Žmones žavi jaukumas, spalvotų lempučių gausa, žinoma, mielos dovanėlės, tačiau svarbiausia, kad ši šventė dažniausiai visus sujungia, skatina skleisti meilę, daryti gera. Visi mėgsta Kalėdas, tačiau ne visi girdėjo įdomius faktus apie šią šventę.
Ar žinojote, jog Kalėdų šventimas anksčiau buvo neteisėtas? Tuo metu, kai puritonai apsigyveno Bostone, švęsti Kalėdas tiesiog buvo uždrausta. 1659–1681 m. visiems, kurie buvo pagauti besilinksminantys per Kalėdas, grėsė bauda. Po revoliucijos 1789 m. gruodžio 25 diena buvo tokia nesvarbi, kad JAV kongresas net surengė savo pirmąją eilinę sesiją. Kalėdos beveik dar šimtmetį nebuvo paskelbtos švente. Regis, ne tik filme, bet ir realiame gyvenime egzistavo grinčai, norėję iš žmonių pavogti Kalėdas.
Kiekvienais metais laiškai Kalėdų Seneliui užplūsta pašto skyrius visame pasaulyje ir priverčia tėvus sukti galvą, kaip į juos atsakyti arba paaiškinti mažiesiems, kodėl jų laiškas pasimetė. O štai Kanados pašto sistema jau atpažįsta specialių, būtent Kalėdų Seneliui suteiktą pašto kodą „HOHOHO“. Bet kuris laiškas su šiuo pašto kodu yra atplėšiamas ir į jį visada atrašoma.
O Prancūzijoje galioja įstatymas dėl laiško Kalėdų Seneliui. Prancūzų valdžia į Kalėdų Seneliui skirtus laiškus žiūri labai rimtai. 1962 m. priimtas įstatymas numato, kad į kiekvieną Kalėdų Seneliui skirtą laišką privaloma atsakyti atvirlaiškiu, pasirašytu paties Pere Noel (prancūziškas Kalėdų Senelio vardas).
Ar esate girdėję apie vieną gražiausių riteriškumo pavyzdžių, kuris nutiko I pasaulinio karo metais? Po penkių mėnesių intensyvios kovos karo zonoje – Kūčių naktį, kareiviai pradėjo traukti kalėdines giesmes. O Kalėdų rytą vokiečiai išdrįso išlipę iš apkasų pasveikinti savo priešus linkėdami jiems gražaus gyvenimo. Kai kurie net keitėsi cigaretėmis tarsi kalėdinėmis dovanomis.
Svarbus įspėjimas: nepamirškite palaistyti savo papuoštos kalėdinės eglutės. Išdžiūvusios eglutės kasmet sukelia apie šimtą gaisrų, vidutiniškai nusineša 10 žmonių gyvybių ir pridaro didžiulių nuostolių. Įsiplieskusi kibirkštis sugadins ne tik jūsų šventinę nuotaiką, bet ir į iškvietimus reaguojančių ugniagesių gelbėtojų.
Ne tokia graži Kalėdų pusė – šiuo laikotarpiu mes išsiunčiame daugiau nei toną įvairiausių pakuočių, kurios vėliau tiesiog nukeliauja į šiukšliadėžę.
JAV pašto tarnyba apskaičiavo, jog tarp Padėkos dienos ir Naujųjų metų dienos pernai jie pristatė apytiksliai 910 milijonų pakuočių, beveik 15 milijardų laiškų. Dovanos artimiesiems, atvirukai, laiškai Kalėdų Seneliui – rimta problema dėl šių dienų rykštės – aplinkos taršos.
Kalėdos daugeliui siejasi su filmuose, atvirukuose bei animaciniuose filmukuose matomu vaizdu, kai Senelis savo rogėmis skrieja dangumi. Daugelis galvoja, kad šis vaizdinys – Volto Disnėjaus nuopelnas. Tačiau tikrai ne. Iki šiol mums puikiai žinomas vaizdas buvo sukurtas Viljamo Irvingo, pasakojimo apie begalvį raitelį autoriaus. Vienoje jo knygoje Kalėdų Senelio vaizdinys buvo nupieštas kaip sapnas.
Beje, JAV mokslininkai pabandė apskaičiuoti, koks turėtų būti Kalėdų Senelio rogių greitis, kad jis galėtų per vieną naktį apkeliauti viso pasaulio vaikus. Jeigu tai būtų realybė, tai Senelis per vieną sekundę turėtų aplankyti net 822 namus, o kad spėtų aplankyti visus – skristi apie 1050 km per valandą greičiu.
Kai kurios šeimos Kalėdų vakarienei kepa kalakutą, kitos – sultingą kumpio gabalą. Pagal „Google Trends“ duomenis, „Google“ paieškos sistemoje gruodžio mėnesį karaliauja trys raktažodžiai – „keptas kumpis“ „keptas kalakutas“ ir „kepta antis“. Nepaisant visų šventinių patiekalų pasiūlos, pjaustytas kumpis išlieka populiariausias Kalėdų stalo pasirinkimas.
Londono gyventojai ir turistai tikriausiai žino ikoninę eglę, kuri kiekvienais metais iškyla kone iki dangaus Trafalgaro aikštėje. Tačiau tik nedaugelis žino, iš kur šis medis atkeliauja. Kasmet nuo 1947 m. Norvegijos gyventojai dovanoja eglę Londono žmonėms. Pasirodo, jie dovanoja medį, dėkodami už Didžiosios Britanijos paramą Norvegijai Antrojo pasaulinio karo metais.
Antrojo pasaulinio karo metais Jungtinių Amerikos Valstijų bendrovė, gaminanti žaidimų kortas, suvienijo jėgas su Amerikos ir Didžiosios Britanijos žvalgybos agentūromis, kad sukurtų labai ypatingą kortų kaladę. Jie jas įteikė sąjungininkams karo belaisviams kaip kalėdines dovanas, kurios padėjo jiems pabėgti iš Vokietijos belaisvių stovyklų. Kiekviena korta buvo kruopščiai sudrėkinama ir nulupamas pirmasis jos sluoksnis. Po juo slėpėsi pabėgimo kelių žemėlapiai. Sutikite, kartais tiesa atrodo keistesnė už pačią fantastiką.
Pas mus įprasta generalinę tvarką namuose atlikti pavasarį, tačiau Jamaikos gyventojai iš peties namuose darbuojasi prieš pat Kalėdas. Daugybė šeimų net perdažo namų sienas, karpo gyvatvores, pakabina naujas užuolaidas ir kitaip intensyviai valo ir gražina namus.
Mandarinų kalba žodis „obuolys“ skamba labai panašiai kaip žodis „taika“, todėl per daugelį metų Kinijoje išsivystė įdomi tradicija. Daugybė šeimų per Kalėdas suvalgo bent po vieną obuolį, kaip artėjančių metų taikos ir ramybės simbolį.
Per Kalėdas pasibučiuoti po amalo šakele buvo pradėta būtent Didžiojoje Britanijoje. Atsisakyti bučinio laikoma blogu ženklu. Kai kuriose šeimose laikomasi tradicijos bučiuotis tiek kartų, kiek ant amalo šakelės yra uogyčių, po kiekvieno bučinio nuskinant po vieną. Nustoti bučiuotis galima tik nuraškius visas uogas.
Naujojoje Zelandijoje Kalėdos dažniausiai švenčiamos paplūdimyje, su šaltu kumpiu ir salotomis. Kalėdų Senelis dėvi „džandalus“ – specifinius sandalus bei juodus marškinėlius, o vaikai jį vaišina alumi ir ananasų gabaliukais.
Nuo 2010 metų Arizonos „Scottsdale ginklų klube“ vyksta neįprasta fotosesija. Visi norintieji gali nusifotografuoti su Kalėdų Seneliu, kuris pozuoja įsikibęs AK-47 ginklą. Neramūs laikai – net ir Kalėdų Senelis turi būti pasiruošęs.
Naujųjų metų išvakarėse Ispanai dėvi raudonus apatinius, norėdami pritraukti sėkmę. Tiesa, viename nedideliame Ispanijos kaimelyje ši tradicija kiek įdomesnė. Gyventojai ten bėga gatvėmis dėvėdami tik raudonus apatinius.