimybė pasirinkti ir apskaičiuoti prognozuojamos pensijos dydį“, – spaudos konferencijoje kalbėjo J. Varanauskienė.
Skaičiuoklėje pateikta prognozuojama pensija, atsižvelgus į jos indeksavimo koeficientus per visą laikotarpį, jos dydis dabartine pinigų verte (atmetus infliacijos poveikį).
Gyventojai gali sužinoti, kiek „Sodra“ jiems išmokėtų pensijos per vidutinį senatvės pensijos laikotarpį. Statistikos departamento duomenimis, sulaukę 65-erių, žmonės vidutiniškai gyvens ir senatvės pensiją gaus dar 17 metų.
Nuo metų pradžios pensiją sudaro bendroji dalis, kurios dydį lemia viso gyventojo sukaupto stažo ir būtinojo stažo senatvės pensijai gauti santykis, ir individualioji dalis, kuri priklauso nuo per gyvenimą sumokėtų socialinio draudimo įmokų, perskaičiuojamų į taškus.