Kone du šimtus naujų atliekų konteinerių aikštelių Panevėžyje įrengianti Savivaldybė susidūrė su gyventojų pasipriešinimu. Šie nori patogesnės infrastruktūros, bet tik kuo toliau nuo savo kiemo. Dėl to įstrigo jau ne vienas pradėtas projektas.
Panevėžio Algirdo g. 21-ojo namo gyventojai surinko parašus prieš planuojamą naują atliekų konteinerių aikštelę daugiabučio kieme. Iki šiol kelios tokios talpyklos mišrioms atliekoms ir rūšiuojamiems daiktams stovėdavo ant Algirdo gatvės šaligatvio. Vietos gyventojai pasakoja, kad čia savo „turtą“ žmonės neša iš kelių aplink esančių namų, tad atliekos iš konteinerių ima lipti net per kraštus.
Tačiau kai Savivaldybė suplanavo naują, higienos reikalavimus atitinkančią konteinerių aikštelę Algirdo g. 21-ojo kiemo teritorijoje, žmonės sukilo.
„Iš pradžių aiškino, kad aikštelė stovės visai kieme, šalia mūsų automobilių stovėjimo vietų. Dabar gavome laišką, jog ją perkels kiek arčiau gatvės, bet vis tiek mūsų teritorijoje. Mums nepatinka, kad kelių namų šiukšles neš tiesiai mums į kiemą. Toliau kaupsis šiukšlių krūvos, bet jau po mūsų langais“, – piktinosi daugiabučio bendrijos pirmininkas Romualdas Kavaliauskas.
Jis surinko kaimynų parašus ir motyvuodamas, jog aikštelei parinkta vieta daugiabučio namo išnuomotame žemės sklype, nusprendė užkirsti kelią pokyčiams. Gyventojai siūlo šiukšlėms tinkamą kampą rasti tolėliau nuo kiemo.
„Išsinuomojome valstybinės žemės sklypą aplink namą iš Nacionalinės žemės tarnybos. Pagal sutartį į mūsų dabartinę teritoriją neįeina jokia atliekų aikštelė“, – kalbėjo R. Kavaliauskas.
Nuoma neapsaugo
Panevėžio savivaldybės Investicijų projektų skyriaus projektų vadovė Violeta Lauraitienė sutinka, kad Algirdo g. 21-ojo daugiabučio namo bendrija iš tiesų yra išsinuomojusi žemės sklypą. Tačiau nuomos pagal panaudą sutartyje yra punktas, kad nuomininkai neturi teisės prieštarauti įsigytame sklype vykstantiems projektams.
„Išsinuomojo žemę 2019 m. pabaigoje tikriausiai tam, kad mums sukliudytų. Gal dešimt kartų jau buvome susitikę su gyventojais, apžiūrinėjome pačią vietą. Konfliktą dėl aikštelės kelia ir daugiabučio namo pirmininkas, ir šalia esančio pastato savininkai. Galiausiai prašome iki kovo 25 dienos patiems nurodyti, kur statyti tuos konteinerius“, – sako V. Lauraitienė.
Konteinerių nepageidaujantys gyventojai, anot jos, tokią infrastruktūrą norėtų nugrūsti kuo toliau, link kitų kaimynų. Tačiau tokių objektų įrengimą apibrėžia krūva teisės aktų reikalavimų ir atliekų konteinerių neįmanoma statyti, kur papuola.
„Dabar gatvėje stovintys konteineriai taip pat neatitinka naujų reikalavimų jų aikštelėms, neišlaikomi atstumai iki inžinerinių tinklų, kelių sankryžų, kitų atliekų aikštelių. Todėl ir privalome juos perkelti į tinkamą vietą. Toji, kurią mums nurodo prieštaraujantys gyventojai, irgi netinka, nes vėl būtų pažeisti teisės aktuose numatyti atstumai“, – aiškino specialistė.
Todėl užuot stačiusi aptvertą, tvarkingą šiukšlių konteinerių aikštelę daugiabučio namo kieme, kaip buvo planuota iš pradžių, dabar Savivaldybė svarsto ją įkurdinti vos keli žingsniai nuo dabartinės jos vietos. Tokiu atveju aikštelė liks be tvoros.
„Nieko su ta aikštele nebedarysime, kaip priklausytų pagal projektą. Liks tie patys konteineriai, tik šiek tiek juos pastumsime, kad atitiktume atstumus. O jei bendrijai tai nepatinka, gali kreiptis į teismą, nuomos sutartyje jie įsipareigojo netrukdyti. Mes vadovaujamės įstatymu“, – pabrėžė V. Lauraitienė.
Ne savam kieme
Atliekų konteinerių aikštelė Algirdo g.– viena iš projekto, pagal kurį Savivaldybė nuo pernai įrengija 143 antžemines, aptvertas ir išgrįstas trinkelėmis.
Kartu toliau įrengiamos ir požeminės aikštelės. Jų Panevėžyje jau dabar yra 20, dar planuojama pastatyti 15.
„Šis didelis darbas įpusėjęs, daug kur konteinerius perstumdome, tačiau panašūs konfliktai su gyventojai trukdo nuosekliai dirbti. Turime ne vieną vietą Panevėžyje, kur žmonės prieštarauja įrengiamai aikštelei. Tvarkingų konteinerių reikia, bet kad tik ne savam kieme“, – pastebėjo V. Lauraitienė.
Atliekų aikštelių atnaujinimo ir naujų įrengimo projektas privalo būti užbaigtas iki metų pabaigos. Dažnu atveju tokią plėtrą stabdo ir bėdos dėl požeminių tinklų – ryšių, elektros, dujų, kurių apsaugos zonos yra gana didelės.