Site icon sekunde.lt

Atlyginimai kyla – darbuotojai pagerėjimo nejaučia

„Sekundės“ nuotr.

Su atlyginimais, regis, vyksta tikra mistika. Statistikos departamentas skelbia, jog vien pastarąjį ketvirtį vidutinė alga Aukštaitijos sostinėje ūgtelėjo maždaug 4 proc. Per visus metus šis šuolis dar didesnis. Vis dėlto Panevėžio regiono dirbančiųjų atlyginimai gerokai atsilieka ne tik nuo Vilniaus.

Statistikos departamento duomenimis, vien pastarąjį ketvirtį Lietuvoje vidutinė alga vėl augo 1,5 proc., o Panevėžyje – ir visais 4 proc.

„Buvo toks pojūtis“, – apie paskutiniais mėnesiais kilusį atlyginimą sako vadybininkas iš Panevėžio Ernestas Duoblys.

Jo alga popieriuje pakilo 40 eurų, į rankas – apie 20 eurų. Tačiau dėl to panevėžietis netapo turtingesnis. Kai kurių prekių kainos augo net 200 proc. ir ribos, regis, dar nematyti.

„Atsiradusi masinė panika dėl skurdo kelia kainas reikia ar nereikia. Nenusipirks žmogus šiemet didelės eglės, dėl to pardavėjas neturės už ką mokėti didesnės algos savo darbuotojams. Po to verslininkas ims mažinti užsakymų, darbo mažės transporto bendrovėms. Bet įmonėms dar reikės padengti mokesčius valstybei, tad jos vėl atsisuks į išlaidas darbuotojams“, – apie uždarą kainų ir atlyginimų ratą kalba vadybininkas.

Šiame rate jaučiasi atsidūrę ir daugybė panevėžiečių, kuriems „Sekundė“ uždavė tą patį klausimą, ar pajuto augančius atlyginimus.

„Aš galiu pasakyti, kaip maisto produktų kainos kilo, bet algas kad kam keltų – negirdėjau iš aplinkinių“, „Niekas nepadidėjo, tik kainos kosminiu greičiu didėja“, „Nepakilo nė centu“, „Jau keleri metai gaunu tą patį atlyginimą ir nė centu daugiau“ – „Sekundei“ internete komentavo panevėžiečiai.

Dvi Lietuvos

Visgi Statistikos departamentas konstatuoja, kad vidutinis mėnesinis darbo užmokestis „popieriuje“ per ketvirtį išaugo visose apskrityse – nuo 0,8 proc. Tauragės iki net 3,4 proc. Panevėžio regionuose.

Naujausiais duomenimis, rudenį statistinis Lietuvos gyventojas uždirbdavo vidutiniškai 1598 eurų neatskaičius mokesčių, arba 1012 eurų į rankas. Tai yra 2 proc. daugiau nei vasarą ir beveik dešimtadaliu daugiau nei pernai tokiu pačiu metu.

Statistikos departamentas teigia, kad darbo užmokesčio pokyčiams šių metų trečią ketvirtį įtakos turėjo dėl pandemijos laikinai sustabdytų veiklų atnaujinimas, didesnis darbo dienų skaičius, sezoniniai svyravimai ir kitos priežastys.

Kaip jau įprasta, didžiausiais atlyginimais regionus lenkia Vilnius. Sostinėje atlyginimas neatskaičius mokesčių trečią metų ketvirtį pasiekė vidutiniškai 1769 eurus.

Likusių Lietuvos regionų gyventojų algos mažesnės vidutiniškai 305 eurais. Ir ši nelygybė tirpsta itin lėtai. Nuo vasaros skirtumas sumažėjo tik 10 eurų.

Panevėžio apskrityje vidutinis atlyginimas neatskaičius mokesčių trečią šių metų ketvirtį siekė 1368 eurus, tai yra apie 881 eurą į rankas. Šis rodiklis per tris mėnesius pakilo 3,4 proc., o per metus 8,1 proc.

Panevėžio regioną atlyginimais lenkia ne tik vilniečiai, bet ir Kauno, Klaipėdos, netgi Telšių apskritys.

Pajamos augo

Augančias gyventojų pajamas rodo ir statistikos ekspertų surinkti skaičiai savivaldybėse. Teigiama, jog vidutinis mėnesinis darbo užmokestis išaugo 54 savivaldybėse iš visų 60.

Panevėžio mieste atlyginimai, Statistikos departamento duomenimis, nuo vasaros augo 4 proc. Dirbantys žmonės Aukštaitijos sostinėje į rankas gauna vidutiniškai apie 923 eurus, o tai yra 1442 eurai „ant popieriaus“.

Per metus Panevėžyje vidutinė alga pakilo net ir 8,5 proc. Nepaisant to, miestas prie Nevėžio pagal vidutinį darbo užmokestį tėra vienuoliktas Lietuvoje.

O štai Panevėžio rajono dirbantieji, pasak Statistikos departamento, tenkinasi 1290 eurų (837 eurai – atskaičius mokesčius) atlyginimu.

Pagal vidutinį darbo užmokestį Panevėžio rajoną pralenkė 31 šalies savivaldybė.

Didžiausią darbo užmokestį – 1 821,5 euro – gauna Vilniaus miesto įmonių, įstaigų ir organizacijų darbuotojai.

Mažiausiai – 1 080,7 euro – uždirba zarasiškiai. Jų vidutinis atlyginimas net 740,8 euro mažesnis nei vilniečių.

Daugėjo dirbančiųjų

Statistikos ekspertų pastebėjimu, pastaruoju metu mažais žingsneliais augo ir darbuotojų gretos.

Panevėžio regione darbo rinka rudenį padidėjo 1,5 proc. darbuotojų, per metus – 2,5 proc.

Pačiame Panevėžio mieste trečią šių metų ketvirtį dirbo apie 36,5 tūkst. gyventojų, rajone – 8,5 tūkst.

Pastarosiose savivaldybėse darbuotojų skaičius per metus keitėsi tik vos daugiau nei 3 proc.

Tačiau net 10,1 proc. darbingų panevėžiečių mina Užimtumo tarnybos slenksčius, rajone bedarbių gretos siekia 11,3 proc.

Exit mobile version