Daugiau nei 2 hektarų ploto buvusios Panevėžio spirito gamyklos teritorijos planas jau ne kartą gulėjo ant architektų stalo. Nuo pat 2005-ųjų, kai bankrutavo minėtoje vietoje veikusi įmonė „Sema“, daugelis nė neabejojo, kad gardus kąsnelis miesto centre laisvas ilgai nebus. Po poros metų bankrutavusią „Semą“ nupirko Kipre registruota bendrovė „Paltrex Holding Limited“. Tais pačiais metais nuosavybės teisė buvo perleista „Paninvest“ bendrovei. Ji taip pat tapo ir ilgalaike valstybinės žemės nuomininke.
Netrukus naujieji savininkai nugriovė gamyklą ir prakalbo apie planus prestižinėje vietoje statyti modernių daugiabučių namų bei biurų kvartalą, visą teritoriją paversti rekreacine ir turistine zona. Bankrutavusios „Semos“ bendrovės teritorijos sutvarkymo detalusis planas ir jo maketas buvo pristatytas net Panevėžio miesto savivaldybei.
Tačiau vizija išblėso ir vėl atgimė tik po dešimtmečio. „Semos“ turto savininkai dabar vėl bando Panevėžiui pasiūlyti daugiabučių namų kvartalą. Naujasis projektas jau patvirtintas Panevėžio architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos. Per savaitę vizijos autoriai dar turėtų pagalvoti apie kvartalo aplinkos užpildymą ir apželdinimą.
„Praeityje turėjome kelis projekto planus, bet užklupo krizė, paskui vėl kiti rūpesčiai ir problemos. O mes dirbame be bankų pagalbos. Dabar vėl sulaukėme palankaus meto ir stengiamės dirbti“, – apie atgijusį sumanymą „Sekundei“ sakė įmonės „Paninvest“ vadovas Artūras Nersesianas ir pridūrė, kad dėl savo idėjų trejus metus sugaišo mindamas valstybinių institucijų slenksčius.
Pašnekovo teigimu, per dešimtmetį pasikeitė ir jo paties lūkesčiai dėl naujo kvartalo. Čia verslininkas dabar mato daugiau pritaikytas sąlygas jaukiai gyventi ir mažiau vietos palieka komercijai. Kvartalas turėtų priminti europietišką senamiestį. Mažos kavinukės, parduotuvėlės, vadinamieji butikai, kursis gyventojų kaimynystėje.
Bet įvažiuojančiuosius į naująjį kvartalą pirmasis pasitiks nemažas komercinės paskirties pastatas. Pasak sumanytojų, nors dar iki galo neapsispręsta, čia gali įsikurti prekybos centras. Minėto statinio pamatai jau dabar klojami. A. Nersesianas sutinka, kad toks objektas ne itin puošia gyvenamąjį kvartalą ant upės kranto, bet tai esą jau verslas.
Nauju prekybos centru Respublikos gatvėje priešais jau esantį panašų nepatenkintas ir pats kvartalo architektas Valdas Klimavičius. Todėl atsargai specialistas turi sumanymą komercinį statinį paversti pusiau viešbučiu.
Visą projektą prie Nevėžio architektas sukūrė per mėnesį, nes investuotojas davė skubų užsakymą.
„Vieta – tikrai rekreacinė, bet jai suplanuoti reikėjo palaužyti galvą, nes sklypas – trikampis. Po visų eskizavimų ir ieškojimų suradome bendrą sprendimą. Iš pradžių buvo minčių čia ir pramogų, ir daugiau prekybos įkurti, bet galiausiai likome prie gyvenamųjų namų kvartalo“, – apie visą savo darbą ėmė pasakoti V. Klimavičius.
Minėtame kvartale turėtų atsirasti 3–6 aukštų daugiabučiai namai su 90 butų. Viršutiniuose aukštuose jie bus lofto tipo, per du aukštus ir su terasomis ant stogo. Apatiniuose aukštuose turėtų būti įrengti garažai, kad kuo mažiau automobilių stovėtų lauke ir nedarkytų jaukaus vaizdo. Čia taip pat galėtų įsikurti parduotuvėlės, kavinukės, jų esą nebus per daug.
„Kvartale atsiras šiuolaikinės architektūros, bet per daug modernumo ar įmantrumo nebus. Čia turėtų dominuoti gamta, tad daug dėmesio skirsime apželdinimui“, – aiškino architektas.
Gyvenamieji butai įsikurs ir paveldosaugos saugomame buvusiame mielių fabrike. Jo pastatas aptvarkytas, bet dar prastokos būklės. Visame sklype nėra jokių komunikacijos tinklų.
Visas kvartalas, architekto teigimu, kuriamas taip, kad miestui kuo labiau atsivertų upė ir gražus kraštovaizdis. Pašnekovas net yra numatęs vietą valčių prieplaukai ant upės kranto, nors Nevėžiu irkluotojai aktyviai nesidomi.
Tačiau įgyvendinus projektą, anot jo, dar baisiau atrodys Kranto gatvės mediniai namukai ir seni sovietmečio pastatai, kurie ateityje gali net ir visai nunykti.
Anksčiau V. Klimavičius tokius projektus Panevėžyje vertindavo skeptiškai. Tačiau Molainių gatvės pavyzdys su mažu kvartalu, anot jo, parodė, kad žmonėms reikia naujų namų.
„Yra žmonių, kurie nori gyventi erdviai, patogiai, gražioje vietoje, bet nesirenka privataus namo. Tad šie daugiabučiai jiems turėtų tikti. Be to, yra važinėjančiųjų iš kitų miestų dirbti į Panevėžį – pats turiu pažįstamą, kuri čia kas dieną atkanka iš Anykščių ir mielai nusipirktų naują butą“, – sakė pašnekovas.
Galiausiai, anot jo, investuotojas nesiimtų tokių planų, jei nebūtų išnagrinėjęs visos tokio nekilnojamojo turto rinkos bei jos poreikių.
„Paninvest“, įmonės vadovo teigimu, į naują kvartalą ketina investuoti apie 15–20 mln. eurų.
„Panevėžyje yra daugiau nei 5000 senų namų, galbūt iš jų kai kas norės ateiti į naująjį kvartalą. Jau dabar domimasi mūsų projektu. Ne visi nuo algos iki algos gyvena, o įsikurti miesto centre, prie upės visi nori. Bet jei naujakurių neprisirinks, statybos truks ilgiau“, – tvirtino A. Nersesianas.
Kada išdygs visas kvartalas, verslininkas negali prognozuoti. Bet pirmieji darbai čia turėtų prasidėti gegužės mėnesį, kai bus imtasi buvusio mielių fabriko.
Komentarai
Kaip ten bebus, vistiek gražiau nei dabar plikas laukas su prekybcentrio pamatais
O gal tame mielių fabrikėlyje galima būtų įrengti samagono fabrikėlį? Aš už paveldą! Balsuokime.
bomzai is kotedzu galetu ten apsiprekint