"Sekundės" archyvo nuotr.

Apskrities darbo rinkoje papūtė teigiami vėjai

Apskrities darbo rinkoje papūtė teigiami vėjai

Panevėžio teritorinės darbo biržos prognozėmis, šiemet apskrityje bus įsteigta per du tūkstančius darbo vietų – du kartus daugiau nei likviduota.

Ir nors šiek tiek neapibrėžtumo darbo rinkoje turėtų įnešti geopolitinė situacija, tikimasi, jog darbo jėgos pasiūlos rodikliai ir šiemet nuosekliai mažės.

Panevėžio darbo biržos Klientų aptarnavimo departamento vyriausioji specialistė Jurgita Grigalionienė irgi patvirtina, kad, palyginti su praėjusiais metais, didelių pokyčių nėra. Džiugina tai, kad, pagal darbdavių apklausą, artimiausiais mėnesiais pramonėje planuojama įdarbinti daugiau žmonių nei paslaugų sektoriuje.

Mažiausiai šansų turės paštininkai

Šiemet išaugo galimybės įsidarbinti baldų apmušėjams bei giminiškų profesijų atstovams. Baldų pramonei reikia ir siuvėjų. Pasak J. Grigalionienės, greičiausiai dėl plėtros baldų gamintojai pradėjo prašyti daugiau darbuotojų.

Palyginti su 2016-aisiais, gal šiek tiek mažiau reikia siauro profilio statybininkų. Nepaisant to, kad statybos po truputį traukiasi, plataus profilio statybininkai vis dar turi dideles galimybes įsidarbinti. Apskrityje reikia ir dirbančių metalo apdirbimo sektoriuje specialistų.

Kaip ir pernai, dideles galimybes įsidarbinti šiemet turės pardavėjai, tačiau taip bus daugiau dėl darbuotojų kaitos.

Vis dar trūksta gydytojų specialistų. Jų reikia Pasvalyje, Panevėžyje. Reikalingi ir bendrosios praktikos gydytojai, tačiau gydytojų odontologų galimybės įsidarbinti priskiriamos vidutinėms.

Senstant visuomenei, paklausūs slaugos specialistai

J. Grigalionienės pastebėjimu, šiemet išaugo psichologų poreikis, taigi jų galimybės rasti darbo padidėjo.

Sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojų itin trūksta visoje šalyje, tad jau ne pirmus metus šių darbuotojų atsivežama iš trečiųjų šalių. „Tai didžiulė visos šalies, ne tik Panevėžio apskrities, problema“, – sako Darbo biržos specialistė.

Vidutines įsidarbinimo galimybes apskrityje šiemet turės asmens sveikatos priežiūros padėjėjai, amatininkai, gaminantys dirbinius iš tekstilės ir panašių medžiagų, autobusų ir troleibusų vairuotojai, chemijos, elektros inžinieriai, kirpėjai, kompiuterijos inžinieriai, stogdengiai ir panašiai.

Praėjusių metų pabaigoje didžiausias nedarbas fiksuotas Pasvalyje – 13,2 procento, o mažiausias Panevėžio mieste – 7,8 procento.

Mažiausias galimybes įsidarbinti apskrityje turi administravimo ir vykdomieji sekretoriai, auklėtojai, socialiniai pedagogai, bibliotekininkai ir kiti informacijos specialistai, ekonomistai, finansų analitikai, pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojai, pradinio ugdymo mokytojai, vaistininkai, teisininkai, vandentiekininkai ir vamzdynų montuotojai, kranų, kėlimo įrenginių ir panašių mašinų operatoriai.

Šalies mastu situacija skirtinga. Pavyzdžiui, Panevėžio apskrityje kirpėjų, vertėjų ir kalbininkų galimybės įsidarbinti yra vidutinės, o šalyje – mažos. Šalyje dideles galimybes įsidarbinti turi paštininkai, tačiau mūsų apskrityje tokios tendencijos nėra.

Teisininkams, sporto treneriams, instruktoriams ir teisėjams įsidarbinti sunku tiek šalyje, tiek apskrityje.

Iššūkių netrūksta

Panevėžio darbo birža skelbia, kad 2016 metų pabaigoje įregistruota 13,6 tūkst. bedarbių, tai sudarė 9,8 procento darbingo amžiaus gyventojų. Mažiausias nedarbas pernai fiksuotas rugsėjį – 8 procentai. Per metus bedarbių dalis tarp darbingo amžiaus gyventojų sumažėjo 0,5 procentinio punkto – nuo 10,3 iki 9,8 procento. Praėjusių metų pabaigoje didžiausias nedarbas fiksuotas Pasvalyje – 13,2 procento, o mažiausias Panevėžio mieste – 7,8 procento. Iš viso per metus į Panevėžio darbo biržą kreipėsi daugiau nei 21 tūkst. bedarbių.

Specialistai prognozuoja, kad šiemet į Panevėžio teritorinę darbo biržą kreipsis 20,7 tūkst. bedarbių, iš jų 57 procentai vyrų, per 6,6 tūkst. jaunų, iki 29 metų bedarbių. Prognozuojama, kad šiais metais nedarbas Panevėžio apskrityje išliks beveik nepakitęs. Metų pabaigoje numatomas nedarbas sudarys 8,9 procento, darbo neturės apie 12,4 tūkst. gyventojų.

Kvalifikuotos darbo jėgos emigracija ir struktūrinis nedarbas pastaraisiais metais buvo pagrindiniai iššūkiai Lietuvos darbo rinkai. Manoma, kad taip bus ir šiemet.

Atlikus apskrities darbdavių apklausą paaiškėjo, kad jie šiemetines perspektyvas vertina neblogai. 26 procentai apklaustų darbdavių pažymėjo, kad įmonės apyvarta, darbuotojų skaičius bei investicijos į technologijas didės, 3 procentai mano, kad mažės, 43 procentai pokyčių veikloje nenumato.

Panevėžio teritorinės darbo biržos atliktos apklausos duomenimis, apskrities darbdaviai numato priimti 1 197 darbuotojus, iš jų 413 asmenų priimti į naujai kuriamus etatus, atleisti planuojama 454 asmenis, dėl etatų mažinimo, darbo vietų likvidavimo – 38 procentus. Daugiausia naujų darbo vietų bus įsteigta pramonės ir paslaugų sektoriuose – atitinkamai 57 procentai ir 23 procentai visų steigiamų darbo vietų. Statybos sektoriuje bus įsteigta 16 procentų, žemės ūkio sektoriuje – apie 5 procentus visų steigiamų darbo vietų. Pasak J. Grigalionienės, žemės ūkis traukiasi, tačiau atskirų profesijų žmonių reikia. Pavyzdžiui, galinčiųjų dirbti naujais traktoriais.

Panevėžio darbo biržos pastebėjimu, įsidarbinimo sėkmę lemia ne tik išsilavinimas, kvalifikacija ir profesiniai įgūdžiai, bet ir bendrieji gebėjimai bei papildomos kompetencijos. Sparčiai vystantis technologijoms ir keičiantis darbų organizavimo pobūdžiui, darbdaviai teikia pirmenybę universaliems, technologiškai išprususiems ir lankstiems darbuotojams.

Panevėžio apskrityje situacija darbo rinkoje liks panaši kaip ir pernai, tačiau stebima ir tam tikrų pokyčių.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų